Blog IT, Blog Marketing

Clear Linuksa można już zainstalować na Windows Subsystem for Linux

Clear Linuksa można już zainstalować na Windows Subsystem for Linux

Maciej Olanicki , 13.08.2019 r.

Clear Linux zainteresowanie użytkowników zawdzięcza przede wszystkim etykiecie dystrybucji Linuksa rozwijanej przez Intela. W maju tego roku korporacja zapowiedziała spore zmiany w samych założeniach – Clear Linux, przynajmniej w teorii, zaczął być wydajnym systemem operacyjnym kierowanym przede wszystkim do deweloperów. Teraz będą oni mogli skorzystać z niego także na Windows Subsystem for Linux.

Dostępność Clear Linuksa na WSL-u nie jest jednak zasługą Intela. Producent procesorów już w pierwszej połowie zeszłego roku zapowiadał, że dystrybucja pojawi się Microsoft Store, ale dotąd swojej obietnicy nie spełnił. Tajemnicą poliszynela jest, że mariażowi Clear Linuksa ze sklepem Microsoftu ciążą kwestie licencyjne. Te jednak nie stanowiły przeszkody dla stworzenia nieoficjalnego skryptu, dzięki któremu dystrybucję Intela na WSL-u może już uruchomić każdy.

Przedsięwzięcie ClearWSL jest całkowicie niezależne od Intela. Skrypt instalacyjny, dzięki któremu można przeprowadzić instalację, znaleźć można już na GitHubie. Wystarczy rozpakować archiwum i uruchomić plik Clear.exe, by wypakować rootfs. Całość oparta jest na bibliotece wsldl, dzięki której na WSL-u można już było uruchomić między innymi Alpine Linuksa, Archa, CentOS-a czy Void Linuksa. Do działania potrzebny jest Windows 10 1709 lub nowszy.

ClearWSL jest udostępniany na licencji MIT i zanim dział prawny Intela upora się z osadzeniem Clear Linuksa w Microsoft Store, pozostaje wygodnym rozwiązaniem umożliwiającym uruchomienie tej dystrybucji na pierwszym wariancie subsystemu. Co ważne, testy wydajności ClearWSL zapowiedział już Michael Larabel, autor bloga Phoronix. Wkrótce zatem będziemy mieli okazję przekonać się, jak ambicje Intela stworzenia wydajnej dystrybucji dla programistów mają się do rezultatów.

Zobacz też: Clear Linux dla deweloperów – Intel wprowadza zmiany w swojej dystrybucji

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej