W ostatnim czasie informowaliśmy, że Microsoft ma powody do świętowania swoich wyników finansowych za czwarty kwartał fiskalny – ostatni rok fiskalny pod względem finansowym był dla korporacji najlepszy od 44 lat. Co ważne, ważną rolę odegrało portfolio usług chmurowych, co zaczyna być pewną prawidłowością – dziś wiemy już, że także Google Cloud odnotowało ogromne wzrosty.
Czwarty kwartał fiskalny Alphabet zamyka z 39,3 mld przychodu, co stanowi 22-procentowy wzrost. W skali roku fiskalnego grupa uzyskała 136,8 mld przychodu, co stanowi 23-procentowy wzrost rok do roku. Ale przy takim konglomeracie, jak Alphabet, zbiorcze wyniki mówią nam stosunkowo niewiele. Znacznie więcej o kondycji i kierunku ekspansji całego konglomeratu powiedzą nam wyniki cząstkowe.
Trudno mówić o zaskoczeniu – dla przychodów Alphabet najważniejsza jest oczywiście działalność Google. Korporacja niezmiennie zarabia najwięcej na swoich sieciach reklamowych – przychody wniosły tu ponad 32,5 mld dolarów. Nie sposób pominąć gigantycznego sukcesu Google Cloud – w ciągu ostatniego roku chmura zarobiła 8 mld dolarów, co stanowi dwukrotny wzrost w stosunku do poprzedniego roku fiskalnego.
Pewnym zmartwieniem dla Google może być natomiast dział ujęty w raporcie jako „inne”, gdzie trafiła między innymi pracująca nad autonomicznym pojazdami spółka Waymo. Dział ten odnotował zyski na poziomie 154 mln dolarów, niemniej jego straty operacyjne wzrosły z 748 mln dolarów w czwartym kwartale 2017 r. do 1,33 mld dolarów w czwartym kwartale 2018 r.
Jak widać coraz lepsze wyniki największych graczy – Microsoftu, Google, także Alibaby oraz oczywiście Amazonu – w coraz większym stopniu uzależniają się od oferowanych przez te korporacje usług chmurowych. Dziś stwierdzenie, że to one, a nie rynek konsumencki, odgrywają w całej branży największą, rolę jest truizmem. Biorąc pod uwagę publikowane raporty finansowe, należy oczekiwać, że zjawisko to będzie się wyłącznie pogłębiać.
Najnowszy raport finansowy grupy Alphabet dostępny jest na stronie internetowej grupy.
Zobacz też: Rekordowe wyniki Microsoftu! Po raz pierwszy Azure zarobiło więcej niż Windows