Blog IT, Blog Marketing

Intel może wycofać się z rynku mobilnego – tysiące patentów na sprzedaż

Intel może wycofać się z rynku mobilnego – tysiące patentów na sprzedaż

Maciej Olanicki , 01.07.2019 r.

Gdyby cofnąć się w czasie o 5 lat i zacząć opowiadać, jak w 2019 roku będzie wyglądać sytuacja na rynku procesorów, zapewne niewielu słuchaczy dałoby wiarę o tym, że na scenie zajdą tak gigantyczne zmiany. Sytuacja Intela jest nieciekawa, o czym świadczą także nieoficjalne informacje na temat całkowitego wycofania się z rynku smartfonów.

Plany podbicia mobilnego rynku Intela umarły w zasadzie już w momencie porzucenia rozwoju mobilnych procesorów x86, z których korzystały między innymi smartfony ASUS. Wciąż jednak Intel miał ambitne plany na dostarczanie innych układów – na przykład procesorów basebandowych, modemów. W kontekście rychłej popularyzacji standardu 5G mogła to być świetna okazja na zaznaczenie swojej obecności na mobilnym rynku.

W połowie kwietnia stało się jasne, że i z tych ambicji Intel będzie musiał zrezygnować. Ważną rolę w decyzji o wycofaniu się z rynku 5G przez Intela odegrała ugoda pomiędzy Apple i Qualcommem, na mocy której to producent między innymi Snapdragonów będzie wieloletnim dostawcą modemów 5G i procesorów basebandowych dla iPhone’ów. Coraz słabsza pozycja Intela na rynku mobilnym została jeszcze bardziej zmarginalizowana.

Zobacz też: Ugoda pomiędzy Apple i Qualcommem, Intel wycofuje się z rynku 5G

Wówczas jednak Bob Swan, szef Intela, zarzekał się, że prowadzona przez niego korporacja dysponuje „wartościowym portfolio bezprzewodowych urządzeń i własnością intelektualną” i to na tym polu będzie prowadziła działalność w branży 5G. Według niepotwierdzonych informacji, do których dotarł Richard Loyd z magzynu IAM, tak się jednak nie stanie. Według jego źródeł niebiescy na ogromną skalę chcą wyprzedać swoją własność intelektualną:

Wygląda na to, że będziemy mieli do czynienia z najgłośnieszą sprzedażą patentów od lat – Intel wystawił na sprzedaż swoją własność intelektualną związaną z bezprzewodową łącznością komórkową. Przedsiębiorstwo chce pozbyć się około 8500 patentów ze swojego olbrzymiego portfolio.

W świetle tych doniesień nie sposób poważnie traktować zapewnień Boba Swana, że Intel jest w stanie skutecznie operować swoją własnością intelektualną i w ten sposób zarabiać na 5G. Przecieki pojawiły się zaledwie kilka dni po tym, jak wyciekła wewnętrzna korespondencja pracowników Intela – niektórzy z nich na łamach wewnętrznego forum pisali, że nie widzą możliwości, by ich firma była w najbliższym czasie w stanie konkurować z AMD.

Zobacz też: Procesory Intela straciły na sprzętowych podatnościach 5 razy więcej niż AMD

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej