Blog IT, Blog Marketing

Jak skutecznie opisać siebie w CV? Przykłady sekcji „O mnie”

Jak skutecznie opisać siebie w CV? Przykłady sekcji „O mnie”

Joanna Wasiak , 28.03.2022 r.

Czy łatwo jest skutecznie opisać siebie w CV, zwłaszcza gdy konkurencja na wymarzone stanowisko jest ogromna? Nie jest to łatwe, ale wykonalne. Warto wykorzystać cały potencjał na rozwinięcie sekcji „O mnie”, bo to właśnie ona może zadecydować o dalszych etapach rekrutacji. W jaki sposób można przedstawić się w wysłanym CV, nie zanudzając rekrutera? Poznaj kilka skutecznych przykładów, dzięki którym to właśnie Ty będziesz miał szansę na pracę marzeń!

  • Czy sekcja „O mnie” może być traktowana jak wizytówka kandydata?
  • Z jakich elementów powinien się składać cel zawodowy i dlaczego nie można przesadzać z gloryfikowaniem swoich osiągnięć + przykłady?Na co warto zwrócić uwagę, projektując swoją sekcję „O mnie”?
  • Czy inwestycja w oryginalną, czytelną oprawę graficzną CV się opłaci?
  • Zdjęcie w CV. Konieczność czy wolny wybór?

Sekcja „O mnie” jak wizytówka

Jeśli zastanawiałeś się, czy można wykorzystać CV podobnie jak wizytówkę, zdecydowanie właśnie do tego służy sekcja „o mnie”. Nie ma lepszej możliwości wizualnej i tekstowej, by w kilku zdaniach ująć własne doświadczenie i umiejętności, w kreatywny sposób. To, co najbardziej liczy się podczas pracy nad tą sekcją, to kreatywność. Jeśli chcesz zwrócić na siebie uwagę rekrutera, Twoja sekcja „O mnie” powinna być kreatywna na maksa!

Wdrożeniowiec ERP

Marki
Aplikuj

Mid PHP Developer (Laravel)

Warszawa
Aplikuj

International Forwarder

Gdańsk
Aplikuj

Technical Support Specialist

Riga
Aplikuj

Mid Data Analytics/SQL Specialist

Warszawa
Aplikuj

Cel zawodowy kandydata

Nie sposób prawidłowo wypełnić sekcji o sobie, bez wpisania celu zawodowego. Tę część często pomija się w polskich CV, a jest istotna, zwłaszcza w przypadku osób, które dopiero niedawno weszły w świat IT i nie mają wielu doświadczeń z branżą. To jest miejsce, w którym takie osoby mogą przekonać pracodawcę, że to właśnie one będą mogły dzięki swoim umiejętnościom, przyczynić się do sukcesów firmy. Jak zbudować cel zawodowy kandydata?

1. Przedstawienie kandydata

Napisz, kim jesteś, jakie jest Twoje doświadczenie zawodowe (nawet jeśli dotychczasowe doświadczenie było spoza branży IT, jego elementy mogą się przydać w nowych wyzwaniach zawodowych). Pamiętaj o tym, by wymienić takie informacje, które mogą być przydatne z perspektywy przyszłego pracodawcy.

2. Najlepsze osiągnięcia

Jeśli na Twojej zawodowej ścieżce udało Ci się zrealizować osiągnięcia, którymi warto się pochwalić, to jest właśnie dobre miejsce, by to zrobić. Nie musisz wymieniać wszystkich swoich osiągnięć, wybierz maksymalnie dwa, które Twoim zdaniem przyciągną uwagę osoby rekrutującej i mogą być przydatne w pracy na stanowisku, na które aplikujesz.

3. Umiejętności zawodowe

W tej rubryce przyda się znajomość słów kluczowych. Nie wierzysz? Zanim wpiszesz jakiekolwiek umiejętności, przejrzyj raz jeszcze ogłoszenie o pracę, na które aplikujesz i zobacz, w jaki sposób wpisane są w nim wymagania. Możesz je wykorzystać, by wpisać te, które spełniasz właśnie w tym miejscu. Taki zabieg sprawi, że rekruter zatrzyma swoją uwagę, bo zobaczy konkretne słowo kluczowe, którego szuka.

4. Cel zawodowy

W ostatnim punkcie napisz językiem korzyści, co może zyskać pracodawca, jeśli to Ciebie zatrudni na to konkretne stanowisko. Jeśli jesteś osobą, która się dopiero przebranżowiła, wpisz tutaj swoją perspektywę dalszego rozwoju w kierunku IT, oczywiście zbieżną z oczekiwaniami potencjalnego pracodawcy.

5. Przykłady sekcji z celem zawodowym

Sekcja celu zawodowego może wyglądać następująco: „Interesuje mnie praca w branży gamingowej, dlatego zdecydowałem się przebranżowić i rozpocząć swoją karierę w Waszej firmie. W trakcie kursu i samodzielnych ćwiczeń opanowałem frameworki i języki programowania wykorzystywane we front-endzie w podstawowym stopniu. Ciągle poszerzam swoją wiedzę i umiejętności, a moim celem zawodowym jest ścieżka senior developera w branży gamingowej”.

Jeśli chcesz, możesz też wpisać w tej sekcji cechy charakteru, które mogą świadczyć o tym, że to właśnie Ty jesteś najlepszą osobą na to stanowisko, swoje pasje i hobby, które również mogą zaciekawić osobę rekrutującą, a Tobie przydać się w nowej pracy.

Kolejny przykład, który wykorzystuje hobby i pasje w sekcji „O mnie”: „Gotowanie i eksperymenty z nowymi smakami to moja prawdziwa pasja. Spełniam się zawodowo, pracując od 5 lat jako kucharz w znanej restauracji. Od 2020 roku prowadzę też bloga kulinarnego, w którym tworzę menu inspirowane kuchnią śródziemnomorską i eksperymentuję z potrawami we własnej kuchni. W Państwa restauracji chciałbym rozwijać nowe, unikalne pozycje w menu”.

Następny przykład również jest przykładem z branży IT, tym razem doświadczonego programisty: „Jestem Front-End developerem z 4-letnim doświadczeniem w tworzeniu oprogramowania aplikacji oraz stron internetowych. Interesują mnie nowoczesne technologie oraz możliwości ich wykorzystania na co dzień. W swojej pracy skupiam się na projektach, które pozwalają tworzyć łatwe rozwiązania chmurowe dla klienta. Mój wkład w Państwa firmę zaowocuje korzystną i efektywną współpracą dla obu stron. Chciałbym się dalej rozwijać zawodowo w kierunku projektowania środowisk chmurowych”.

Na co zwrócić uwagę projektując sekcję „O mnie”?

Projektując tę część CV, zwróć uwagę na to, by była jak najbardziej konkretna i zwięzła. Co to oznacza? Wszystkie informacje z sekcji „O mnie” muszą być zgodne z prawdą, ale dostosowane do konkretnego pracodawcy. Jeśli planujesz wysłać np. 20 CV do różnych pracodawców, za każdym razem ta sekcja powinna zawierać podobne, choć różniące się od siebie informacje. Pamiętaj, że tę część tworzysz z myślą o pracodawcy.

Wszystkie informacje można łatwo zweryfikować, dlatego unikaj ubarwiania swoich umiejętności i sukcesów. Lepiej będzie także napisać mniej, ale konkretniej, niż dłużej. Informacje zawarte w tym miejscu muszą być czytelne, przejrzyste i zachęcające. Unikaj kontrowersyjnych wypowiedzi, a także wszelkich działań, które mogłyby zostać odczytane jako szkoda na rzecz poprzedniego pracodawcy.

Unikaj też słów takich jak: najlepszy kandydat, niesamowite sukcesy, niepowtarzalne doświadczenia zawodowe. Będzie to sygnał dla pracodawcy, że Twoje realne umiejętności znajdują się poniżej jego oczekiwań, dlatego musisz je podkreślać w przerysowany sposób.

Oprawa graficzna CV

Czy warto inwestować w oryginalną oprawę graficzną CV? O ile jest przejrzysta i czytelna jak najbardziej! Przy ogromnej konkurencji, pierwszym wyróżnikiem Twojej aplikacji będzie niestandardowy wygląd. Możesz w tym celu skorzystać z gotowych szablonów lub poprosić znajomego grafika, by zaprojektował dla Ciebie oryginalne CV. Jedno jest pewne – nie idź w powtarzalność! Im więcej niebanalnych wyróżniających się elementów w CV, tym większa szansa, że rekruter się z nim zapozna.

Zdjęcie w CV. Rozwiewamy wątpliwości

Wielu kandydatów waha się, czy wkleić swoje zdjęcie w CV. Nie jest to łatwy wybór, bo zdjęcie wklejane do dokumentu aplikacyjnego powinno być formalne lub półformalne, wykonane w odpowiednim oświetleniu i odpowiednio obrobione. Jeśli nie masz aktualnych zdjęć, które mógłbyś dołączyć do CV, lepiej będzie, jak z niego zrezygnujesz.

W zależności od wybranej strategii, jeśli Twoje CV będzie kreatywne i utrzymane w komiksowej stylistyce, możesz dołączyć odwzorowujący Cię rysunek, zamiast zdjęcia profilowego. Jak możesz zauważyć po lekturze tego artykułu, warto poświęcić czas na dopracowanie sekcji „O mnie”, aby wybić się ponad konkurencję i sprawić, że to właśnie Tobie zaproponują pracę marzeń!

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej