Blog IT, Blog Marketing

Wsparcie Ubuntu 19.10 i 20.04 LTS dla i386 – Canonical ucina spekulacje

Wsparcie Ubuntu 19.10 i 20.04 LTS dla i386 – Canonical ucina spekulacje

Maciej Olanicki , 25.06.2019 r.

W ciągu ostatnich dni byliśmy świadkiem żywej dyskusji na temat przyszłości Ubuntu, a konkretniej obsługi przez te dystrybucję architektury i386. Decyzja Valve’a o porzuceniu wsparcia dla Ubuntu 19.10, jak i potencjalne problemy z WINE czy GOG-iem skłoniły ekipę Shuttlewortha do rewizji.

Dziś dysponujemy już oficjalnym stanowiskiem Canonicala, które zamyka sprawę. Co prawda już wczoraj Steve Legasek opublikował na forum Ubuntu wpis, w którym dementuje swoje wcześniejsze słowa o całkowitym porzuceniu 32-bitowych bibliotek w Ubuntu 19.10, a całą sprawę nazwał nieporozumieniem. Czego nowego dowiadujemy się z oświadczenia Canonicala?

Zobacz też: Ubuntu nie porzuci i386: 32-bitowe biblioteki wciąż będą dostępne

Przede wszystkim wycofano się z narracji, że mieliśmy do czynienia jedynie z efektem nieporozumienia i przyznano, że zmiana planów nastąpiła pod presją społeczności. Jednocześnie zwrócono uwagę, że dyskusja nad tym problemem trwa od 2014 roku, lecz dopiero teraz – w perspektywie rychłej realizacji planów – wzbudziła tak żywą reakcję użytkowników Ubuntu.

Co zatem postanowiono? Zarówno w Ubuntu 19.10, jak i Ubuntu 20.04 LTS będą dostępne „wybrane” 32-bitowe paczki. Wybór zostanie ustalony wraz ze społecznością i można oczekiwać, że będą to pakiety wykorzystywane przede wszystkim przez wspomniane oprogramowanie dla graczy, klienty Steama i GOG-a oraz WINE, ale też programy dostarczane w Ubuntu Studio.

Zobacz też: Ubuntu 19.04 Dyskotekowy Dingo dostępne z Linuksem 5.0 i najnowszym GNOME

Na dłuższą metę (niewykluczone, że już od Ubuntu 20.10) Canonical zapowiada zastąpienie natywnych 32-bitowych pakietów oprogramowaniem uruchamianym w kontenerach:

Będziemy pracować z WINE Ubuntu Studio i społecznościami graczy nad użyciem konteneryzacji w celu rozwiązania problemu porzucenia 32-bitowych bibliotek. Uruchamianie starszych aplikacji na nowszych wersjach Ubuntu powinno być możliwe. Snapy i LXD umożliwiają nam korzystanie z pełnego 32-bitowego środowiska i bibliotek i pozwolą rozwiązać te problemy w przyszłości.

Z pełną treścią komunikaty zapoznać można się na oficjalnym blogu Ubuntu.

Zobacz też: Mark Shuttleworth o śmierci Unity, fragmentacji i przyszłości Linuksa na desktopach

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej