Blog IT, Blog Marketing

Multitasking niekorzystny dla naszego zdrowia

Multitasking niekorzystny dla naszego zdrowia

Marcin Sarna , 09.06.2021 r.

Nieskupianie się na jednym zadaniu może nawet prowadzić do uszkodzenia mózgu.

Badanie uniwersyteckie potwierdza szkodliwość wielozadaniowości

To, że wielozadaniowość może być dla nas szkodliwa, wielu psychologów i naukowców podnosiło od dawna ale właśnie przeprowadzone badania pokazują jednoznacznie, że nie tylko zabija ona naszą wydajność ale może nawet uszkodzić mózg. Prace wykonane przez naukowców z Uniwersytetu Stanforda wykazały, że wielozadaniowość jest mniej produktywna niż robienie jednej rzeczy na raz. Badacze odkryli, że ludzie, którzy są regularnie bombardowani kilkoma strumieniami informacji z urządzeń elektronicznych, nie potrafią tak skupiać uwagi, wyszukiwać informacji czy też tak szybko przełączać się z jednego zadania na inne jak ci, którzy wykonują jedno zadanie na raz.

Talent do multitaskingu nie istnieje?

Ale co jeżeli niektórzy z nas mają jednak specjalny dar do wielozadaniowości (przynajmniej wielu tak twierdzi…)? Badacze ze Stanford porównali grupy ludzi na podstawie ich skłonności do pracy z wieloma zadaniami jednocześnie. Objęli swoim badaniem przede wszystkim osoby, które wyrażały przekonanie, że multitasking pomaga im w wykonywaniu zadań. Naukowcy odkryli, że osoby ciężko pracujące nad kilkoma rzeczami na raz, które uważają iż dużo robią jednocześnie i poprawia to ich wydajność, były w rzeczywistości mniej wydajne niż osoby, które lubią robić tylko jedną rzecz na raz. Osoby często pracujące wielozadaniowo radziły sobie gorzej, ponieważ miały większe problemy z organizowaniem myśli i odfiltrowywaniem nieistotnych informacji oraz wolniej przełączały się z jednego zadania na drugie.

Wielozadaniowość zmniejsza wydajność i wydajność, ponieważ nasz mózg może skupić się tylko na jednej rzeczy naraz. Kiedy próbujesz zrobić dwie rzeczy na raz, ludzki umysł nie jest w stanie pomyślnie wykonać obu zadań – i nie jest to kwestia indywidualnych upodobań czy uwarunkowań.

Wielozadaniowość obniża IQ

Badania pokazują również, że oprócz spowolnienia pracy, wielozadaniowość obniża nasze IQ. Badanie przeprowadzone z kolei na Uniwersytecie Londyńskim wykazało, że uczestnicy, którzy wykonywali wiele zadań doświadczyli spadku IQ, który był podobny do tego, jakiego można by oczekiwać, gdyby osoby te paliły marihuanę lub nie spały całą noc. Spadek IQ o 15 punktów u mężczyzn pracujących wielozadaniowo obniżył ich wyniki do przeciętnego, 8-letniego dziecka.

Więc następnym razem, gdy będziesz pisał do szefa wiadomość e-mail podczas spotkania, pamiętaj, że Twoje zdolności poznawcze spadają do tego stopnia, że równie dobrze możesz pozwolić napisać go za siebie ośmiolatkowi.

Uszkodzenie mózgu spowodowane wielozadaniowością?

Od dawna uważano, że upośledzenie funkcji poznawczych spowodowane wielozadaniowością jest tymczasowe, ale naukowcy właśnie sugerują nam coś innego. Badacze z Uniwersytetu Sussex porównali ilość czasu spędzanego przez ludzi na wielu urządzeniach (np. wysyłanie SMS-ów podczas oglądania telewizji) ze skanami MRI ich mózgów. Okazało się, że osoby „wielozadaniowe” miały mniejszą gęstość mózgu w rejonie odpowiedzialnym za empatię oraz kontrolę poznawczą i emocjonalną.

Chociaż dopiero prowadzone będą dalsze badania aby ustalić, czy wielozadaniowość fizycznie uszkadza mózg, już teraz jasne jest, że wielozadaniowość ma negatywne skutki dla naszego zdrowia. Neurobiolog Kep Kee Loh, główny autor badania podsumowuje to tak:

Ważne jest, aby uświadomić sobie, że sposób, w jaki wchodzimy w interakcję z urządzeniami, może zmieniać nasz sposób myślenia, a te zmiany mogą zachodzić na poziomie struktury mózgu.

Nasza kultura i odczucia już dawno uwzględniały to, co teraz odkryli naukowcy?

Nic tak nie zniechęca ludzi do siebie jak manipulowanie telefonem lub tabletem podczas rozmowy. Wielozadaniowość na spotkaniach wskazuje na niską samoświadomość i społeczną aktywność, dwie umiejętności inteligencji emocjonalnej, które są kluczowe dla odniesienia sukcesu w pracy. TalentSmart przetestował ponad milion osób i odkrył, że 90% najlepszych wykonawców ma po prostu wysoką inteligencję emocjonalną. Jeśli wielozadaniowość rzeczywiście uszkadza kluczowy rejon mózgu dla inteligencji emocjonalnej, jak sugerują obecne badania, to pracując wielozadaniowo możesz liczyć na to, że będziesz częściej zrażał do siebie swoich współpracowników i klientów.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej