Prezentujemy subiektywny wybór najważniejszych wydarzeń w branży IT w mijającym tygodniu. Biznesowe przepychanki pomiędzy branżowymi kolosami, nowości w oprogramowaniu, premiery nowych wersji IDE czy kolejne skandale związane z pogwałceniem prywatności internautów? Wszystko to znajdziesz w podsumowaniu tygodnia podane w oszczędnej i przystępnej formie.
Najpopularniejsze artykuły na blogu TeamQuest
Miniony tydzień na blogu TeamQuest zdecydowanie można zaliczyć do udanych. Z największym zainteresowaniem spotkał się artykuł na temat zmian licencyjnych w CockroachDB, tuż za nim uplasowała się publikacja o restrykcyjnych zmianach w blokowaniu skryptów śledzących przez Firefoksa, dalej porzucenie archaicznych założeń polityki haseł przez Microsoft, a także wpływ awarii Google Cloud na działanie urządzeń automatyki domowej Nest. Pierwszą piątkę zamyka ciekawy przypadek użytkownika VeraCrypt.
Google upomina się o „bezpieczeństwo” Androida
Interesujący zwrot nastąpił w głośnej sprawie blokady korporacji Huawei z polecenia wykonawczego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Jednym z głównych aktorów tego spektaklu pozostaje Google, które w minionym tygodniu… zasygnalizowało potencjalne niebezpieczeństwa płynące z rozwoju autorskiego systemu operacyjnego (czy też autorskiej odmiany Android Open Source Project) przez Huawei.
Mimo wcześniejszych deklaracji dotyczących wolności systemu, korporacja szefowana przez Sundara Pichaia oświadczyła, że chińscy programiści mogą w swoim forku Androida ulokować tylną furtkę, co ma stanowić niebezpieczeństwo dla całego „ekosystemu”. Mamy więc do czynienia za sprzecznością – z jednej strony przedstawiciele Google przekonują nas, że Android jest oprogramowaniem wolnym i otwartym, a z drugiej z góry deprecjonuje możliwości eksploatacji tejże wolności.
Czekają nas automatyczne blokady telemarketerów
Jedną z najbardziej nośnych na rynku konsumenckim nowości zapowiedzianych w iOS-ie 13 były nowości w obsłudze niechcianych połączeń. System Apple ma je rozpoznawać i automatycznie przełączać na pocztę głosową. Wygląda jednak na to, że zapowiedziane przez Apple novum ma szansę stać się standardem. Przynajmniej w Stanach Zjednoczonych, gdzie Federalna Komisja Łączności przegłosowała zmiany w regulacjach dotyczących połączeń nawiązywanych przez boty. Nowela daje operatorom sieci telefonicznych możliwość blokowania automatów na podstawie zebranych wcześniej danych.
YouTube ma problemy ze skutecznością cenzury
Szerokim echem odbiły się zmiany wprowadzone w minionym tygodniu przez YouTube. Zarządzany przez Alphabet serwis zdecydował się na usuwanie treści nawiązujących do ideologii neonazistowskiej oraz blokowanie kanałów dostarczających treści negujące Holocaust. Decyzja nie wzbudziłaby zapewne większych emocji, gdyby nie to, że wraz z materiałami pochwalającymi zbrodniczą działalność NSDAP usunięto także… wartościowe materiały edukacyjne. W wyniku zmian w polityce YouTube z serwisu usunięto między innymi część filmów dokumentalnych poruszających tematykę II Wojny Światowej.
Gigantów Doliny Krzemowej czeka konfrontacja
Wygląda na to, że amerykańska administracja zmierza do powielenia działań Margrethe Vestager, europejskiej komisarz ds. konkurencji. Według wciąż niepotwierdzonych informacji w Waszyngtonie przygotowywany jest frontalny atak wymierzony w rodzime korporacje IT, na czele z Google, Amazonem i Microsoftem. Modus operandi Federalnej Komisji Łączności to oczywiście ochrona konsumentów przed ewentualnymi praktykami monopolistycznymi.
Nie trzeba wiele wysiłku, by z pamięci wymienić wątpliwe aspekty działalności rzeczonych korporacji, które mogły nie spodobać się w Waszyngtonie. Otwartym pozostaje pytanie o to, czy w obliczu obecnej handlowej konfrontacji z Chińską Republiką Ludową Amerykanie zdecydują się otwarcie godzić w interesy przedsiębiorstw rodzimych.