Blog IT, Blog Marketing

WWDC: Apple uśmierci iTunes, iOS i macOS zmierzają w stronę pełnej konwergencji

WWDC: Apple uśmierci iTunes, iOS i macOS zmierzają w stronę pełnej konwergencji

Maciej Olanicki , 02.06.2019 r.

Po Buildzie i Gogle I/O czas na ostatnią dużą konferencję deweloperską w całorocznym harmonogramie. Już jutro rozpocznie się WWDC, czyli impreza kierowana do programistów przez Apple. Już dziś wiadomo jednak całkiem sporo, jak zostanie zainaugurowana. Tim Cook szykuje dla nas sporo nowości.

Do przecieków na temat treści wystąpienia Tima Cooka dotarł Mark Gurman z redakcji Bloomberga, ten sam, od którego pochodzą informacje o wspólnym SDK dla iPhone’ów, iPadów i Maców, Marzipan. Według źródeł Gurmana to właśnie na konwergencji będzie skupiać się tegoroczne WWDC, wyznaczając tym samym kierunek w rozwoju oprogramowania Apple na lata.

Zobacz też: Marzipan – nadchodzi wspólne SDK dla iPhone’ów, iPadów i Maców

Konwergencja w wydaniu Apple oznaczać ma całkowite ujednolicenie oprogramowania na komputerach, smartfonach i tabletach. Co ciekawe, Tim Cook przyjął strategię, według której największe nowości pojawią się na iPadach – udogodnienia w obsłudze wielozadaniowości i zmiany na ekranie głównym mają dać użytkownikom tabletów z jabłkiem tyle wygody, że ci rzadziej będą musieli sięgać po laptopa.

applewwdc

W ten sposób granice pomiędzy mobilnym i stacjonarnym systemem operacyjnym Apple i dostarczanymi przez korporację narzędziami deweloperskimi będą się stopniowo zacieać. Raz napisana aplikacja będzie mogła być uruchomiona dokładnie w taki sam sposób na Makach, iPhone’ach i iPadach. Pełna kowergencja to ambitny cel, na którym noga powinęła się już zarówno Microsoftowi, jak i Canonicalowi. Czy z Apple będzie inaczej? Czas pokaże.

Zobacz też: Purism ogłasza pełną konwergencję. Jeden system na wszystkie urządzenia?

Kolejną ważną zmianą, jaką jutro ma ogłosić Tim Cook jest uśmiercenie usługi iTunes. Uruchomiona w 2001 roku usługa przez niemal dwie dekady stanowiło multimedialne centrum w systemach Apple. Dziś, gdy Apple wyodrębnił z niej oddzielne usługi i dostarcza jako aplikacje (Apple Music, TV, News, itd.) iTunes traci prawo bytu i zostanie wyłączone.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej