Blog IT, Blog Marketing

Microsoft znów przestrzega przed BlueKeep: „zalecamy jak najszybszą aktualizację”

Microsoft znów przestrzega przed BlueKeep: „zalecamy jak najszybszą aktualizację”

Maciej Olanicki , 02.06.2019 r.

BlueKeep, czyli podatność CVE-2019-0708, jest częstym gościem na łamach naszego bloga. Nic dziwnego, potencjalnie mamy do czynienia z luką, której wykorzystanie może mieć katastrofalne skutki na całym świecie. O tym, że sprawa jest bardzo poważna, najlepiej świadczą działania samego Microsoftu.

microsoft

Microsoft powielił wcześniejsze doniesienia o tym, że aktualnie podatność jest wciąż niezałatana na około milionie komputerów podłączonych do Internetu. Tyle wystarczy by zainagurować kolosalną kampanię, np. ransomware. Znów bowiem mamy do czynienia z nasłuchującą usługą, dzięki której możliwe jest zdalne wykonanie kodu.

Zobacz też: Ktoś skanuje Internet w poszukiwaniu luki BlueKeep. Nachodzi powtórka WannaCry?

Być może milion podatnych urządzeń wydaje się wielkością stosunkowo niewielką. Problem w tym, że zdalne wykonanie kodu umożliwia całkowite przejęcie kontroli nad maszyną i infekcję kolejnych, będących w sieciach podatnych maszyn. To dlatego BlueKeep jest tak groźne i Microsoft zdecydował się na załatanie niewspieranych systemów operacyjnych.

Teraz korporacja powtórzyła komunikat – przypomnienie o konieczności natychmiastowej aktualizacji opublikowane zostało na stronach TechNetu. Jego autorem jest Simon Pope, dyrektor Microsoft Security Response Center. „Nasza rekomendacja pozostaje taka sama. Silnie zalecamy jak najszybszą aktualizację wszystkich podatnych systemów”, pisze Pope.

Zobacz też: Wysiłki Microsoftu na marne, milion pecetów wciąż podatnych na BlueKeep

Microsoft nie dysponuje na razie informacjami, aby istniały exploity podatności. Na GitHubie pojawiło się co prawda demo mylnie uznane za exploit BlueKeep, choć tak naprawdę umożliwia jedynie zdalne awaryjne zatrzymanie pracy systemu, a nie zdalne wykonanie dowolnego kodu. Nie oznacza to jednak, że właściciele miliona podatnych komputerów mogą spać spokojnie.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej