Blog IT, Blog Marketing

Mobilny Firefox odchodzi na emeryturę, Mozilla zastąpi go przeglądarką dla młodych

Mobilny Firefox odchodzi na emeryturę, Mozilla zastąpi go przeglądarką dla młodych

Adam Golański , 06.05.2019 r.

Użytkownicy mobilnego Firefoksa na Androidzie mogli odnieść wrażenie, że od kilku miesięcy z ich przeglądarką praktycznie nic się nie dzieje. Wrażenie to trafne, ponieważ Mozilla faktycznie zaprzestała rozwoju mobilnego Firefoksa. Najdalej za rok przeglądarka ta trafi do muzeum, zastąpić ją ma zupełnie nowy produkt o nazwie Fenix.

Fenix ekran startowy Fenix ekran startowy
Feniks strona i menu Feniks strona i menu

Nazwa jakby znajoma, prawda? To właśnie przecież jako „Phoenix”, ognisty ptak powstający z popiołów, debiutowały w 2002 roku pierwsze wersje przeglądarki Mozilli. Pod nieco odmienioną nazwą startuje przeglądarka, która jak wnosić z opisu na GitHubie, nie jest przeglądarką dla starych ludzi (to jest naszych rodziców).

W lutym tego roku zadebiutowała deweloperska wersja 0.1 Feniksa. Na pierwszy rzut oka widać było radykalne zmiany w interfejsie – menu u dołu ekranu, nowy ekran zarządzania kartami. To właściwie wszystko, co można było wtedy o niej powiedzieć, już po 30 sekundach nowa mobilna przeglądarka się zawiesiła. Dzisiaj jest już znacznie lepiej – zaczyna być możliwe korzystanie z tej przeglądarki na co dzień.

Zobacz też: Monopolista gorszy od Microsoftu? Firefox przez całe lata ofiarą sabotażu Google

Firefox zamrożony, Fenix niegotowy

To właśnie za sprawą Feniksa, rozwój mobilnego Firefoksa zamarł. I teraz, dzięki opublikowanemu przez Mozillę dokumentowi przedstawiającemu dalsze plany rozwojowe możemy być pewni, że to koniec Firefoksa na Androidzie. Firefox będzie utrzymywany do momentu osiągnięcia przez Feniksa dojrzałości – i w zasadzie tyle, tak gdzieś do wersji 68 ESR.

Tyle że harmonogram ten wyraźnie pokazuje, że do Firefoksa 68 ESR, Fenix nie będzie jeszcze gotowy, potrzeba przynajmniej roku prac. Choć nic nie wiemy o nadchodzących wersjach nowej przeglądarki, to wiemy, że Firefox 67 pojawi się 14 maja, Firefoksa 68 zobaczymy 9 lipca, a Firefox 68 ESR planowany jest na 3 września. Kolejne wydania ESR przypadają na 22 października i 10 grudnia, przynosząc tylko kolejne łatki i poprawki.

Zobacz też: Mozilla WebThings – implementacja standardu, który ma odmienić Internet Rzeczy

Co ciekawe, to wydanie 68 ESR na Androida nie będzie traktowane przez Mozillę jako wydanie o wydłużonym okresie wsparcia dla organizacji. W Google Play tkwić będzie więc wciąż przeglądarka z miesiąca na miesiąc coraz bardziej ustępująca konkurencji. Czy nie sprawi to, że mobilny Firefox utraci nawet tę garstkę lojalnych użytkowników, którymi póki co się cieszy? W końcu przeciętny użytkownik smartfona nie będzie chciał instalować deweloperskich buildów na procesory ARM i x86.

Z możliwościami Feniksa możecie zapoznać się sami, pobierając aktualne buildy z serwisu TaskCluster. Przeglądarka wydaje się obiecująca – i pozostaje jej tylko kibicować. Dzisiaj w erze uchromowienia, co tylko możliwe, produkty Mozilli pozostają jedyną realną alternatywą – zupełnie jak to było w 2002 roku, gdy niepodzielnie królował Internet Explorer.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej