Blog IT, Blog Marketing

Microsoft porzuca Sets – przeglądania w kartach na Windowsie nie będzie

Microsoft porzuca Sets – przeglądania w kartach na Windowsie nie będzie

Maciej Olanicki , 23.04.2019 r.

Gdy lata temu twórcy klasycznej Opery wprowadzali do swojej przeglądarki jako pierwsi funkcję przeglądania stron na kartach, zapewne nie zdawali sobie, że zaledwie kilka lat później pomysł ten będzie realizowany w zasadzie wszędzie. Wygoda w nawigacji i redukcja liczby okien przyczyniła się do tego, że karty są dziś dostępne w każdej szanującej się przeglądarce, a także w menedżerach plików popularnych systemów operacyjnych. Z jednym wyjątkiem.

Jest nim Windows. Domyślny menedżer plików tego systemu w ciągu kilku ostatnich lat zmienił się nieszczególnie – dodano co prawda znane z Office’a wstęgi, nie sposób jednak powiedzieć, aby stanowiło to ważny krok w rozwoju Eksploratora. Tym miała być implementacja Windows Sets. Wyczekiwana funkcja trafiła do kompilacji testowych dystrybuowanych w ramach programu Windows Insider w marcu zeszłego roku.

Windows Sets były jednak czymś więcej, niż tylko rozszerzeniem możliwości Eksploratora Windows o  zarządzanie plikami w kartach. Była to funkcja systemowej powłoki, która umożliwiała łączenie wielu okien w jedno i nawigację pomiędzy nimi na kartach. Mowa zatem o przebudowaniu interfejsu Windowsa i to na tyle gruntownym, że mało adekwatna stawałaby się jego nazwa – wszak z okienek mogłoby zostać jedno okno, które zgrupowałoby wszystkie.

Zobacz też: Żegnaj ostatni z XP: Microsoft kończy ze wsparciem dla systemu, który napędza paczkomaty

Nic dziwnego, że społeczność poweruserów Windowsa zgromadzonych wokół programu Windows Insider z niecierpliwością wyczekiwało implementacji Sets w stabilnych wersjach Windowsa. Niestety, wygląda na to, że nigdy do tego nie dojdzie. Rich Turner z Microsoftu potwierdził w kontekście wprowadzenia kart do konsoli systemowej, że pomysł przeglądania w kartach na poziomie powłoki systemowej został porzucony.

A to oznacza koniec Windows Sets. Rich Turner potwierdza, że przeglądanie w kartach jest wciąż priorytetem, ale mowa tylko w rozwoju systemowej konsoli. Niewykluczone, że podobne założenia towarzyszą zespołowi odpowiedzialnemu za rozwój domyślnego windowsowego menedżera plików, niemniej karty w Eksploratorze Windows to znacznie mniej, niż oczekiwaliśmy po Windows Sets.

windowssets Wykorzystane Sets na przykładzie Office'a: Word, Excel, PowerPoint i Outlook w jednym oknie.

Nie ma wątpliwości, że za porzuceniem Sets stoją zmiany związane z przeglądarką Edge – to właśnie mechanizm otwierania nowej karty z tej przeglądarki miał zostać przeniesiony na grunt okien aplikacji Universal Windows Platform. Wraz z porzuceniem rozwoju autorskiej przeglądarki i zastąpienie jej programem chromopodobnym, umiera także Sets.

Zobacz też: Zmiany w aktualizacjach Windowsa. Microsoft boi się powtórki z jesieni

Płakać zapewne będzie niewielu – najpopularniejsze programu na Windowsie to wciąż oprogramowanie Win32, w przypadku którego Sets i tak nie byłoby obsługiwane. Swoje żniwo zaczyna jednak zbierać decyzja o zmianie domyślnej przeglądarki na program bazujący na Chromium i Sets nie będą zapewne ostatnią ofiarą.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej