Blog IT, Blog Marketing

Firmy desperacko szukają programistów open-source

Firmy desperacko szukają programistów open-source

Marcin Sarna , 23.09.2021 r.

Najnowszy raport Linux Foundation potwierdza „ssanie” na specjalistów FOSS (Free and Open-Source Software).

Eksperta chmurowego zatrudnię od zaraz

Linux Foundation opublikowała w tym miesiącu raport „2021 Open Source Jobs Report”, który ma na celu poinformowanie wszystkich uczestników procesu zatrudniania pracowników IT (czytaj: pracodawców, pracowników i rekruterów) o aktualnych trendach. Raport zawiera wiele ze swoich wniosków już w pierwszym akapicie więc można to potraktować jako TL;DR. Najważniejsza informacja?

Problemy z zatrudnieniem specjalistów, które istniały jeszcze przed pandemią, jedynie nasiliły się z powodu przyspieszenia adopcji cloud-native wskutek eksplozji popularności pracy zdalnej.

Innymi słowy: szukający pracy eksperci Kubernetes i AWS są na topie.

Fundacja przeprowadziła ankietę wśród około 200 osób odpowiedzialnych za zatrudnianie w firmach IT i 750 specjalistów otwartego oprogramowania, aby dowiedzieć się, na jakie umiejętności jest największe zapotrzebowanie. Zgodnie z raportem, wymagania dotyczące wykształcenia wyższego ciągle spadają, ale wymagania czy preferencje dotyczące certyfikatów IT z kolei rosną. Po raz pierwszy umiejętności cloud-native (takie jak zarządzanie Kubernetes) są bardziej pożądane niż tradycyjne umiejętności związane z Linuksem. Zgodnie z wynikami raportu, zapotrzebowanie na certyfikaty Kubernetes wzrosło o 455 procent od 2019 do 2021 roku.

Mimo iż spostrzeżenia zawarte w Open Source Jobs Report są wartościowe, warto pamiętać, że Linux Foundation też nie jest jakimś bezstronnym tworem - skupienie się na umiejętnościach i certyfikatach związanych z open source nie jest niczym zaskakującym w przypadku organizacji, która sama jest poświęcona open source i oferuje wiele profesjonalnych certyfikatów z tej dziedziny.

Devops to już norma

Zmiana priorytetów w zatrudnieniu z „tradycyjnego” Linuksa na umiejętności cloud-native sugeruje, że coraz bardziej możliwe staje się administrowanie kontenerami bez konieczności rozumienia, co się w nich samych znajduje. Z drugiej strony nie można mieć działającego Kubernetes, Docker czy podobnych stosów obliczeniowych bez tradycyjnego systemu operacyjnego pod nimi. Owszem, w teorii każdy tradycyjny system operacyjny może stać się podstawą cloud-native ale w praktyce to Linux buduje nasze chmury.

Praca w chmurze

Jim Zemlin, dyrektor wykonawczy Fundacji powiedział, że jest oczywiste, że cloud-native computing, DevOps, Linux i bezpieczeństwo oferują najbardziej obiecujące możliwości zatrudnienia. Sam DevOps - połączenie administracji systemem i rozwoju oprogramowania w jedną rolę - stał się normą, a nie wyjątkiem. Badanie wykazało, że 88% wszystkich specjalistów open source stosuje zasady DevOps, w porównaniu do 44% zaledwie trzy lata temu.

Dwie trzecie programistów potrzebuje więcej szkoleń, aby móc wykonywać swoją pracę

Zdaniem Clyde’a Seepersada, dyrektora generalnego ds. szkoleń i certyfikacji w Linux Foundation większa część świata odbija się od ekonomicznie wyniszczających blokad COVID-19 więc zatrudnianie ludzi z odpowiednimi umiejętnościami okazuje się być wyzwaniem. Martin James z Percona’y dodaje:

Wymagania, które słyszę, są takie, że organizacje chcą elastycznie wdrażać swoje aplikacje bez ograniczeń; komercyjnych, technologicznych lub innych. Z tego powodu jednoczesny wzrost popularności open source, chmury i Kubernetes nie jest zaskoczeniem.

Znalezienie osób z odpowiednimi umiejętnościami jest jednak nadal wyzwaniem. 92% ankietowanych menedżerów ds. rekrutacji stwierdziło, że ma trudności ze znalezieniem pracowników związanych z open source, ale jednocześnie tylko 88% stwierdziło, że jest skłonnych płacić za certyfikaty. Do tego jedynie 58% potwierdziło zwiększenie liczby szkoleń dla obecnych pracowników, pomimo tego, że 92% ankietowanych pracowników prosiło o więcej szkoleń.

Liczby te, które sugerują rozdźwięk pomiędzy tym, czego firmy potrzebują, a tym, za co są skłonne zapłacić, doprowadziły do jasnego wniosku w raporcie: pełne dwie trzecie programistów potrzebuje więcej szkoleń, aby wykonywać swoją pracę.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej