Po wielu miesiącach zgłębiania tajników programowania dostałeś wymarzone stanowisko junior developera? Gratulacje! Mimo świetnego przygotowania technicznego, im bliżej pierwszego dnia pracy, tym bardziej entuzjazm ustępuje miejsca obawom a nawet… panice. Nic dziwnego. Od tego, jak będą wyglądały pierwsze miesiące w nowej firmie, w dużym stopniu zależy dalszy rozwój kariery programisty. O czym pamiętać, aby podczas tego okresu nie tylko zrobić jak najlepsze wrażenie na szefie i współpracownikach, ale przede wszystkim nauczyć się jak najwięcej?
Zaakceptuj swoją niewiedzę
Przekonanie o tym, że wie się wszystko to charakterystyczna cecha każdego neofity. Podobnie jest z osobami stawiającymi pierwsze kroki w zawodzie programisty. Tymczasem nie licz na to, że od razu stworzysz aplikację, która swoimi nowatorskimi rozwiązaniami olśni nowego szefa i zachwyci klientów. Nikt też od ciebie tego nie oczekuje. Daj sobie czas na to, aby powoli wdrożyć się w wykorzystywane w danej firmie technologie i narzędzia, poznać obowiązujące procedury i kulturę organizacyjną. Mierz siły na zamiary. Lepiej być realistą, odnośnie tego, co jest się w stanie osiągnąć w pierwszych miesiącach.
Zadawaj dużo pytań
Kto pyta nie błądzi. Tym bardziej zaraz po rozpoczęciu nowej pracy. Co więcej, brak pytań może zostać odebrany jako przejaw braku zaangażowania a nawet arogancję. Dlatego nie wahaj się prosić o dodatkowe wyjaśnienia wątpliwych kwestii. Zdobądź informacje, jakie narzędzia są w firmie wykorzystywane i dlaczego, a także jakie są obowiązujące zasady pisania kodu czy komentowania. W przypadku napotkania technicznych problemów, warto pamiętać, aby najpierw poszukać rozwiązania na własną rękę. Choć programiści to jedna z najbardziej pomocnych grup zawodowych, oderwanie programisty od pracy nie zawsze będzie dobrze odebrane.
Proś o feedback
Nikt nie lubi, kiedy jego praca poddawana jest ocenie. Co innego, kiedy informacja zwrotna pochodzi od właściwej, godnej zaufania osoby. Dlatego nie wahaj się pokazać swój kod bardziej doświadczonym programistom i zapytać ich o opinię. W kwestii programowania, wdrażania czy komunikacji w zespole zawsze można zrobić coś lepiej. Spojrzenie kogoś z boku na naszą pracę i udzielenie feedbacku może być nieocenionym narzędziem, które przyspiesza rozwój osobisty i zawodowy.
Miej wysokie oczekiwania
Postaw sobie ambitne i konkretne cele. Jakie? Na przykład poznać działanie wzorca projektowego do piątku lub do końca przyszłego tygodnia znaleźć i usunąć bug w projekcie. Następnie staraj się je zrealizować, choćby oznaczało to poświęcenie dodatkowego czasu poza godzinami pracy. Pierwsze miesiące w nowej firmie potraktuj jako przedłużenie studiów lub bootcampu. Im więcej zainwestujesz wysiłku na początku, tym szybciej zaczniesz zbierać owoce.
Integruj się z zespołem
Nowy pracodawca z całą pewnością będzie bacznie obserwował, jak dopasujesz się do reszty zespołu, dlatego ważne jest, aby od samego początku dbać o dobre relacje ze współpracownikami. Bądź uprzejmy i przyjaźnie nastawiony do każdego, kogo spotkasz, niezależnie od stanowiska. Unikaj wypowiadania skrajnych opinii. Zanim skrytykujesz stosowane w firmie narzędzie, dwa razy się zastanów. Może się okazać, że właśnie rozmawiasz z pomysłodawcą jego wdrożenia.
Początki zawodowej drogi nigdy nie są łatwe, niezależnie od branży. Nowe miejsce, nowi ludzie i w dodatku presja, aby się wykazać i udowodnić, że pracodawca dokonał słusznego wyboru zatrudniając właśnie nas – to duży stres i ogromne wyzwanie, na które warto być dobrze przygotowanym.