Blog IT, Blog Marketing

Junior developer w nowej pracy. Jak się odnaleźć?

Junior developer w nowej pracy. Jak się odnaleźć?

KBM , 10.04.2019 r.

Po wielu miesiącach zgłębiania tajników programowania dostałeś wymarzone stanowisko junior developera? Gratulacje! Mimo świetnego przygotowania technicznego, im bliżej pierwszego dnia pracy, tym bardziej entuzjazm ustępuje miejsca obawom a nawet… panice. Nic dziwnego. Od tego, jak będą wyglądały pierwsze miesiące w nowej firmie, w dużym stopniu zależy dalszy rozwój kariery programisty. O czym pamiętać, aby podczas tego okresu nie tylko zrobić jak najlepsze wrażenie na szefie i współpracownikach, ale przede wszystkim nauczyć się jak najwięcej?

Zaakceptuj swoją niewiedzę

Przekonanie o tym, że wie się wszystko to charakterystyczna cecha każdego neofity. Podobnie jest z osobami stawiającymi pierwsze kroki w zawodzie programisty. Tymczasem nie licz na to, że od razu stworzysz aplikację, która swoimi nowatorskimi rozwiązaniami olśni nowego szefa i zachwyci klientów. Nikt też od ciebie tego nie oczekuje. Daj sobie czas na to, aby powoli wdrożyć się w wykorzystywane w danej firmie technologie i narzędzia, poznać obowiązujące procedury i kulturę organizacyjną. Mierz siły na zamiary. Lepiej być realistą, odnośnie tego, co jest się w stanie osiągnąć w pierwszych miesiącach.

Key Account Manager

Warszawa
Aplikuj

Zadawaj dużo pytań

Zadawaj pytania

Kto pyta nie błądzi. Tym bardziej zaraz po rozpoczęciu nowej pracy. Co więcej, brak pytań może zostać odebrany jako przejaw braku zaangażowania a nawet arogancję. Dlatego nie wahaj się prosić o dodatkowe wyjaśnienia wątpliwych kwestii. Zdobądź informacje, jakie narzędzia są w firmie wykorzystywane i dlaczego, a także jakie są obowiązujące zasady pisania kodu czy komentowania. W przypadku napotkania technicznych problemów, warto pamiętać, aby najpierw poszukać rozwiązania na własną rękę. Choć programiści to jedna z najbardziej pomocnych grup zawodowych, oderwanie programisty od pracy nie zawsze będzie dobrze odebrane.

Proś o feedback

Nikt nie lubi, kiedy jego praca poddawana jest ocenie. Co innego, kiedy informacja zwrotna pochodzi od właściwej, godnej zaufania osoby. Dlatego nie wahaj się pokazać swój kod bardziej doświadczonym programistom i zapytać ich o opinię. W kwestii programowania, wdrażania czy komunikacji w zespole zawsze można zrobić coś lepiej. Spojrzenie kogoś z boku na naszą pracę i udzielenie feedbacku może być nieocenionym narzędziem, które przyspiesza rozwój osobisty i zawodowy.

Software .Net Developer 24000 - 28000 PLN

Praca zdalna
Aplikuj

Miej wysokie oczekiwania

Postaw sobie ambitne i konkretne cele. Jakie? Na przykład poznać działanie wzorca projektowego do piątku lub do końca przyszłego tygodnia znaleźć i usunąć bug w projekcie. Następnie staraj się je zrealizować, choćby oznaczało to poświęcenie dodatkowego czasu poza godzinami pracy. Pierwsze miesiące w nowej firmie potraktuj jako przedłużenie studiów lub bootcampu. Im więcej zainwestujesz wysiłku na początku, tym szybciej zaczniesz zbierać owoce.

Integruj się z zespołem

Imprezy integracyjne

Nowy pracodawca z całą pewnością będzie bacznie obserwował, jak dopasujesz się do reszty zespołu, dlatego ważne jest, aby od samego początku dbać o dobre relacje ze współpracownikami. Bądź uprzejmy i przyjaźnie nastawiony do każdego, kogo spotkasz, niezależnie od stanowiska. Unikaj wypowiadania skrajnych opinii. Zanim skrytykujesz stosowane w firmie narzędzie, dwa razy się zastanów. Może się okazać, że właśnie rozmawiasz z pomysłodawcą jego wdrożenia.

Początki zawodowej drogi nigdy nie są łatwe, niezależnie od branży. Nowe miejsce, nowi ludzie i w dodatku presja, aby się wykazać i udowodnić, że pracodawca dokonał słusznego wyboru zatrudniając właśnie nas – to duży stres i ogromne wyzwanie, na które warto być dobrze przygotowanym.

Senior Account Manager

Warszawa
Aplikuj

Senior PHP Developer

Praca zdalna
Aplikuj

Junior Rekruter 4300 - 4600 PLN

Warszawa
Aplikuj

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej