Blog IT, Blog Marketing

Jak napisać CV, kiedy nie masz doświadczenia?

Jak napisać CV, kiedy nie masz doświadczenia?

TeamQuest 09.08.2015 r.

Brak doświadczenia zawodowego w przypadku studenta lub absolwenta uczelni wyższej to nic nadzwyczajnego. Każdy musi kiedyś rozpocząć swoją pierwszą poważną pracę. Jeżeli zależy Tobie na otrzymaniu konkretnego stanowiska pracy, to warto zastanowić się nad tym, jak takie CV bez doświadczenia zawodowego powinno wyglądać? Garść przydatnych informacji poniżej:

Zacznij od podsumowania

Zacznij od podsumowania

Podsumowanie na początku CV to Twoja szansa na opisanie siebie w krótki i rzeczowy sposób. „Powiedz” swojemu potencjalnemu pracodawcy kim jesteś i co masz do zaoferowania jako kandydat na wakujące stanowisko pracy. Zamiast doświadczenia zawodowego opisz swoje umiejętności, czy projekty w których brałeś udział w czasie studiów. Ważne, aby informacje zawarte w podsumowaniu były maksymalnie zbieżne z wymaganiami, jakie stawiane w opisie stanowiska pracy. Jeżeli nie potrafisz opisać swoich umiejętności, które mogą być przydatne, to przejrzyj inne oferty pracy na podobne stanowisko i sprawdź wymagania względem kandydatów. W ten sposób łatwiej uzmysłowisz sobie, jak opisać swoje predyspozycje z perspektywy zawodowej.

Podsumowanie powinno posiadać dosłownie kilka zdań napisanych profesjonalnie. Nie powinno być za długie, ale z drugiej strony powinno dostarczyć kluczowych informacji na temat Twojej osoby i zachęcić rekrutera do zaproszenia Ciebie na rozmowę.

Staw czoła sekcji „Doświadczenie zawodowe”

Dla absolwenta, wypełnienie tej sekcji może być prawdziwym wyzwaniem. Bowiem, co wpisać, jeżeli nie pracowało się wcześniej lub wykonywane prace były jedynie dorywcze i nie związane z zawodem? Oczywiście nie możesz pozostawić tej rubryki pustej. Wpisywanie informacji, że dorywczo zajmowałeś się sprzedażą hamburgerów nie jest dobrym pomysłem, chyba że aplikujesz do restauracji fast – food.

Spójrz jeszcze raz na swoje podsumowanie, które przed chwilą napisałeś. Umiejętności, które w nim przedstawiłeś możesz rozwinąć właśnie w sekcji „Doświadczenie zawodowe”. Opisz w jaki sposób nabyłeś określone kwalifikacje i umiejętności; czy brałeś udział w międzynarodowych projektach na uczelni? Czy wolontariat pozwolił Tobie na rozwinięcie kwalifikacji związanych z organizacją eventów? To doskonałe miejsce, aby każdą z wymienionych wcześniej umiejętności opisać krótkimi zdaniami.

Doświadczenie zawodowe

Postaraj się zawrzeć te wszystkie informacje w formie listy. Układ jedna umiejętność = jeden podpunkt jest chyba najlepszym rozwiązaniem. Taka forma jest czytelna i pozwala na szybkie zaznajomienie się z podanymi przez Ciebie informacjami.

Musisz mieć świadomość tego, że im więcej robisz na studiach, im więcej angażujesz się w interesujące projekty, tym mniej problemów będziesz miał ze znalezieniem pracy. Firmy doceniają pracowitych studentów, którzy angażują się w ciekawe aktywności związane z przyszłym zawodem.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej