Z tego wpisu dowiesz się:
- jakie korzyści mają do zaoferowania pracownikom małe firmy i startupy?
- na czym polega ich przewaga nad innymi formami pracy?
- dla kogo praca w małej firmie będzie dobrym wyborem?
Każdy programista na różnych etapach swojej kariery niejednokrotnie staje przed dylematem, w którą stronę pójść: wybrać wysokie zarobki czy samorealizację? Bezpieczny etat czy elastyczność zatrudnienia? Pracę dla kogoś czy na własny rachunek? Korporacja, freelancing, praca zdalna, outsourcing – to tylko niektóre możliwości, jakie do wyboru ma specjalista IT. Dziś chcielibyśmy przedstawić najważniejsze korzyści, jakie niesie ze sobą praca w małej firmie i startupie.
Samodzielność
Jedną z największych zalet pracy w małej firmie jest duży wpływ na to, co robisz. Twoje pomysły nie przechodzą przez ręce dziesięciu osób tylko po to, by przepaść bez wieści, ale masz realne szanse na to, aby je realizować. Tu nie sprawdzi się działanie według schematu. Jest natomiast miejsce na kreatywność, samodzielność i inicjatywę. Nie trzeba dodawać, jak wpływa to na motywację i poziom zaangażowania.
Szybkie efekty
Pracując w niewielkiej organizacji, nie musisz długo czekać na efekty swoich działań. Produkty i usługi tworzone są w odpowiedzi na potrzeby klientów, na których feedback można zwykle szybko liczyć. Innymi słowy, jednego dnia możesz zrealizować swój pomysł, kolejnego dotrze on do tysięcy użytkowników, a za chwilę możesz otrzymać pierwsze informacje zwrotne na temat swojej pracy.
Atmosfera
Niewielka przestrzeń zbliża ludzi, dlatego w małych firmach panuje zwykle przyjazna, nieformalna atmosfera. Brak hierarchicznej struktury sprawia, że większość spraw załatwia się tu od ręki a żeby przedyskutować pomysł z szefem, nie trzeba umawiać się na spotkanie, wystarczy… przejść się do pokoju obok. Dodatkową zaletą jest zupełnie luźny dress code. Przychodzenie do pracy w szortach i sandałach nie jest niczym niezwykłym.
Różnorodne wyzwania
Ograniczona liczba rąk do pracy sprawia, że nie sposób uniknąć pełnienia wielu różnorodnych ról jednocześnie. Nie zdziw się, kiedy jednego dnia będziesz programistą, innym razem testerem albo kiedy w przerwie między tworzeniem innowacyjnej aplikacji, będziesz nosić pudła z gadżetami reklamowymi, odbierać telefony w zastępstwie nieobecnej koleżanki, a za kilka dni przyjdzie ci występować na branżowym evencie czy targach pracy. Dzięki możliwości sprawdzenia się w tak wielu, często odległych od siebie obszarach, możesz mieć pewność, że nie utkniesz na kilka lat na programowaniu jednej części systemu.
Elastyczne godziny pracy
Chcesz uniknąć korków w drodze do pracy? Wybierając startup lub małą firmę masz duże szanse na to, że nie będziesz musiał pracować codziennie od 9 do 17, a godziny pracy będziesz mógł dostosować do swojego trybu życia. W awaryjnych sytuacjach nie powinno być również problemu z wyjściem w biura na godzinę czy, w razie potrzeby, pracą z domu.
Inicjatywa, akceptacja dla zmian, gotowość do nauki na własnych błędach i podejmowania decyzji dotyczących nie tylko własnego rozwoju, ale i całej firmy to niezbędne cechy, jakie powinien posiadać kandydat IT do startupu czy małej firmy. Jeśli dodatkowo lubisz dobrze czuć się podczas pracy i pracować w dogodnym dla siebie systemie, taki wybór może okazać się dla ciebie strzałem w dziesiątkę!