Blog IT, Blog Marketing

Wymówki, które powstrzymują przed rozpoczęciem nauki programowania

Wymówki, które powstrzymują przed rozpoczęciem nauki programowania

KBM , 29.04.2019 r.

Od kilku lat cały czas brakuje w Polsce kilkudziesięciu tysięcy specjalistów IT. Stawki w tej branży rosną współmiernie do liczby wakatów na stanowiskach dla developerów. To sprawia, że programistą chce być niemal każdy. Nie wszyscy jednak, którzy marzą o tym zawodzie, decydują się na naukę kodowania. Dlaczego? Weźmy pod lupę najpopularniejsze wymówki, z którymi czas się rozprawić.

„Nie jestem umysłem ścisłym”

To chyba zdanie najczęściej wypowiadane przez osoby, które próbują sobie wytłumaczyć fakt, że nie chcą skorzystać z szansy, jaką daje dziś nauka programowania. Tymczasem, aby rozpocząć przygodę z kodowaniem, wcale nie trzeba być wybitnym matematykiem. Owszem, mnożenie, dzielenie czy odejmowanie to wiedza, która w przypadku tworzenia aplikacji webowych czy mobilnych, jest niezbędna. W przypadku bardziej skomplikowanych operacji matematycznych wystarczy jednak zastosować odpowiednie wtyczki czy biblioteki. Dużo bardziej od znajomości formuł czy algorytmów w pracy programisty liczy się umiejętność logicznego myślenia i rozwiązywania problemów.

Sales Specialist

Błonie
Aplikuj

„Nie mam czasu”

Zarządzaj swoim czasem

Brak czasu to równie powszechne usprawiedliwienie, które sprawia, że rozpoczęcie nauki programowania odkładane jest na wieczne nigdy. Rozwiązanie? Planowanie! Niezależnie od liczby obowiązków, dla większości osób wpisanie do codziennego grafiku sześćdziesięciu minut przeznaczonych na programowanie, nie powinno stanowić problemu. Najważniejsze, aby naukę kodowania ująć w planie dnia i tego się trzymać.

„Nie stać mnie”

Inwestycja we własny rozwój zwykle wiąże się z kosztami. Na szczęście drogi bootcamp lub studia informatyczne to nie jedyne sposoby na naukę programowania. W sieci istnieje całe mnóstwo kursów, tutoriali, materiałów, dzięki którym można zgłębiać tajniki kodowania, często zupełnie za darmo. Oczywiście bycie samoukiem nie jest proste i wymaga mnóstwa samodyscypliny. Kto jednak powiedział, że uczestnicząc w płatnym szkoleniu, wszystko jest podane na tacy? Najważniejsza część pracy to również samodzielne szukanie odpowiedzi i rozwiązywanie problemów. Kurs wprawdzie potrafi przyspieszyć naukę, ale pozwala również szybciej zacząć zarabiać. Rozwiązań i możliwości jest wiele.

„Programowanie jest dla geeków”

Programowanie jest dla geeków

Popularny, znany z filmów i seriali, obraz programistów znacznie odbiega od rzeczywistości. Samotnicy skupieni wyłącznie na liczbach i algorytmach – tak najczęściej postrzegane są osoby tworzące aplikacje. Tymczasem programowanie nie jest żadną tajemną wiedzą zarezerwowaną dla wybranych. Owszem, developer komunikuje się głównie ze swoim komputerem. Ale kto dziś tego nie robi? Różnica polega na tym, że większość osób wykorzystuje go jedynie do przeglądania Facebooka czy oglądania filmów. Poza tym, pisanie kodu to zwykle tylko część realizowanego projektu. Dzisiejsza praca programisty wymaga komunikacji i współpracy z wieloma osobami, a rozwinięte umiejętności interpersonalne to kompetencja wręcz pożądana w tym zawodzie.

Jak można zauważyć, wymówki dotyczące wejścia do branży IT nie są oryginalne. Każdy z podanych argumentów można w prosty sposób podważyć. W rzeczywistości są one jedynie formą autosabotażu, który przysłania prawdziwy powód nierozpoczynania nauki programowania – zwykłe lenistwo.

Senior Account Manager

Warszawa
Aplikuj

Business Development Manager

Warszawa
Aplikuj

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej