Blog IT, Blog Marketing

Coral – nowe urządzenia Google wyspecjalizowane w uczeniu maszynowym

Coral – nowe urządzenia Google wyspecjalizowane w uczeniu maszynowym

Maciej Olanicki , 07.03.2019 r.

Urządzenia z logo Google kojarzymy głównie z elektroniką konsumencką – smartfonami i laptopami z serii Pixel. Wraz z premierą kolejnej generacji biblioteki TensorFlow oraz jej odchudzonego wariantu TensorFlow Lite, Google zaprezentowało jednak kompletną nowość w swoim sprzętowym portfolio – kierowany przede wszystkim do deweloperów komputer jednopłytkowy Coral Dev Board oraz akcesorium Coral USB Accelerator.

Coral Dev Board

W przeciwieństwie do popularnych jednopłytkowców, Raspberry Pi czy chińskich konkurentów Maliny, Coral Dev Board ma być według Google komputerem wyspecjalizowanym – kierowany jest przede wszystkim do deweloperów chcących posiadać urządzenie, na którym możliwe jest maszynowe uczenie algorytmów. Na komputerze działa zbudowany na Debianie Mendel Linux, znajdziemy także biblioteki Tensor Flow Lite z gotowymi modelami do skompilowania. W procesie uczenia nie jest wymagane połączenie z Internetem – cały proces odbywa się lokalnie.

coral

Od strony sprzętowej najważniejszy ma być tutaj koprocesor Edge TPU – układ tensorowy Google przeznaczony do wykorzystania razem z biblioteką Tensor Flow znajdujący zastosowanie w uczeniu maszynowym. Ponadto na płytkę trafił ARM-owy 4-rdzeniowy procesor NXP i.MX 8M, grafika GC7000 Lite Graphics, aż 1 GB RAM-u (LDPRR4) oraz 8 GB pamięci eMMC. Coral łączy się radiowo z innymi urządzeniami za pośrednictwem Wi-Fi oral USB Accelerator.oraz Bluetooth 4.1.

coral2

Nie można zatem powiedzieć, aby w porównaniu do innych SBC Coral był jakkolwiek ograniczony sprzętowo. Co więcej, posiada slot na kartę microSD, dwa gniazda USB typu C (jedno służy zasilaniu, drugie przesyłaniu danych), wyjście minijack, wyjście HMDI, piny GPIO. Urządzenie można także podłączyć do Internetu za pośrednictwem przewodu z wtyczką RJ-45. Możliwe jest także dokupienie kamery przydatnej w maszynowym uczeniu algorytmów przetwarzających obraz.

Zobacz też: Raspberry Pi Compute Module 3+ dostępny z nowym CPU i radiatorem

Coral USB Accelerator

Równie ciekawie prezentuje się drugi członek rodziny Coral – podłączane za pośrednictwem USB urządzenie, w którym także znalazło się TPU. Można powiedzieć, że to urządzenie nazywane potocznie donglem, po podłączeniu którego komputer zyskuje dostęp do wyspecjalizowanego w uczeniu maszynowym koprocesora Edge. Google zapowiada, że wkrótce udostępniona zostanie także wersja podłączana do peceta przez gniazdo PCI-E.

coral3

USB Accelerator kompatybilny jest tylko z maszynami, na których działa Linux. Podobnie jak w przypadku Dev Boarda obsługiwana jest odchudzona wersja biblioteki TensforFlow, czyli TensorFlow Lite. Google deklaruje, że akcesorium jest kompatybilne z Raspberry Pi – własny Dev Board można zatem skonstruować samodzielnie na bazie Maliny. Różnica będzie w cenie – sam USB Accelerator dostępny jest za 75 dolarów. Za komputer jednopłytkowy Coral zapłacimy już 150 dolarów. Więcej informacji znaleźć można na stronach Google.

Zobacz też: Początek końca Android Things – kolejny ambitny projekt Google dogorywa

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej