Blog IT, Blog Marketing

Google Project Zero upublicznia poważną niezałataną lukę w macOS-ie

Google Project Zero upublicznia poważną niezałataną lukę w macOS-ie

Maciej Olanicki , 04.03.2019 r.

O Google Project Zero pisaliśmy w ostatnim czasie w kontekście ujawnienia, że Microsoft potajemnie pozwala Facebookowi na stosowanie Flasha. Niewiele ma to jednak wspólnego z działalnością statutową GPZ, czyli poszukiwaniem luk bezpieczeństwa w oprogramowaniu. Dziś o pracy ekspertów z Projektu Zero mamy okazję pisać ponownie za sprawą upublicznienia poważnej luki w systemie macOS.

Google Project Zero – bez kompromisu

Gwoli przypomnienia – w swojej pracy na rzecz uszczelniania oprogramowania Google Project Zero kieruje się wytycznymi, jakie wykorzystują hakerzy w białych kapeluszach. Oznacza to, że po odnalezieniu luki podatność zgłaszana jest do producenta. Ten ma 90 dni na jej załatanie, po tym czasie wszelkie informacje pozwalające wykorzystać dziurę zostają przez Google Project Zero opublikowane. Co ważne – zostają opublikowane niezależnie od tego, czy producent poradził sobie z załataniem luki, czy nie.

Taka postawa wzbudza sporo zastrzeżeń komentatorów, którym nie przeszkadza nieudolność czy nawet jawne zaniedbania producentów oprogramowania. Google Project Zero bywa krytykowane za bezwzględne stosowanie się do przyjętej zasady 90 dni na wydanie łatki. Czasem pojawiają się głosy, że w działalności grupy bardziej chodzi o międzykorporacyjne przepychanki niż o bezpieczeństwo użytkowników. Z drugiej strony tak bezkompromisowa postawa jest zdecydowanie najlepszym argumentem w wymuszaniu na producentach zintensyfikowania prac nad bezpieczeństwem.

Zobacz też: KeySteal – macOS z niezałataną luką dnia zerowego pozwalającą wykradać hasła

Dziura wysokiego ryzyka w macOS-ie

Tym razem „ofiarami” tej skrupulatności stali się użytkownicy komputerów Apple. Google Project Zero odnalazło w macOS-ie groźną podatność (wysoki priorytet) w XNU – jądrze uniksowego systemu Darwin, na którym bazuje system Apple. Problem nie dotyczy jednak systemów operacyjnych z rodziny *BSD – wynika z modyfikacji wprowadzonych przez samo Apple. Problem w tkwi implementacji mechanizmu kopiowania przy zapisie (COW) – sposobu na optymalizację opartą o współdzielenie zasobów na przykład pomiędzy wątkami.

W macOS-ie mechanizm COW może być wykorzystany do zamontowania odpowiednio spreparowanego obrazu z dowolnymi plikami bez powiadamiania o tym nadzorcy całego systemu montowania obrazów. Bardziej szczegółowe informacje na temat podatności oraz proof-of-concept Google Project Zero udostępnia na łamach Monoraila. W Apple już od dłuższego czasu trawają intensywne prace nad łatką, niemniej w tej chwili miliony komputerów Apple pozostają podatne.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej