Blog IT, Blog Marketing

Najpopularniejsze języki programowania 2018 roku według HackerRank

Najpopularniejsze języki programowania 2018 roku według HackerRank

Maciej Olanicki , 30.01.2019 r.

Brakuje wiarygodnych danych, dzięki którym możliwe byłoby spisanie kompletnej listy najpopularniejszych języków programowania. Nie do końca wiadomo także, co czyni język programowania popularnym – liczba linijek kodu napisanych w konkretnym języku? A może liczba programistów, którzy deklarują jego znajomość bądź liczba programistów, którzy określają dany język jako swój główny, najczęściej wykorzystywany w pracy nad oprogramowaniem? Trudno o jednoznaczną odpowiedź, a przecież nie każdy chce się taką wiedzą dzielić, podobnie jak nie w każdy twórca udostępnia kod.

JavaScript przed Javą, TypeScript rośnie błyskawicznie

Aby mieć ogląd, należy zatem zestawiać rożne źródła informacji, a im ich więcej, tym lepiej. Na ogół na pierwszym miejscu wymieniają się JavaJavaScript, przy czym to ten drugi język króluje w najpopularniejszym repozytorium kodu, czyli na GitHubie. Interesującym raportem, dzięki któremu lepiej możemy zorientować się w panujących aktualnie realiach podzielił się serwis HackerRank, specjalizujący się w organizowaniu hackatonów. Wiemy już pod jakim znakiem minął rok 2018 w świecie JavaScript, teraz mamy okazję zapoznać się z wynikami rozleglejszego badania – wzięło w nim udział ponad 71 tys. programistów z całego świata.

jezykihacker Źródło:HackerRank

Jeśli chodzi o listę najpopularniejszych języków programowania, to nie ma zaskoczenia. Rośnie liczba rankingów, w którym JavaScript wyprzedza Javę i nie inaczej jest w przypadku danych zebranych przez HackerRank. Warto zwrócić uwagę, że zmieniło się to w ciągu ostatniego roku. Jeszcze w 2017 roku znajomość JS (w ten sposób HackerRank rozumie popularność języków) deklarowało 67,89% badanych, zaś wiodącej prym Javy – 71,20%. W tym roku to JavaScript był znany przez 71,13% programistów, zaś Java „tylko” 70,69%. Kolejne miejsca należą do C (62,84%), Pythona (57,02%) i C++ (38,66%). Co ważne, należy zwrócić uwagę, że w przeciwieństwie do javascriptowego podsumowania roku, TypeScript traktowany jest jako osobny język – zna go 24,17%.

Wśród frameworków bez zmian – górą AngularJS

HackerRank także odnotowuje duży wzrost zainteresowania TypeScriptem z roku na rok, co jest już w zasadzie globalnym trendem – jego znajomość w zeszłym roku deklarowało zaledwie 15%, dziś jest to niemal ćwierć wszystkich badanych. TypeScript jest także jednym z głównych języków, których programiści chcą się nauczyć w tym roku. Plasuje się pod tym względem na czwartym miejscu z wynikiem 21,57%, za Go (37,20%), Kotlinem (26,45%) i Pythonem (26,14%). Najpopularniejszy framework to zaś niezmiennie AngularJS, choć po piętach depcze mu już React. To także React jest frameworkiem, który programiści najchętniej życzyliby sobie poznać w roku 2019.

Z raportem „2019 HackerRank Developer Skills” zapoznać można się na stronie HackerRank. Poza językami i frameworkami można tam także poznać różnego rodzaju ciekawostki, jak na przykład najczęściej słuchane przez programistów podczas pracy gatunki muzyczne.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej