Blog IT, Blog Marketing

Według McAfee jeszcze w 2019 roku „malware będzie wszędzie”

Według McAfee jeszcze w 2019 roku „malware będzie wszędzie”

Maciej Olanicki , 26.02.2019 r.

Producenci antywirusów obok interesujących studiów konkretnych szkodników często publikują także większe raporty dotyczące jakiejś grupy zagrożeń lub prognoz dotyczących hakerskiej aktywności w najbliższej przyszłości. Na uwagę zasługuje opublikowany w ostatnim czasie raport McAfee’s 2019 Mobile Threat Report – pada w nim hipoteza, że w 2019 roku malware będzie… wszędzie.

McAfee’s 2019 Mobile Threat Report

Jak wskazuje sama nazwa, raport McAfee skupia się na zagrożeniach mobilnych. Na podstawie analizy zagrożeń w roku 2018 i wzrostu ich liczby prognozowane są trendy na rok bieżący. Jak nietrudno się domyślić, sytuacja nie napawa optymizmem, o czym wspominaliśmy już na łamach naszego bloga przy okazji omawiania tegorocznego raportu bezpieczeństwa w Google Play. Eksperci z McAfee wyliczyli między innymi, że liczba mobilnych trojanów bankowych wzrosła w ciągu zaledwie 3 miesięcy (czerwiec-wrzesień 2018) dwukrotnie.

mcafee Źródło: McAfee Mobile Threat Report

Nie sposób także pominąć zagrożenia wyrosłego na fali boomu kryptowalutowego – w laboratoriach McAfee w minionym roku zidentyfikowano ponad 600 aplikacji kopiących potajemnie kryptowaluty. Ogółem szeroko pojęte malware odnotowało na rynku mobilnym gargantuiczne wzrosty – szacuje się je na 550%. Dość powiedzieć, że w różnych sklepach z aplikacjami mobilnymi w czerwcu odnaleziono około 10 tys. fałszywych aplikacji. W grudniu było to już ponad 65 tys. aplikacji.

Rok 2019 – malware będzie wszędzie

A to pozwala na daleko idące wnioski. Rośnie liczba podłączonych do Internetu wyspecjalizowanych urządzeń wykorzystywanych na przykład w przemyśle lub automatyce domowej. Atakujący sprawnie adaptują się do nowej sytuacji i już teraz przygotowują szkodniki wyspecjalizowane w infekowaniu IoT – na łamach naszego bloga opisywaliśmy koparkę kryptowalut, która w pierwszej kolejności usuwała z urządzenia konkurencję tak, aby wszystkie (w przypadku IoT ściśle ograniczone) zasoby mogły służyć jej.

Specjaliści z McAfee spodziewają się, że w tym roku atakujący skupią się już nie tylko na smartfonach i innych urządzeniach mobilnych, lecz także na infekowaniu urządzeń Internetu Rzeczy:

Jeśli 2018 był rokiem mobilnego malware, to w roku 2019 malware będzie wszędzie. Detekcja backdoorów, koparek kryptowalut, fałszywych aplikacji i trojanów bankowych znacząco wzrosła w drugiej połowie roku 2018. Ataki na inne połączone z Internetem urządzenia automatyki domowej także nabierają tempa. Podczas gdy adware pozostaje najpopularniejszą formą mobilnych zagrożeń na Androidzie, inne typy także wzrastają i są dostosowywane do infekcji kolejnych klas urządzeń.

Z raportem 2019 Mobile Threat Report można zapoznać się na stronach McAfee.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej