W 2018 roku IBM przejął Red Hat za rekordową sumę 34 mld dolarów. Większość czytelników spyta jaki ma to związek z tytułem tego wpisu?
Red Hat jest firmą, która większość dochodów osiąga z płatnych subskrypcji swoich rozwiązań działających przede wszystkim na serwerach korporacyjnych i w chmurze. Red Hat oferuje bardzo długie 10 letnie wsparcie dla swojego topowego produktu - dystrybucji Linuksa Red Hat Enterprise Linux. W momencie przejęcia Red Hata przez IBM powstała potencjalna luka rynkowa, którą planuje wykorzystać Canonical – spółka która tworzy i wspiera Ubuntu.
Ubuntu w wersji 18.04 LTS (Long Term Support) było oferowane na rynku ze wsparciem pięcioletnim, co w przypadku ostatniego LTSa oznaczało wsparcie do kwietnia 2023, zmiana polityki powoduje wydłużenie wsparcia producenta do 2028 roku.
Decyzja ogłoszona przez Marka Shuttlewortha na odbywającej się obecnie w Berlinie OpenStack Summit o wydłużeniu wsparcie dla LTS do 10 lat otwiera firmie nowe możliwości, a klientom korporacyjnym i chmurowym pozwala na wybór między Red Hatem a Ubuntu.
Wpływ jaki będzie miała ta deklaracja na rynek systemów Linuksowych jest nie do przecenienia. Canonical dołącza do bardzo wąskiego grona firm oferujących systemy z tak długim wsparciem. Choć dla rynku konsumenckiego ta decyzja, prawdopodobnie, nie będzie miała większego znaczenia. Dla klientów którymi najbardziej interesuję się producent, jest to możliwość dokonania wyboru z szerszej oferty rozwiązań Linuksowch.
Jednocześnie przejęcie Red Hata przez giganta rynku IT firmę IBM, może u niektórych klientów spowodować pewne zaniepokojenie związane z potencjalnym brakiem neutralności IBM w rozwiązaniach korporacyjnych i chmurowych. Okazję tą planuję wykorzystać Canonical wydłużając okres wsparcia Ubuntu do 10 lat.
Ubuntu obecnie działa zarówno w chmurach Microsoftu – Azure jak i Amazonu – AWS (Amazon Web Services). Dostępne jest także jako „moduł” Windowska 10 za pomocą mechanizmu WSL. Coraz lepiej radzi sobie na rynku IoT, oraz jest wykorzystywane przez firmę Samsung w ich rozwiązaniu „Linux on Dex”.
Firma Canonical jest niezależnym od żadnej korporacji producentem Dystrybucji Linuksa. Dzięki bardzo dużej ilości zastosowań, została przetestowana przez klientów na wielu rozwiązaniach. Zmiana polityki firmy w perspektywie czasu, umocni Ubuntu w rozwiązaniach płatnych.
Prawdopodobnie ta deklaracja Shuttlewortha o zmianie polityki nie będzie miała wpływu na rynek konsumencki. Trudno jest wyobrazić sobie desktop użytkownika indywidualnego z 10 letnim Linuksem.
Zdjęcie: wikipedia CC BY-SA 4.0