Blog IT, Blog Marketing

Ubuntu 18.04 LTS będzie wspierane przez 10 lat

Ubuntu 18.04 LTS będzie wspierane przez 10 lat News!

TeamQuest 16.11.2018 r.

W 2018 roku IBM przejął Red Hat za rekordową sumę 34 mld dolarów. Większość czytelników spyta jaki ma to związek z tytułem tego wpisu?

Red Hat jest firmą, która większość dochodów osiąga z płatnych subskrypcji swoich rozwiązań działających przede wszystkim na serwerach korporacyjnych i w chmurze. Red Hat oferuje bardzo długie 10 letnie wsparcie dla swojego topowego produktu - dystrybucji Linuksa Red Hat Enterprise Linux. W momencie przejęcia Red Hata przez IBM powstała potencjalna luka rynkowa, którą planuje wykorzystać Canonical – spółka która tworzy i wspiera Ubuntu.

Ubuntu w wersji 18.04 LTS (Long Term Support) było oferowane na rynku ze wsparciem pięcioletnim, co w przypadku ostatniego LTSa oznaczało wsparcie do kwietnia 2023, zmiana polityki powoduje wydłużenie wsparcia producenta do 2028 roku.

Decyzja ogłoszona przez Marka Shuttlewortha na odbywającej się obecnie w Berlinie OpenStack Summit o wydłużeniu wsparcie dla LTS do 10 lat otwiera firmie nowe możliwości, a klientom korporacyjnym i chmurowym pozwala na wybór między Red Hatem a Ubuntu.

Wpływ jaki będzie miała ta deklaracja na rynek systemów Linuksowych jest nie do przecenienia. Canonical dołącza do bardzo wąskiego grona firm oferujących systemy z tak długim wsparciem. Choć dla rynku konsumenckiego ta decyzja, prawdopodobnie, nie będzie miała większego znaczenia. Dla klientów którymi najbardziej interesuję się producent, jest to możliwość dokonania wyboru z szerszej oferty rozwiązań Linuksowch.

Jednocześnie przejęcie Red Hata przez giganta rynku IT firmę IBM, może u niektórych klientów spowodować pewne zaniepokojenie związane z potencjalnym brakiem neutralności IBM w rozwiązaniach korporacyjnych i chmurowych. Okazję tą planuję wykorzystać Canonical wydłużając okres wsparcia Ubuntu do 10 lat.

Ubuntu obecnie działa zarówno w chmurach Microsoftu – Azure jak i Amazonu – AWS (Amazon Web Services). Dostępne jest także jako „moduł” Windowska 10 za pomocą mechanizmu WSL. Coraz lepiej radzi sobie na rynku IoT, oraz jest wykorzystywane przez firmę Samsung w ich rozwiązaniu „Linux on Dex”.

Firma Canonical jest niezależnym od żadnej korporacji producentem Dystrybucji Linuksa. Dzięki bardzo dużej ilości zastosowań, została przetestowana przez klientów na wielu rozwiązaniach. Zmiana polityki firmy w perspektywie czasu, umocni Ubuntu w rozwiązaniach płatnych.

Prawdopodobnie ta deklaracja Shuttlewortha o zmianie polityki nie będzie miała wpływu na rynek konsumencki. Trudno jest wyobrazić sobie desktop użytkownika indywidualnego z 10 letnim Linuksem.

Zdjęcie: wikipedia CC BY-SA 4.0

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej