Blog IT, Blog Marketing

Jak znaleźć pracę przy pomocy portali kariery?

Jak znaleźć pracę przy pomocy portali kariery?

TeamQuest 07.06.2016 r.

Szukanie pracy to zadanie niełatwe, często nieprzyjemnie. W zasadzie na palcach jednej ręki można znaleźć osoby, które z uśmiechem na twarzy i szczerą radością przesyłają swoje dokumenty aplikacyjne na interesujące ich oferty pracy zamieszczone na portalach ogłoszeniowych. A może tak odmienić role? Niech to praca szuka nas, a nie my pracy? W dzisiejszym wpisie o szukaniu pracy przy pomocy portali kariery.

Na początku chciałbym zastrzec, że nie będę pisał o tym, czy warto założyć sobie profil na portalach kariery. Nie będę przedstawiał zalet i wad takiej decyzji. Zakładam natomiast, że posiadacie już taki profil i tym samym chcecie czerpać z niego jak największe korzyści. Poniżej przedstawiam kilka porad, które powinny wpłynąć na uatrakcyjnienie Waszego profilu w oczach head hunterów.

  1. Kontakty, kontakty i jeszcze raz kontakty. Portale kariery to nic innego jak część social media, które bazują na rozbudowanych sieciach kontaktów, możliwości przesyłania wiadomości do wszystkich lub do wybranych użytkowników z listy „znajomych”. Warto przyjmować do swojej sieci kontaktów rekruterów, jak również specjalistów ze swojej branży. W ten sposób możesz łatwiej otrzymać informację o poszukiwaniu kandydata na dane stanowisko pracy. Rekruterzy najczęściej publikują taką informację na swoim „wallu” i tym samym pojawia się ona na stronie głównej profili będących w jego sieci. Rozbudowana sieć kontaktów to również to również większa szansa na otrzymanie prywatnej wiadomości od head huntera zainteresowanego naszym profilem. Z reguły do osób z listy kontaktów można wysyłać nieograniczoną liczbę wiadomości; w ten sposób informacja o ewentualnej rekrutacji przesyłana jest po prostu szybciej. Kontakty warto pielęgnować. Lepiej się nam współpracuje z osobami, które znamy.
  2. Napisz, czym się zajmujesz. Brzmi to jak oczywista oczywistość, jednak wiele profili to imię, nazwisko i zajmowane stanowisko pracy. Napisanie jedynie informacji, że jest się programistą może być niewystarczające. Tak naprawdę nic nie mówi. Warto wspomnieć o znanych, używanych językach programowania, wykorzystywanych technologiach. Opisanie swoich kwalifikacji nie tylko uatrakcyjni profil w oczach rekrutera, ale również sprawi, że częściej będziesz otrzymywać informacje o ofertach pracy dostosowanych do Twoich kwalifikacji.
  3. Jak znaleźć pracę przy pomocy portali kariery?
  4. Bądź aktywny. Jesteś specjalistą w swojej branży, może warto się tym pochwalić i zainteresować innych użytkowników ostatnio przeczytanym, ciekawym artykułem. Warto wziąć udział w dyskusji na forum, która dotyczy znanego przez Ciebie języka programowania. W zakres obowiązków można wpisać wszystko, ale praktyczną wiedzą nie każdy może się pochwalić.
  5. Słowa kluczowe. Head hunterzy i wyszukiwarki lubią słowa kluczowe. Warto z nich skorzystać przy okazji tworzenia profilu na portalu kariery. Napisz w sposób hasłowy znane Ci technologie, posiadane certyfikaty, czy obsługiwane platformy. Najlepiej takie informacje umieścić w jednym miejscu, aby rekruter mógł je łatwiej odszukać. Często szuka się specjalistów, którzy znają dany język programowania, wykonują takie a nie inne zadania. Słowa kluczowe pozwalają na szybsze dotarcie do takich osób.

Oczywiście my rekruterzy z TeamQuest zdajemy sobie sprawę z tego, że do dobrego programisty i tak dotrzemy, nawet bez portali kariery. Jednak dlaczego nie ułatwiać pracy wszystkim uczestnikom procesu rekrutacji. Co prawda informatycy nie mają problemu ze znalezieniem pracy, jednak nigdy przecież nie jest tak dobrze, żeby nie mogło być lepiej.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej