Amazon wprowadza macOS do swojej chmury AWS
A dokładniej: Mac mini
Amazon po raz pierwszy wprowadza macOS do swojej chmury AWS. Nowe instancje Mac mini będą dostępne w Amazon Elastic Compute Cloud (EC2), umożliwiając programistom tworzenie aplikacji na iPhone'y, iPady, komputery Mac (i nie tylko) w AWS.
Wprowadzenie przez Amazon instancji macOS jest istotne dla programistów. Mają teraz dużego dostawcę usług w chmurze, który pozwoli im uruchamiać narzędzia programistyczne Xcode i Swift w chmurze, porzucając konieczność konserwacji i poprawiania dedykowanych do tego maszyn Mac. Amazon nie ogłosił jeszcze cen, ale oczekuje się, że firma ujawni więcej informacji podczas wydarzenia re: Invent.
Infrastruktura
Amazon w swojej wersji macOS w chmurze używa komputerów Mac mini z procesorami Intel. Każdy Mac mini jest wyposażony w procesor Intel Core i7 ósmej generacji i 32 GB pamięci RAM, a programiści będą mogli wybierać między systemami macOS Mojave i macOS Catalina (obsługa wersji Big Sur już wkrótce). Amazon planuje również dostarczyć urządzenia zasilane M1 w 2021 roku.
Instancje Mac będą wpierw dostępne w regionach AWS we wschodnich stanach USA (Północna Wirginia), wschodnich stanach USA (Ohio), zachodnich stanach USA (Oregon), Europie (Irlandia) i regionie Azji i Pacyfiku (Singapur).
Sprawdź oferty pracy na TeamQuest
W końcu jasne zasady
Podczas gdy programiści mogli wcześniej zwracać się do firm takich jak Macstadium, aby hostowały instancje macOS, umowa licencyjna firmy Apple na macOS zawsze była tematem tabu, nie do końca jasnym dla klientów tej firmy. Firma Apple wyjaśniła to w końcu ostatnio dzięki aktualizacji umowy licencyjnej na Big Sur. Oprogramowanie i sprzęt Apple można teraz dzierżawić osobom fizycznym lub organizacjom na dozwolone w umowie usługi deweloperskie, o ile jest [cite]minimalny okres to dwadzieścia cztery (24) kolejne godziny.[/quote]
Amazon przestrzega tego 24-godzinnego ograniczenia, co oznacza, że instancji nie można używać jako części grupy automatycznego skalowania. Amazon pozwoli jednak programistom płacić za korzystanie z jego maszyn z systemem macOS w ramach opłat zgodnie z rzeczywistym użyciem.
Brak współdzielenia
Inne firmy hostingowe próbują współdzielić komputery Mac, oferując wirtualne maszyny macOS o niższych specyfikacjach wielu klientom jednocześnie. To jest często to, co dostajesz od firm hostingowych w przypadku Windows lub Linux ale nie taka praktyka nie jest dozwolona w przypadku macOS. Nie tylko odbiera to wydajność, jakiej oczekuje Apple, ale warto pamiętać, że Apple to przede wszystkim firma sprzętowa. Chcą sprzedawać komputery Mac. A więc na chmurze zasada ma być jasna: jeden klient do jednej maszyny.
Klienci lub „dzierżawcy”, jak nazywa ich Apple, muszą przejrzeć i zaakceptować umowy dotyczące oprogramowania dla całego zainstalowanego oprogramowania. Obejmuje to Xcode i wszelkie inne oprogramowanie Apple lub innych firm. Klienci w końcu zasługują na to, aby wiedzieć, co działa w ich systemach i jakie parametry mają zachować. Programiści mogą też instalować, używać i uruchamiać dodatkowe kopie oprogramowania Apple w wirtualnych środowiskach systemu operacyjnego (Docker i Kubernetes).