Blog IT, Blog Marketing

Red Hat CodeReady – pierwsze IDE działające wewnątrz klastra Kubernetes

Red Hat CodeReady – pierwsze IDE działające wewnątrz klastra Kubernetes

Maciej Olanicki , 05.02.2019 r.

O rosnącym znaczeniu Kubernetes dla całej branży nie trzeba chyba dziś nikogo przekonywać. Znajomość tego orkiestratora jest bardzo wysoko ceniona. Kwestią czasu było zatem, aż ktoś stwierdzi, że skoro aplikacje działają w oparciu o kontenery, równie dobrze wykorzystywać mogą je także środowiska programistyczne?

CodeReady – pierwsze IDE w kontenerze

Red Hat ogłosił dziś dostępność nowego zintegrowanego środowiska programistycznego, o którym z całą pewnością można powiedzieć, że idzie z duchem czasu. CodeReady, bo taką nazwę nosi nowe IDE, jest bowiem uruchamianie wewnątrz klastra Kubernetes i posiada wiele funkcji, pozwalających na zaawansowaną integrację z orkiestratorem, OpenShiftem oraz narzędziami wykorzystywanymi na Red Hat Enterpise Linux.

codeready2

CodeReady to środowisko Open Source, które bazuje na Eclipse Che i dorobku przejętego w 2017 roku przez Red Hata Codenvy. Oczywiście ze względu na to, że natywnym środowiskiem jest tu Kubernetes, CodeReady kierowane jest przede wszystkim do zespołów pracujących nad oprogramowaniem wykorzystującym konteneryzację. Jak jednak zaznacza Brad Micklea z Red Hata, nowe IDE ma być ułatwieniem w integracji z Kubernetes i w dużej mierze automatyzować.

Factories, czyli grunt to wypracowane szablony

Takie podejście do obsługi Kubernetes, w którym integracja dostarczana jest w zasadzie „out-of-box”, wpływa jednak na skuteczność w konkretnych zastosowaniach – w jednych taki model się sprawdzi, w innych mniej. Założenia Red Hata były przede wszystkimi takie, aby CodeReady przydał się w zespołach rozpoczynających prace z Kubernetes. Dzięki nowemu środowisku mają one ułatwioną początkową „czarną robotę”. Z drugiej strony warto zastanowić się, czy takie podejście sprawdzi się w bardziej wymagających i nietypowych scenariuszach.


Najważniejszą funkcją, która wyróżnia CodeReady nawet na tle Eclipse Che są tzw. factories. Są to szablony zawierające informacje o lokalizacji kodu źródłowego, środowisku uruchomieniowym, czy konfiguracji narzędzi. Programista, który dołącza do prac może sobie taki szablon wykorzystać i w kilka minut mieć gotowy zestaw narzędzi skonfigurowanych do pracy nad konkretnym projektem.

CodeReady to środowisko Open Source i samo w sobie jest darmowe, ale dostęp do niego wymaga subskrypcji OpenShift. Red Hat oferuje od 6 do 12 miesięcy wsparcia dla każdej wersji, w zależności od modelu subskrypcji. Szczegółowe informacje znaleźć można na stronach Red Hat Developers.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej