Blog IT, Blog Marketing

Jak zrobić dobre wrażenie w pierwszym dniu pracy

Jak zrobić dobre wrażenie w pierwszym dniu pracy

TeamQuest 21.06.2015 r.

Pierwsze dni w nowej pracy to źródło potencjalnego stresu. Obawiamy się tego, czy poradzimy sobie w nieznanym nam miejscu. Chociaż aktualne oferty pracy kuszą nas atrakcyjnymi stanowiskami, to jednak często decydujemy się pozostać w obecnej firmie, właśnie z obawy przed czymś nowym. Ważne jest, aby w pierwszych dniach w nowej pracy, zbudować dobre wrażenie, aby w ten sposób zyskać przychylność reszty zespołu, ale i również przełożonych. Jak to zrobić? O co zadbać? Poniżej kilka cennych rad:

Nie spóźnij się

Spóźnianie się nie należy do cech idealnego pracownika. Jednak ta prawda jeszcze bardziej tyczy się nowych pracowników. W pierwszych dniach pracy jesteś na świeczniku, każdy Ciebie obserwuje, ponieważ jesteś nowy. Warto zatem wyjść z domu 5 minut wcześniej, aby w nowym miejscu zatrudnienia być o wskazanym czasie. Jest to w zasadzie największe faux pas, spóźnianie się w pierwszych dniach pracy, to wyraz braku szacunku wobec pracodawcy i organizacji, która Tobie zaufała.

Odpowiedni ubiór

Jak zrobić dobre wrażenie w pierwszym dniu pracy

Jeżeli nie wiemy, jaki dress code panuje w nowej firmie, to najlepiej wybrać bezpieczny ubiór. Nie warto ubierać krótkich spodenek, jeżeli nie znamy zasad dotyczących ubioru w nowym miejscu pracy. Nie zostaniemy dobrze odebrani przez resztę zespołu, jeżeli będziemy odstawali swoim ubiorem. Indywidualizm jest ważną rzeczą, ale nie w pierwszych dniach pracy. Zawsze warto się nieco zastanowić, jaki strój jest odpowiedni. Jeżeli pracowaliśmy w „branży” to z reguły wiemy jakie stroje „obowiązują” przy wykonywaniu danych obowiązków zawodowych.

Poznaj swoją firmę

Przed pierwszym dniem pracy poczytaj jak najwięcej o firmie, w której właśnie zostałeś zatrudniony. Wiedzą na temat kultury organizacyjnej, czy też oferty firmy udowodnisz swoje zaangażowanie i pracowitość. Dodatkowo zmniejszy się Twój stres związany z nową pracą. Z reguły najbardziej boimy się tego, co nieznane. Łatwiej będzie nam się odnaleźć w nowym miejscu, jeżeli na wstępie je poznamy.

Poznaj swoich kolegów

Pierwszy dzień w nowej pracy to z reguły czas na zawieranie nowych znajomości. Najpewniej zostaniesz przedstawiony w zespole, w którym będziesz pracował. Bądź otwarty, dużo się uśmiechaj. Staraj się być miły i nie przejmuj się tym, że inni pracownicy mogą być wobec Ciebie nieufni. Dla nich to również sytuacja wyjątkowa; pojawia się ktoś nowy, z kim będą musieli współpracować.

Proś o pomoc

W pierwszych dniach pracy masz prawo nie wiedzieć o wielu rzeczach związanych z organizacją miejsca zatrudnienia. Nie krępuj się, aby zapytać o podstawowe często rzeczy. Lepiej, aby ktoś Tobie pomógł, aniżeli miał robić podwójną pracę z powodu Twojego błędu. Nie doprowadzaj do sytuacji, w których będziesz siedział bezczynnie z powodu braku wiedzy na temat bieżących obowiązków. Porozmawiaj z przełożonym i się o wszystko dopytaj.

Słuchaj

Pierwsze dni w pracy to czas pokory. Możesz być najlepszym specjalistą, ale początek kariery w nowym miejscu to również czas pokory i wsłuchiwania się w racje innych. Nie możesz zakładać, że ktoś źle wykonuje swoje zadania, jeżeli nie poznasz całości danego problemu. Ponadto nikt z nas chyba nie lubi osób, które przychodzą skądś i myślą, że wszystko wiedzą. Będzie czas, abyś pokazał to, co potrafisz.

Przeglądajmy aktualne oferty pracy i nie obawiajmy się zmiany miejsca zatrudnienia. Do odważnych i otwartych na nowe wyzwania świat należy.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej