Blog IT, Blog Marketing

Rozmowa rekrutacyjna programisty – jak się przygotować?

Rozmowa rekrutacyjna programisty – jak się przygotować?

KBM , 31.01.2019 r.

Zapotrzebowanie na developerów rośnie z każdym rokiem. Należą oni do jednej z nielicznych grup zawodowych, która nie jest zmuszona do samodzielnego poszukiwania zatrudnienia. To praca znajduje ich! Stabilna i bezpieczna sytuacja programistów nie oznacza, że każdy z nich podpisze umowę z pracodawcą bez wcześniejszej weryfikacji. Rozmowa kwalifikacyjna to etap, przez który większość developerów przejdzie przynajmniej kilka razy w życiu, dlatego warto wiedzieć, jak się do niej przygotować.

Zrób dokładny research na temat firmy

Zbierz jak najwięcej informacji na temat pracodawcy. Dowiedz się, jakich technologii i frameworków używa się w firmie, jakie są najważniejsze prowadzone w niej projekty, jaką ma misję i jak wygląda jej kultura organizacyjna. Wiedza na ten temat pozwoli nie tylko zapunktować podczas rozmowy kwalifikacyjnej, ale również ułatwi zorientowanie się, czy to środowisko pracy odpowiada twoim umiejętnościom i oczekiwaniom. Jeśli znasz nazwisko osoby, która będzie przeprowadzała rekrutację, dowiedz się (np. z LinkedIn), jakie zajmuje stanowisko. Innym językiem rozmawia się z szefem działu HR, nie rozumiejącym technicznego żargonu, który z kolei jest pożądany podczas spotkania z Senior Developerem.

B2B Sales Representative

Warszawa
Aplikuj

QA Manager

Warszawa
Aplikuj

Dowiedz się, jak będzie wyglądała weryfikacja techniczna

Weryfikacja języka angielskiego

Skill test podczas procesu rekrutacyjnego nie powinien być zaskoczeniem dla żadnego programisty. O ile to możliwe, dowiedz się, w jaki sposób będzie sprawdzana twoja praktyczna wiedza na temat programowania. Weryfikacja techniczna może odbywać się podczas rozmowy z doświadczonym członkiem zespołu. W innych wypadkach kandydat może być poproszony o zaprogramowanie czegoś na miejscu. Standardem stają się testy online. Zdarza się jednak, że programiście wręczana jest kartka i długopis z prośbą o napisanie kilku linijek kodu. Na tę opcję również trzeba być przygotowanym. Niezależnie od rodzaju testu, warto usystematyzować posiadaną wiedzę i poćwiczyć w domu tworzenie prostych klas i operacji na nich w ograniczonym czasie.

Zbierz informacje na temat twoich projektów

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej, z całą pewnością padnie pytanie o zrealizowane projekty. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że przypominanie sobie szczegółów na ich temat, siedząc oko z oko z rekruterem, jest mało profesjonalne. Dlatego przygotuj sobie krótką historię o każdym z twoich najważniejszych programistycznych wyzwań zawartych w CV. Zamiast jednak koncentrować się wyłącznie na szczegółach technicznych, opowiedz o tym, na jakie problemy się natknąłeś i jak udało ci się je rozwiązać. Podkreśl również efekty, np. komu i w jaki sposób przydała się aplikacja, którą stworzyłeś? Dzięki temu będziesz miał szansę być lepiej zapamiętany i zwiększysz swoje szanse na zatrudnienie.

Przygotuj pytania, które chcesz zadać

Nietypowe pytania rekrutacyjne

Rozmowa kwalifikacyjna w głównej mierze polega na odpowiadaniu na pytania. Warto jednak pamiętać, że to również doskonała okazja, aby z pierwszej ręki uzyskać interesujące informacje o firmie. Oprócz pytań o dokładny zakres obowiązków na stanowisku, na które aplikujesz, czy też o etapy procesu rekrutacyjnego, podczas spotkania z rekruterem można poruszyć m.in. tematy najbliższych planów firmy, bezpośredniego przełożonego i możliwych ścieżek rozwoju. Dobrze dobrane i przemyślane pytania nie tylko pozwolą pozostawić po sobie dobre wrażenie, ale także pomogą upewnić się, że nowe miejsce pracy cię nie rozczaruje.

W przypadku rozmowy rekrutacyjnej, dobre przygotowanie to podstawa sukcesu. Pomaga uporządkować posiadaną wiedzę, a tym samym zmniejszyć poziom stresu i zrobić lepsze pierwsze wrażenie. I choć oczywiście nie istnieje algorytm pozwalający pomyślnie przejść proces rekrutacyjny, wzięcie pod uwagę powyższych wskazówek, sprawi, że szanse na otrzymanie przez programistę wymarzonej pracy znacznie wzrosną.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej