Blog IT, Blog Marketing

Rozmowa rekrutacyjna programisty – jak się przygotować?

Rozmowa rekrutacyjna programisty – jak się przygotować?

KBM , 31.01.2019 r.

Zapotrzebowanie na developerów rośnie z każdym rokiem. Należą oni do jednej z nielicznych grup zawodowych, która nie jest zmuszona do samodzielnego poszukiwania zatrudnienia. To praca znajduje ich! Stabilna i bezpieczna sytuacja programistów nie oznacza, że każdy z nich podpisze umowę z pracodawcą bez wcześniejszej weryfikacji. Rozmowa kwalifikacyjna to etap, przez który większość developerów przejdzie przynajmniej kilka razy w życiu, dlatego warto wiedzieć, jak się do niej przygotować.

Zrób dokładny research na temat firmy

Zbierz jak najwięcej informacji na temat pracodawcy. Dowiedz się, jakich technologii i frameworków używa się w firmie, jakie są najważniejsze prowadzone w niej projekty, jaką ma misję i jak wygląda jej kultura organizacyjna. Wiedza na ten temat pozwoli nie tylko zapunktować podczas rozmowy kwalifikacyjnej, ale również ułatwi zorientowanie się, czy to środowisko pracy odpowiada twoim umiejętnościom i oczekiwaniom. Jeśli znasz nazwisko osoby, która będzie przeprowadzała rekrutację, dowiedz się (np. z LinkedIn), jakie zajmuje stanowisko. Innym językiem rozmawia się z szefem działu HR, nie rozumiejącym technicznego żargonu, który z kolei jest pożądany podczas spotkania z Senior Developerem.

Mid Account Manager

Warszawa
Aplikuj

Główny księgowy / Główna księgowa

Krosno
Aplikuj

Dowiedz się, jak będzie wyglądała weryfikacja techniczna

Weryfikacja języka angielskiego

Skill test podczas procesu rekrutacyjnego nie powinien być zaskoczeniem dla żadnego programisty. O ile to możliwe, dowiedz się, w jaki sposób będzie sprawdzana twoja praktyczna wiedza na temat programowania. Weryfikacja techniczna może odbywać się podczas rozmowy z doświadczonym członkiem zespołu. W innych wypadkach kandydat może być poproszony o zaprogramowanie czegoś na miejscu. Standardem stają się testy online. Zdarza się jednak, że programiście wręczana jest kartka i długopis z prośbą o napisanie kilku linijek kodu. Na tę opcję również trzeba być przygotowanym. Niezależnie od rodzaju testu, warto usystematyzować posiadaną wiedzę i poćwiczyć w domu tworzenie prostych klas i operacji na nich w ograniczonym czasie.

Zbierz informacje na temat twoich projektów

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej, z całą pewnością padnie pytanie o zrealizowane projekty. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że przypominanie sobie szczegółów na ich temat, siedząc oko z oko z rekruterem, jest mało profesjonalne. Dlatego przygotuj sobie krótką historię o każdym z twoich najważniejszych programistycznych wyzwań zawartych w CV. Zamiast jednak koncentrować się wyłącznie na szczegółach technicznych, opowiedz o tym, na jakie problemy się natknąłeś i jak udało ci się je rozwiązać. Podkreśl również efekty, np. komu i w jaki sposób przydała się aplikacja, którą stworzyłeś? Dzięki temu będziesz miał szansę być lepiej zapamiętany i zwiększysz swoje szanse na zatrudnienie.

Przygotuj pytania, które chcesz zadać

Nietypowe pytania rekrutacyjne

Rozmowa kwalifikacyjna w głównej mierze polega na odpowiadaniu na pytania. Warto jednak pamiętać, że to również doskonała okazja, aby z pierwszej ręki uzyskać interesujące informacje o firmie. Oprócz pytań o dokładny zakres obowiązków na stanowisku, na które aplikujesz, czy też o etapy procesu rekrutacyjnego, podczas spotkania z rekruterem można poruszyć m.in. tematy najbliższych planów firmy, bezpośredniego przełożonego i możliwych ścieżek rozwoju. Dobrze dobrane i przemyślane pytania nie tylko pozwolą pozostawić po sobie dobre wrażenie, ale także pomogą upewnić się, że nowe miejsce pracy cię nie rozczaruje.

W przypadku rozmowy rekrutacyjnej, dobre przygotowanie to podstawa sukcesu. Pomaga uporządkować posiadaną wiedzę, a tym samym zmniejszyć poziom stresu i zrobić lepsze pierwsze wrażenie. I choć oczywiście nie istnieje algorytm pozwalający pomyślnie przejść proces rekrutacyjny, wzięcie pod uwagę powyższych wskazówek, sprawi, że szanse na otrzymanie przez programistę wymarzonej pracy znacznie wzrosną.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej