Blog IT, Blog Marketing

Aktualizacja Ubuntu z zachowaniem własnych PPA – jak to zrobić?

Aktualizacja Ubuntu z zachowaniem własnych PPA – jak to zrobić?

Maciej Olanicki , 28.01.2019 r.

„Październikowe” wydanie Windowsa 10 na nowo zdefiniowało pojęcie nieudanej aktualizacji systemu operacyjnego. Nie oznacza to jednak, że problemy z migracją na dużą nową wersję systemu nie zdarzają się wśród linuksowych dystrybucji. W przypadku Ubuntu właśnie dodano ważną nowość, która może znacznie zminimalizować ryzyko niepowodzeń.

Zmiany w ubuntu-release-upgrader

Nic nie zapowiada się, by Canonical planował zmiany w cyklu wydawniczym Ubuntu. Czas pokazał, że dwa wydania na rok to dla tej dystrybucji optymalny harmonogram – podchwycił to nawet Microsoft, ale niestety bez sukcesów. Z aktualizacjami Ubuntu do nowych wydań zdarzały się jednak problemy. Zwłaszcza wtedy, gdy użytkownik samodzielnie dopisywał do listy adresy PPA i zewnętrzne repozytoria oprogramowania. Przed aktualizacją zalecało się zazwyczaj ich wyłączenie.

Ale koniec z tym. Wprowadzone właśnie do ubuntu-release-upgrader zmiany pozwalają wygodnie aktualizować system nawet wtedy, gdy samodzielnie dodane PPA są aktywne. Canonical już wcześniej pracował nad udoskonaleniami w tym zakresie, ale dopiero teraz zmienna RELEASE_UPGRADER_ALLOW_THIRD_PARTY działa poprawnie i spełnia swoje zadanie. Korzystać można zarówno z PPA, jak i własnych serwerów lustrzanych, gdyż w procesie aktualizacji nie dochodzi już do napisania sources.list.

Kolejna ważna zmiana w działaniu ubuntu-release-upgrader dotyczy obsługi paczek, które nie obsługują kolejnego wydania Ubuntu. Dotychczas, jeśli odpowiednia paczka nie została odnaleziona, instalator zatrzymywał i porzucał aktualizację całego systemu. Teraz po prostu pominie paczki, dzięki czemu nie będzie już występowała sytuacja, kiedy jakiś nieistotny pakiecik będzie decydował o losach całego systemu operacyjnego.

Jak aktualizować z zachowaniem PPA?

Z nowości w mechanizmie aktualizacji będzie można korzystać już podczas aktualizacji z Ubuntu 18.10 na 19.04. Aby przeprowadzić ją bez obaw o ewentualne problemy z zewnętrznymi repozytoriami, należy uruchomić Terminal i wprowadzić w nim polecenie:

RELEASE_UPGRADER_ALLOW_THIRD_PARTY=1 update-manager

Przetestować cały mechanizm można już teraz, dopisując do polecenia parametr -d, który zaktualizuje Ubuntu 18.10 do deweloperskich wersji 19.04.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej