Python dostępny w Microsoft Store. Czy warto go zainstalować?

Maciej Olanicki , 03.01.2019 r.
pythonwindows

Tajemnicą poliszynela jest, że Microsoft nieśpiesznie zmierza do monopolu na dystrybucję windowsowego oprogramowania za sprawą Microsoft Store. Najbardziej dobitnym przykładem jest tu Windows 10 S, na którym pobieranie aplikacji spoza sklepu oraz korzystanie z oprogramowanie Win32 jest całkowicie zablokowane.

Python 3.7 UWP – co oferuje?

Rodzi się zatem dylemat – czy lepiej publikować oprogramowanie na zasadach Microsoftu i wspierać tym samym monopolistyczne zakusy? A może lepiej konsekwentnie ignorować Microsoft Store i liczyć na to, że cała koncepcja powtórzy losy mobilnego Windowsa, którego wykończył w dużej mierze pusty sklep z aplikacjami? Wiemy już jakie jest zdanie, Python Foundation – Python 3.7 właśnie zawitał do oficjalnego sklepu z oprogramowaniem na Windowsa 10.

Na pierwszy rzut oka Python 3.7 UWP nie różni się od wersji Win32 – do dyspozycji programisty oddano oczywiście zarówno interpreter, jak IDLE, które niczym nie różnią się od dotychczasowego windowsowego Pythona. Wygląda wręcz na to, że Python Foundation opakowało intepreter i środowisko w kontener Universal Windows Platform i opublikowało je w Microsoft Store ze wszystkimi tego konsekwencjami.

W opisie Pythona w samym Microsoft Store czytamy, że nad Pythonem UWP wciąż trwają prace i nie wszystkie funkcje mogą działać tak, jak w przypadku Win32. Rzecz w tym, że nie działają i nigdy nie będą działać, gdyż ograniczenia nakłada tutaj samo Universal Windows Platform – niezależnie od tego, ile pracy by w całe przedsięwzięcie nie włożyła Python Foundation, to możliwości i tak będą ograniczone.

Braki i ograniczenia

O mankamentach Pythona UWP rzetelnie informuje dokumentacja. Przeczytamy w niej między innymi, że niemożliwe jest korzystanie na jednym komputerze z wersji UWP i EXE – po instalacji pierwszej druga po prostu się nie uruchomi. Kolejny problem to brak dostępu do współdzielonych lokacji, jak na przykład folder plików tymczasowych czy rejestr. Kontenery UWP izolują w ten sposób aplikacje ze względów bezpieczeństwa.

Czy zatem warto instalować dziś Pythona z Microsoft Store? Absolutnie nie. Posiada on irytujące ograniczenia oraz uniemożliwia korzystanie z wersji, która tych ograniczeń nie posiada. Jeśli zaś ktoś potrzebuje drugiej instancji, to lepiej już zainstalować Ubuntu (także dostępne w Microsoft Store) i uruchamiać Pythona na Windows Linux Subsystem.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT: