Blog IT, Blog Marketing

Checklista idealnego CV

Checklista idealnego CV

TeamQuest 21.06.2015 r.

Osoby nie posiadające doświadczenia w pisaniu CV, łatwo mogą przeoczyć jeden z jego składowych elementów. Z tego też powodu postanowiłem stworzyć checklistę, aby w ten sposób łatwiej zweryfikować zawartość napisanego przez Ciebie CV:

1. Dane kontaktowe

Każde CV musi zawierać informacje kontaktowe kandydata. Oprócz imienia i nazwiska, należy podać numer telefonu i adres e-mail, aby osoba zajmująca się rekrutacją mogła skontaktować się z aplikującym. Niestety wciąż zdarzają się dokumenty, w których kandydaci zapominają zawrzeć informacji niezbędnych do kontaktu. Warto również wpisać kod pocztowy i miasto zamieszkania. Coraz więcej firm korzysta z narzędzi typu parser CV i informacje o miejscu zamieszkania wspierają automatyczny proces umieszczania informacji o aplikującym w bazie kandydatów.

2. Doświadczenie zawodowe

Checklista idealnego CV

Bez informacji na temat naszych kwalifikacji zawodowych, rekruter nie może ocenić, czy będziemy mogli wykonywać obowiązki zdefiniowane w opisie stanowiska pracy. Jeżeli szukamy pracy po raz pierwszy, napiszmy czym zajmowaliśmy w czasie studiów. Wszelakiego typu aktywności, wolontariaty są w takim przypadku mile widziane.
W przypadku specjalistów należy opisać swój zakres obowiązków jaki związany był z zajmowanym przez nas stanowiskiem. Sama nazwa stanowiska to za mało, ponieważ każda organizacja ma pewną dowolność w rozszerzaniu i zawężaniu zakresu obowiązków. Tym samym należy zawsze opisać swoje obowiązki zawodowe, za które było się odpowiedzialnym.

3. Wykształcenie

Podanie informacji o posiadanym wykształceniu, jest tak samo istotne, jak informacje na temat posiadanego doświadczenia zawodowego. Co prawda można oprzeć się wrażeniu, że kwalifikacje praktyczne są istotniejsze od tych teoretycznych; nie oznacza to jednak, że należy pomijać informacje na temat wykształcenia. Są one niezbędne w każdym CV.

4. Inne kwalifikacje, odbyte szkolenia

Jeżeli posiadamy prawo jazdy, to warto zawrzeć tę informację w naszym CV. Punkt ten obejmuje również dane na temat ukończonych przez nasz szkoleń, posiadanych certyfikatów, czy znajomości specjalistycznego oprogramowania używanego w danej branży.

5. Zgoda na przetwarzanie danych osobowych

W dzisiejszych dokumentach aplikacyjnych to informacja niezbędna. Bez naszego pozwolenia dotyczącego przetwarzania naszych danych osobowych do celów rekrutacyjnych, rekruter nie może podjąć działań związanych z procesowaniem naszej kandydatury. Gotowy tekst takiej zgody możemy znaleźć w Internecie.

6. Schludność dokumentu

Sprawdź, czy Twoje CV wygląda profesjonalnie. Czy kolejne wiersze są względem siebie równe? Czy CV jest czytelne i szybko można je prześledzić? Takie pytania powinieneś sobie zadać w trakcie tworzenia życiorysu zawodowego. Zastanów się, czy na przykład nazwy stanowisk pracy są tak samo zaznaczone i czy nie ma błędów stylistycznych; o błędach ortograficznych nawet nie wspominam.

7. Odpowiednie zdjęcie

Jeżeli nie posiadasz zdjęcia, które można uznać za profesjonalne, to lepiej nie zamieszczaj zdjęcia w ogóle. Fotografie z wakacji, imprez nie są przeznaczone do umieszczania w CV. Należy również wiedzieć, że nie mamy obowiązku zamieszczania zdjęcia w naszym CV, ogłoszeniodawca nie ma prawa wymagać tego od nas.

Porad na temat pisania CV można znaleźć wiele. Internet obfituje w rady na temat pisania życiorysów zawodowych. Przeglądając aktualne oferty pracy należy zwrócić uwagę na to, czy ogłoszenie o pracę nie wymaga od nas dodatkowych informacji, które standardowo nie są umieszczane w CV. Nie należy wysyłać swoich dokumentów, jeżeli nie zapoznamy się ze stawianymi wymaganiami.

Sprawdź, czy Twoje CV posiada:

  1. Dane kontaktowe
  2. Doświadczenie zawodowe
  3. Wykształcenie
  4. Inne kwalifikacje, odbyte szkolenia
  5. Zgoda na przetwarzanie danych osobowych
  6. Schludność
  7. Odpowiednie zdjęcie (jeżeli chcesz umieścić)

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej