TeamQuest Blog

Checklista idealnego CV

Checklista idealnego CV

TeamQuest 22.06.2015 r.

Osoby nie posiadające doświadczenia w pisaniu CV, łatwo mogą przeoczyć jeden z jego składowych elementów. Z tego też powodu postanowiłem stworzyć checklistę, aby w ten sposób łatwiej zweryfikować zawartość napisanego przez Ciebie CV:

1. Dane kontaktowe

Każde CV musi zawierać informacje kontaktowe kandydata. Oprócz imienia i nazwiska, należy podać numer telefonu i adres e-mail, aby osoba zajmująca się rekrutacją mogła skontaktować się z aplikującym. Niestety wciąż zdarzają się dokumenty, w których kandydaci zapominają zawrzeć informacji niezbędnych do kontaktu. Warto również wpisać kod pocztowy i miasto zamieszkania. Coraz więcej firm korzysta z narzędzi typu parser CV i informacje o miejscu zamieszkania wspierają automatyczny proces umieszczania informacji o aplikującym w bazie kandydatów.

2. Doświadczenie zawodowe

Checklista idealnego CV

Bez informacji na temat naszych kwalifikacji zawodowych, rekruter nie może ocenić, czy będziemy mogli wykonywać obowiązki zdefiniowane w opisie stanowiska pracy. Jeżeli szukamy pracy po raz pierwszy, napiszmy czym zajmowaliśmy w czasie studiów. Wszelakiego typu aktywności, wolontariaty są w takim przypadku mile widziane.
W przypadku specjalistów należy opisać swój zakres obowiązków jaki związany był z zajmowanym przez nas stanowiskiem. Sama nazwa stanowiska to za mało, ponieważ każda organizacja ma pewną dowolność w rozszerzaniu i zawężaniu zakresu obowiązków. Tym samym należy zawsze opisać swoje obowiązki zawodowe, za które było się odpowiedzialnym.

Front-end (React.js) Developer

Kraków
Aplikuj

Azure IoT Solutions Architect

Praca zdalna
Aplikuj

Android Developer

Warszawa
Aplikuj

IT Team Leader

Białystok
Aplikuj

Test Automation Engineer

Praca zdalna
Aplikuj

3. Wykształcenie

Podanie informacji o posiadanym wykształceniu, jest tak samo istotne, jak informacje na temat posiadanego doświadczenia zawodowego. Co prawda można oprzeć się wrażeniu, że kwalifikacje praktyczne są istotniejsze od tych teoretycznych; nie oznacza to jednak, że należy pomijać informacje na temat wykształcenia. Są one niezbędne w każdym CV.

4. Inne kwalifikacje, odbyte szkolenia

Jeżeli posiadamy prawo jazdy, to warto zawrzeć tę informację w naszym CV. Punkt ten obejmuje również dane na temat ukończonych przez nasz szkoleń, posiadanych certyfikatów, czy znajomości specjalistycznego oprogramowania używanego w danej branży.

5. Zgoda na przetwarzanie danych osobowych

W dzisiejszych dokumentach aplikacyjnych to informacja niezbędna. Bez naszego pozwolenia dotyczącego przetwarzania naszych danych osobowych do celów rekrutacyjnych, rekruter nie może podjąć działań związanych z procesowaniem naszej kandydatury. Gotowy tekst takiej zgody możemy znaleźć w Internecie.

6. Schludność dokumentu

Sprawdź, czy Twoje CV wygląda profesjonalnie. Czy kolejne wiersze są względem siebie równe? Czy CV jest czytelne i szybko można je prześledzić? Takie pytania powinieneś sobie zadać w trakcie tworzenia życiorysu zawodowego. Zastanów się, czy na przykład nazwy stanowisk pracy są tak samo zaznaczone i czy nie ma błędów stylistycznych; o błędach ortograficznych nawet nie wspominam.

7. Odpowiednie zdjęcie

Jeżeli nie posiadasz zdjęcia, które można uznać za profesjonalne, to lepiej nie zamieszczaj zdjęcia w ogóle. Fotografie z wakacji, imprez nie są przeznaczone do umieszczania w CV. Należy również wiedzieć, że nie mamy obowiązku zamieszczania zdjęcia w naszym CV, ogłoszeniodawca nie ma prawa wymagać tego od nas.

Porad na temat pisania CV można znaleźć wiele. Internet obfituje w rady na temat pisania życiorysów zawodowych. Przeglądając aktualne oferty pracy należy zwrócić uwagę na to, czy ogłoszenie o pracę nie wymaga od nas dodatkowych informacji, które standardowo nie są umieszczane w CV. Nie należy wysyłać swoich dokumentów, jeżeli nie zapoznamy się ze stawianymi wymaganiami.

Sprawdź, czy Twoje CV posiada:

  1. Dane kontaktowe
  2. Doświadczenie zawodowe
  3. Wykształcenie
  4. Inne kwalifikacje, odbyte szkolenia
  5. Zgoda na przetwarzanie danych osobowych
  6. Schludność
  7. Odpowiednie zdjęcie (jeżeli chcesz umieścić)

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej