Blog IT, Blog Marketing

Top 5 IDE dla PHP

Top 5 IDE dla PHP

TeamQuest 06.01.2019 r.

Każdy programista, niezależnie od stopnia zaawansowania, potrzebuje narzędzi, które wspomogą jego pracę. W przypadku mniej skomplikowanych zadań wystarczający jest edytor kodu z odpowiednią liczbą funkcji. Duże projekty realizowane na różnych platformach wymagają skorzystania z IDE, czyli Zintegrowanego Środowiska Rozwoju. Narzędzie to nie tylko ułatwia kodowanie, ale za jego pomocą można wykonywać inne czynności, takie jak debuggowanie, profilowanie czy optymalizacja wydajności. Oto pięć najlepszych IDE obsługujących język PHP.

PHPStorm

PHPStorm

Edytor ten jest idealnym środowiskiem dla programistów, dla których liczy się produktywność i szybkość działania. Podpowiadanie składni, nawigacja, sprawdzanie błędów podczas pisania i wspieranie testów jednostkowych to nie wszystko, co oferuje. IDE to posiada wbudowany wizualny debugger, w którym można debuggować zarówno aplikację jak i JavaScript. Można go również wykorzystać do zarządzania bazami danych. Program ten posiada także integrację z GitHub.

NetBeans

NetBeans

NetBeans powstało jako środowisko programistyczne języka Java, które następnie zostało rozszerzone o wiele innych języków. Obecnie dostępna jest ogromna liczba modułów rozszerzających jego możliwości, takie jak np. debugger na urządzenia mobilne. Co ciekawe, aplikacja powstała w Czechach jako projekt studencki. Dziś IDE to jest rozwijane jako wolne oprogramowanie przez firmę Oracle. Swoją popularność zawdzięcza m.in. temu, że jest produktem dostępnym całkowicie za darmo bez żadnych ograniczeń.

Aptana Studio

Aptana Studio

To środowisko zostało oparte na bazie Eclipse. Aplikacja rozpowszechniana jest na zasadach opensource i dostępna jest na różne platformy systemowe. Została wyposażona w przydatne funkcje, takie jak autouzupełnianie kodu, podświetlanie składni oraz weryfikowanie błędów w kodzie źródłowym. Możliwości tego IDE docenią zwłaszcza doświadczeni programiści.

Eclipse

Eclipse

Pierwotnie IDE ten był przeznaczony do pisania programów w Java a także programowaniu aplikacji na Android. Obecnie mogą z niego korzystać również programiści PHP. Eclipse daje ogromne możliwości zwłaszcza, jeśli chodzi o edytor kodu źródłowego. Posiada kolorowanie składni, asystenta kodu (podpowiadanie), debuggera. Dzięki niemu praca jest dużo przyjemniejsza niż w przypadku standardowego notatnika.

Zend Studio

Zend Studio

Choć Zend kojarzony jest głównie jako framework PHP, firma dostarcza również komercyjnego IDE. To oparte na platformie Eclipse środowisko zapewnia m.in. debuggowanie, profilowanie i testowanie kodu źródłowego oraz dostarcza narzędzi do analizy i optymalizacji kodu. Od darmowych IDE odróżnia je przede wszystkim szybkość działania, możliwość walidacji w trakcie kodowania a także przeszukiwania bazy PHP Code.

Wybór IDE jest zawsze kwestią subiektywną. To, co dla jednego programisty będzie doskonałym narzędziem, może okazać się niewystarczające dla innego developera. Dlatego analizując funkcje i sposób działania, przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę własne potrzeby i stopień zaawansowania.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej