Nowoczesne technologie coraz śmielej wkraczają w kolejne obszary naszego życia. To pociąga za sobą powstawanie nowych zawodów IT. Jednym z nich jest programista blockchain. Zapotrzebowanie na fachowców w tej dziedzinie jest coraz większe i, w zgodnej opinii ekspertów, będzie stale rosło. Godzinowe stawki w tej specjalizacji są obecnie nawet kilkukrotnie większe niż w przypadku innych technologii! Dlaczego warto zainteresować się tą profesją?
Technologia, która zmienia świat
Większość niezwiązanych z branżą IT osób mówiąc „blockchain” ma na myśli kryptowalutę Bitcoin i jej wykorzystanie jako środka płatniczego do wykonywania zaufanych transakcji. Oczywiście trudno się z tym nie zgodzić, jednak to nie jedyne zastosowanie tej technologii. Co jest jej istotą? Najprościej mówiąc, utrzymanie zbiorowej bazy transakcji w postaci cyfrowej. Co raz zostanie w niej zapisane, pozostanie w niej na zawsze. Zaawansowane narzędzia kryptograficzne sprawiają, że baza danych jest w pełni zabezpieczona przed trafieniem w niepowołane ręce. Dodatkowo, technologia ta opiera się na sieci peer-to-peer i jest systemem rozproszonym, co oznacza, że nie istnieje w niej centralne źródło przetwarzania danych. Te cechy blockchain sprawiają, że może być ona wykorzystywana w różnych obszarach. W branży finansowo-bankowej pozwala obniżyć koszty przelewów międzybankowych, skrócić czas niezbędny do księgowania przelewów czy śledzić historię kredytową. Technologia ta znajduje również zastosowanie w sektorze przedsiębiorstw, medycynie, usługach publicznych czy ochronie prywatności.
Programista blockchain na wagę złota
Błyskawiczny rozwój blockchain wywołał ogromny popyt na ekspertów w tym obszarze. Umiejętność tworzenia aplikacji wykorzystujących tę technologię szybko staje się jedną z najbardziej poszukiwanych kompetencji na światowym rynku rekrutacyjnym IT. Według analiz amerykańskiej firmy rekrutacyjnej Upwork, zapotrzebowanie na programistów blockchain tylko w ciągu ostatniego roku wzrosło o 200 %. Eksperci z tego serwisu przewidują również, że specjalizacja ta już niedługo stanie się drugą (zaraz po robotyce) najbardziej poszukiwaną umiejętnością wśród programistów. W Polsce na razie rynek ten dopiero raczkuje. Choć liczba ofert pracy dla blockchain developerów póki co nie jest duża, to specjaliści ci już teraz mogą liczyć na zarobki rozpoczynające się od 11-20 tys. zł. Pojawiają się również ogłoszenia od firm m.in ze Szwajcarii, gdzie roczna pensja dla specjalisty w tej dziedzinie wynosi od 100 do 200 tys. franków, a także z Wielkiej Brytanii, gdzie programista blockchain może zarobić od 250 do 500 000 GBP. Dla porównania w Stanach Zjednoczonych godzinna stawka tych specjalistów wynosi 115 USD za godzinę pracy.
Czego oczekują pracodawcy?
Aby zostać Blockchain Developerem niezbędne są przede wszystkim bardzo dobre umiejętności programistyczne. Wśród podstawowych wymagań stawianych kandydatom jest kilkuletnie doświadczenie zawodowe w środowisku Java, C++, C#, JavaScript, Python czy PHP. Sukces w tej specjalizacji zależy również od znajomości koncepcji bitcoin i ethereum a także szerokiej wiedzy na temat kryptografii, szyfrowania, bezpieczeństwa informacji i budowania rozwiązań opartych o rozproszone bazy danych.
Blockchain to niewątpliwie niezwykle obiecująca technologia. Wybierając tę specjalizację developer ma szansę zostać jednym z pierwszym ekspertów w tej błyskawicznie rozwijającej się w naszym kraju niszy. Takiej okazji nie warto przegapić!