Blog IT, Blog Marketing

Komponent EventStream dla Node.js kradnie kryptowaluty. Pobrano go miliony razy

Komponent EventStream dla Node.js kradnie kryptowaluty. Pobrano go miliony razy

Maciej Olanicki , 12.12.2018 r.

Kryptowalutowy boom trwa w najlepsze, mimo że jego główny bohater – bitcoin – zatracił już niemal wszystkie cechy kryptowaluty i wszystkie cechy waluty rozumianej jako środek płatniczy. Przez ostatnie miesiące hard forki rosły jak grzyby po deszczu, a swój token ma nawet Przemysław Saleta.

Przykre skutki bitcoinowego boomu

Łatwo zapomnieć, że oprócz wpływu między innymi na ceny kart graficznych internetowy czy rynek narkotykowy, kryptowaluty odcisnęły swoje piętno także na cyberbezpieczeństwie. Gdyby nie one, nie mielibyśmy do czynienia z całkowicie nowym typem zagrożeń – skryptami kopiącymi kryptowaluty na maszynach nieświadomych procederu internautów. Koparki widzieliśmy już w zasadzie wszędzie – od oprogramowaniu smartfonowego po stronę Rzeczpospolitej.

Zagrożenia związane z kryptowalutami wiążą się jednak nie tylko ze skryptami obciążającymi maszynę, lecz także z malware wyspecjalizowanym w kradzieży krytptowalut. Nie bez znaczenia jest tutaj socjotechnika – wszak liczba osób posiadająca portfele z kryptowalutami jest względnie nieduża, można jednak wytypować grupę zawodową, gdzie są one popularne. Mowa oczywiście o programistach, administratorach i innych specjalistach IT. Wystarczy dodać dwa do dwóch, by dojść do wniosku, że najlepiej lokować kradnące kryptowaluty malware w... narzędziach deweloperskich.

Engineer R&D Mechanic 8500 - 14000 PLN

Zielona Góra
Aplikuj

Senior Developer React Native 19000 - 22000 PLN

Praca zdalna
Aplikuj

EventStream od września kradł kryptowaluty

Właśnie na taki pomysł wpadła osoba występująca na GitHubie pod pseudonimem right9ctrl, który we wrześniu stał się właścicielem repozytorium EventStreama – popularnej javascriptowej biblioteki dla Node.js upraszczającej programistom pracę nad strumieniami danych. EventStream został zainfekowany w wersji 3.3.6 – to w niej pojawiła się zależność flatmap-stream, która zawiera malware. Ma ono dość wąskie zastosowanie – kradnie kryptowaluty zgromadzone na portfelach Copay dostarczanych przez firmę BitPay. Środki są przekazywane przez NPM na serwery w Kuala Lumpur.

Aktualnie EventStream nie stanowi już zagrożenia – zamknięto port w NPM, który przekazywane były środki. Według danych zgromadzonych przez TrendMicro, zainfekowanego EventStreama pobrano w ciągu dwóch miesięcy miliony razy. Aktualnie repozytorium komponentu na GitHubie ma status tylko do odczytu.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej