Blog IT, Blog Marketing

Jak poprawić złe „pierwsze wrażenie” ?

Jak poprawić złe „pierwsze wrażenie” ?

TeamQuest 08.09.2016 r.

Popełnienie błędu, który mógł wpłynąć na ewentualną złą ocenę Twojej osoby jest często do naprawienia. Masz szansę, aby poprawić swoje „notowania” w oczach rekrutera. Poniżej kilka przykładów błędów, które można w prosty sposób naprawić:

Lepiej późno niż wcale

Lepiej późno niż wcale

Spóźnienie się na rozmowę rekrutacyjną to poważny błąd, który może zostać źle odebrany. Jeżeli jednak nie mamy możliwości przybycia na wyznaczony czas, to najlepiej poinformować rekrutera o naszym spóźnieniu tuz przed rozpoczęciem spotkania. Oczywiście należy przeprosić za spóźnienie i wytłumaczyć, co było jego powodem. Każdy z nas jest przecież człowiekiem i rozumie, że trudno jest na przykład znaleźć miejsce parkingowe w centrum Warszawy. Być może ten sam rekruter często spóźnia się do pracy z tego samego powodu. Jedno jest ważne, lepiej jest się spóźnić na rozmowę, niż nie przyjść wcale i dodatkowo nie poinformować o tym fakcie.

Nie przejmuj się małymi potknięciami

Rozmowa rekrutacyjna to dla wielu, moment dużego stresu, w którym łatwo o pomyłki. Przygotuj się zatem do rozmowy rekrutacyjnej. Dowiedz się jak najwięcej na temat wolnego stanowiska pracy. Stres wynika głównie z braku wiedzy, tym samym należy ograniczać jego źródło. Jeżeli masz świadomość, że popełniłeś błąd w trakcie rozmowy, to się nim nie przejmuj. Uznaj, że go popełniłeś i czasu nie wrócisz. Założyłeś białe skarpetki do czarnego garnituru? Trudno. Rekruter być może tego nie zauważy. Jeżeli mimo tego w rozmowie będziesz zachowywał się jak profesjonalista, to całkiem możliwe, że taka mała wpadka zostanie potraktowana jako żartobliwy akcent spotkania z Tobą.

Daj sobie czas

Daj sobie czas

W trakcie rozmowy rekrutacyjnej możemy się psychicznie zablokować. Przez kilka chwil możemy mieć kompletną „dziurę” w głowie, która skutecznie uniemożliwia nam odpowiedź na zadanie pytanie. W takim przypadku należy zachować zimną krew, odczekać chwilę i poinformować rekrutera, że chcemy rozpocząć naszą wypowiedź jeszcze raz. To nic strasznego, osoby zajmujące się rekrutacją, często spotykają się z takimi sytuacjami.

Ten post warto podsumować słowami, że o wiele ważniejsze od dążenia do braku popełniania błędów, jest umiejętność wychodzenia z nich z odpowiednią klasą. To świadczy o naszym przygotowaniu między innymi do wykonywania obowiązków zawodowych w warunkach stresujących, czy pod presją czasu.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej