Klasyczne błędy popełniane na rozmowie rekrutacyjnej08 września 2016

Klasyczne błędy popełniane na rozmowie rekrutacyjnej

Bez zbędnych wstępów, chciałbym przedstawić błędy, które dostrzegam u swoich kandydatów, a które można uniknąć często w łatwy sposób.

Niechlujny wygląd

Rozmowa o pracę to chyba najważniejszy moment w staraniu się o dane stanowisko pracy. To czas, kiedy powinniśmy zaprezentować się jako osoby profesjonalne. Rzeczą na którą zwracamy uwagę jest strój, który jest wizytówką człowieka. Zzęsto spotykam osoby, które zakładają niewyprasowane koszule lub co gorsza poplamione. Schludny i profesjonalny strój nie wymaga dużych nakładów finansowych, a jedynie świadomości powagi rozmowy. Niechlujny strój to dla mnie oznaka braku zaangażowania ze strony kandydata w projekt rekrutacyjny. To również sygnał, że niedbale podchodzi do wykonywanych obowiązków zawodowych.

Klasyczne błędy popełniane na rozmowie rekrutacyjnej Bycie nieprzygotowanym do rozmowy

Rozmowa rekrutacyjna to czas, który należy wykorzystać efektywnie. To również czas, aby udowodnić swoje zaangażowanie w toczący się projekt rekrutacyjny. Naprawdę nie trzeba posiadać dużego doświadczenia w prowadzeniu projektów rekrutacyjnych, aby zauważyć nieprzygotowanie kandydata. To naprawdę widać, kiedy kandydat przychodzi z przypadku na kolejną rozmowę rekrutacyjną. Przed spotkaniem podstawą jest chociażby przeczytać opis stanowiska pracy na który prowadzona jest rekrutacja, a my jesteśmy jej kandydatami.

Zbyt prędkie poruszanie kwestii wynagrodzenia

Mówi się, że gentelmeni nie rozmawiają o pieniądzach. Z punktu widzenia oferty pracy, warto, a nawet trzeba rozmawiać o wynagrodzeniu. Należy to jednak uczynić w stosownym do tego czasie. Z reguły pytanie to jest zadawane przez rekrutera. Kandydat nie powinien z własnej inicjatywy poruszać kwestii finansowych chyba, że rekruter wyraźnie unika kwestii związanych z wynagrodzeniem.

Może zainteresuje Ciebie również oferta pracy:

Spóźnianie się

Rozmowa rekrutacyjna to nie wykład. Tutaj kwadrans studencki nie obowiązuje. Nieuzasadnione spóźnianie się pozwala wysnuć wniosek, że jesteśmy osobami nieodpowiedzialnymi, którym nie zależy na zdobyciu oferowanego stanowiska pracy. Warto wyjść z domu wcześniej i zrobić sobie dłuższy spacer, niż spóźnić się na tak ważną rozmowę.

Negatywne wypowiedzi na temat poprzedniego pracodawcy Negatywne wypowiedzi na temat poprzedniego pracodawcy

Negatywne wypowiedzi na temat poprzedniego pracodawcy to bardzo zły nawyk, który posiada wielu kandydatów. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nikt nie chce współpracować z osobami, które po zakończeniu kooperacji będą „prały brudy” na zewnątrz. Każda firma cechuje się określoną kulturą organizacyjną, która jeżeli nam nie odpowiada, to powinniśmy zmienić miejsce pracy. Warto rozstać się z pracodawcą na odpowiednim poziomie, w atmosferze wzajemnego szacunku.

Niespokojne zachowanie

Rozmowa rekrutacyjna to dla wielu bardzo stresująca sytuacja. Reakcją na stres jest często niespokojne zachowanie, które objawia się między innymi słowotokiem, nadmierną gestykulacją, czy też unikaniem kontaktu wzrokowego. Każdy z nas powinien starać się przezwyciężyć ten stres i mieć świadomość, że po drugiej stronie stołu też jest człowiek, którego nie należy się obawiać. Jeżeli rekruter zaprosił nas na rozmowę rekrutacyjną, to sygnał, że jesteśmy potencjalnie wartościowym kandydatem z punktu widzenia prowadzonego projektu rekrutacyjnego.

Mam nadzieję, że kolejny poradnik o rozmowie rekrutacyjnej nie był dla Was nudny. Uważam, że o zachowaniu w czasie rekrutacji powinno mówić się jak najwięcej. To najważniejszy etap w projekcie rekrutacyjnym. Kandydaci powinni mieć świadomość, że to wtedy często podejmowane są decyzje o przedstawieniu oferty pracy.

Prześlij nam swoje CV

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu:

W pułapce oceniania – błędy poznawcze popełniane przez rekruterów
Trudna sztuka budowania zaufania w zespole
Osiem myśli, o których myślisz pierwszego dnia w pracy
Jak sprawdzić, czy pasujesz do kultury organizacyjnej firmy, w której chcesz pracować
Taktyka na pracownika czyli jak pokonać opór wobec zmian w firmie

Najnowsze komentarze

Uve
2017-03-24 01:05:06
Rollo
2017-03-21 14:16:08
Uve
2017-03-16 13:21:57
PiotrLenarczyk
2017-01-07 18:12:04
muuu
2017-01-06 16:56:13
modusstu
2016-12-29 13:56:01
Frank
2016-12-08 12:02:13
mistrzM
2016-10-28 22:22:58
Zenon Cyngwajs
2016-10-05 12:45:48
Lukasz
2016-09-26 15:20:41
Może zainteresuje Cię również: