Blog IT, Blog Marketing

Google uatrakcyjni swoją chmurę dla deweloperów

Google uatrakcyjni swoją chmurę dla deweloperów

Marcin Sarna , 01.10.2021 r.

Google Cloud właśnie staje się nieco bardziej przyjazne dla deweloperów korzystających z tej platformy w celu dystrybucji aplikacji do klientów korporacyjnych.

Mniej pazerni? Bo muszą

Google wkrótce zmniejszy udział w przychodach, który pobiera gdy aplikacje korporacyjne są sprzedawane za pośrednictwem jego rynku online. Obecnie Google ma tylko niewielki udział w rynku infrastruktury chmurowej, ale obok Microsoft Azure nabiera tempa aby dogonić dominującego Amazon Web Services (AWS).

Według CNBC, Google Cloud Platform zmniejszy prowizję pobieraną od sprzedaży aplikacji w sklepie Google Cloud Marketplace z 20% aż do jedynie 3%. Google's Marketplace jest używany do dystrybucji aplikacji typu software-as-a-service dla klientów korporacyjnych. Google nie potwierdził tej zmiany ale potwierdził CNBC, że zmienia swoją strukturę opłat Marketplace i przekaże szczegóły już wkrótce. Nie potwierdzono jednak przede wszystkim skali obniżki podanej przez stację.

Coraz więcej aplikacji sprzedaje się z pomocą Google’a

Maretplace’a nie da się porównać wielkością do Sklepu Play dla aplikacji Android ale faktem jest, że Google Cloud Platform systematycznie rośnie.

W drugim kwartale 2021 roku Google Cloud zanotował sprzedaż na poziomie 4,63 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 54% z 3 miliardów dolarów rok wcześniej. Platforma wprawdzie nadal ponosi stratę operacyjną (w wysokości 591 milionów dolarów), ale była ona mniejsza niż strata 1,43 miliarda dolarów rok wcześniej. A jakie znacznie ma Google Cloud w całym portfoliu interesów tego giganta? To po prostu mały biznes w porównaniu z reklamami w wyszukiwarkach czy YouTube, które w tym kwartale przyniosły 50,4 miliarda dolarów…

Dyrektor finansowy Google, Ruth Porat, powiedział, że Google i Alphabet będzie nadal inwestować agresywnie i rozszerzać sprzedaż kanałów, produktów i mocy obliczeniowej.

Co tam u konkurencji?

AWS nadal prowadzi z 32% udziałem w rynku, za nim plasuje się Microsoft Azure z 19% i Google Cloud z 7%. Google koncentruje się na uczeniu maszynowym, analityce i zarządzaniu danymi.

Przepracowany programista

Apple i Google obniżyły nie tak dawno prowizje platformowe dla swoich sklepów z aplikacjami dla firm, które zarabiają mniej niż 1 milion dolarów rocznie. AWS zmniejszył również prowizje dla deweloperów, którzy zarabiają mniej niż 1 milion dolarów rocznie. Możesz o tym poczytać u nas.

Coś dla Europy

Google ogłosiło również nowe warunki w swoich Standardowych Klauzulach Umownych (SCC) dla europejskich klientów przenoszących dane na drugą stronę Atlantyku. Zmiany dotyczą Google Cloud Platform i Google Workspace. Zaktualizowana umowa zmienia się poprzez przyjęcie wszystkich obowiązków nałożonych przez nowe SCCs – rozumiemy, że po prostu automatycznie.

Starając się nadążyć za europejską legislacją Google współpracuje z niemiecką firmą T-Systems, aby wspólnie uruchomić European Sovereign Cloud na GCP, co pozwali scedować na T-Systems odpowiedzialność za bezpieczeństwo rozwiązań. Firma zobowiązała się również do wydania w ciągu 10 lat 1 miliarda Euro na infrastrukturę chmurową usytuowaną w Niemczech.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej