Blog IT, Blog Marketing

Skoczek w IT – czy częsta zmiana pracy to dobry pomysł?

Skoczek w IT – czy częsta zmiana pracy to dobry pomysł?

TeamQuest 20.08.2018 r.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • czy opłaca się być skoczkiem w branży IT?
  • jakie są zalety i wady pracy w wielu różnych firmach?
  • w jaki sposób rekruterzy patrzą na specjalistów zmieniających pracodawców jak rękawiczki?

Jeszcze do niedawna osoba zmieniająca często pracę nie mogła liczyć na przychylność rekruterów. Nic dziwnego. Wśród pracowników dominująca była tendencja do wiązania się z jedną firmą na długie lata. Zbyt wiele punktów w CV opisujących doświadczenie zawodowe zwykle budziło uzasadnione wątpliwości co do kompetencji kandydata. Czasy się jednak zmieniły. Ogromny popyt na specjalistów IT sprawia, że programiści chętnie korzystają z możliwości, jakie oferuje im rynek pracy i nie boją się zawodowych wyzwań i zmian. Czy bycie skoczkiem to gra warta świeczki?

Na zawodowej karuzeli

Duża rotacja to jeden z największych problemów, z jakimi borykają się firmy z branży IT. Średni „cykl życia” programisty u jednego pracodawcy to kilkanaście miesięcy. W wielu przypadkach jest on znacznie krótszy. Problem ten ma zasięg globalny i w nie mniejszym stopniu dotyczy takich gigantów jak Facebook, Google czy Microsoft, gdzie warunki pracy należą do najlepszych na świecie. „Skoczkowie” zmieniają pracę z różnych powodów. Wśród czynników, które popychają ich w kolejne miejsca pracy są wyższe zarobki, możliwości rozwoju i praca z nowszymi technologiami, ale również wysokie aspiracje czy sytuacja rodzinna. Dodatkowo to efekt obecności na rynku pracy przedstawicieli pokolenia Millenialsów, dla których poczucie zawodowej niezależności i życie prywatne są szczególnie cennymi wartościami.

Z perspektywy pracodawcy

Pracownicy IT

Lojalny pracownik to marzenie każdego szefa. Trudno się dziwić, biorąc pod uwagę fakt, że każdy nowozatrudniony wymaga inwestycji a proces adaptacji i wdrożenia w nowe obowiązki może zająć nawet kilka miesięcy. Z tego względu pracodawcy zwykle preferują kandydatów, którzy nie mają na swoim koncie czterech miejsc pracy w ciągu trzech lat. Mimo tego, stosunek pracowników działów HR do kandydatów z rozbudowanym CV zauważalnie się zmienia. Takie osoby nie zawsze są już postrzegane jako mniej atrakcyjne a kręta ścieżka kariery, szczególnie jeśli chodzi o najlepszych w swoim fachu specjalistów, nie skreśla ich z listy potencjalnych pracowników. Co więcej, „skoczkowie” doceniani bywają za cechy, których często brakuje innym kandydatom, takie jak odwaga do podejmowania ryzyka, mobilność, łatwość przystosowywania się do nowych warunków a także znajomość różnorodnych narzędzi i środowisk pracy.

Zanim „skoczysz”…

Oczywiście nie mam sensu tkwić w pracy, w której sie czujemy się dobrze. Jeżeli jednak zmieniamy firmy zbyt często i nigdzie nie możemy zagrzać dłużej miejsca, warto bliżej przyjrzeć się temu bliżej. Czasem okazuje się, że nie wyczerpaliśmy wszystkich możliwości u obecnego pracodawcy. Być może zmiana przełożonego, zakresu obowiązków czy formy pracy lub znacząca podwyżka sprawią, że nasza satysfakcja z pracy będzie większa a składanie wypowiedzenia nie będzie konieczne. Mądra organizacja zrobi wiele, aby zatrzymać u siebie cennego specjalistę IT a my unikniemy przypięcia łatki nielojalnego pracownika, któremu brakuje zawodowej dojrzałości.

Choć rynek pracy zmienia się a pracodawcy z każdym rokiem coraz bardziej oswajają się z coraz krótszymi okresami zatrudnienia kandydatów, trzeba pamiętać że każda zmiana pracy to poważna decyzja, która powinna być odpowiednio przemyślana. Warto więc poświęcić czas i energię na to, aby znaleźć taką pracę, w której będziemy czuć się dobrze i będziemy chcieli wykonywać ją przez dłuższy czas.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej