Blog IT, Blog Marketing

10 polskich startupów, które inspirują. Część II

10 polskich startupów, które inspirują. Część II

Joanna Wasiak , 30.05.2022 r.

Czy łatwo jest odnieść sukces, decydując się na startup? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale zdecydowanie wiemy, co podkreślają osoby, którym się udało – najważniejsza jest dobra inspiracja. Pomyśl, że możesz, podobnie jak Elon Musk, po prostu kupić Twittera, bo masz taki kaprys. Brzmi jak dobra inspiracja, prawda? Na szczęście, nie trzeba szukać inspiracji na rozwojowe startupy za granicą. Mamy ich wiele także w naszym kraju. Są to ludzie, którym udało się odnieść nierzadko międzynarodowy sukces.

W tym artykule poznasz 10 polskich startupów, które mogą być dla Ciebie inspiracją. Kto wie, być może i Ty niedługo dołączysz do nich?

Startupy opisane w tym artykule:

  1. Molecule.one
  2. Uncapped
  3. SunDose
  4. Tylko
  5. Sonar Home
  6. eStore Media
  7. Airly
  8. Psi Bufet
  9. Codility
  10. Nomagic

1. Molecule.one

Molecule.one to startup założony przez Piotra Byrskiego i Paweł Włodarczyka-Pruszyńskiego. Jej misją jest przyspieszenie wynajdowania leczniczych związków chemicznych z wykorzystaniem zaawansowanych algorytmów AI. W czerwcu 2011 firmie udało się pozyskać 4,6 mln dolarów w ramach rundy inwestycyjnej seed. Głównym inwestorem był AME Cloiud Ventures.

2. Uncapped

Uncapped to startup, który powstał w 2018 roku. To firma pożyczkowa, której misją jest finansowanie spółek technologicznych – głównie z branż e-commerce i SaaS. Dzięki użyciu zaawansowanych algorytmów analizuje parametry biznesowe startupów. W dalszej kolejności partnerzy Uncapped, którym firma udzieliła pożyczki, płacą jej 6% od swoich dochodów. W 2021 r. ogłoszono tę firmę rekordzistą 2 kwartału, ze względu na to, że udało im się zebrać 80 mln dolarów na stworzenie banku, który będzie świadczył usługi online.

3. SunDose

Polacy kochają suplementy diety! Tu witaminka C dla zdrowotności, tam witaminka D3, a tutaj magnez z B6, bo stresująca praca. Twórcy tego startupu wpadli więc na pomysł personalizowanych suplementów diety, które są dobierane klientom przez algorytm analizujących ich wyniki badań i styl życia, wiek, zapotrzebowanie energetyczne etc. Zamiast łykać 10 różnych suplementów, wystarczy jeden woreczek ze smacznym proszkiem do rozpuszczenia w wodzie i kilka tabletek. W 2021 r. firma pozyskała 6 mln dolarów, które przeznaczyła na ekspansję międzynarodową.

4. Tylko

Startup Tylko jest liderem wśród sklepów meblowych w kraju. To pierwsza firma z branży dekoracji wnętrz, która wykorzystuje algorytm, za pomocą którego klienci otrzymują spersonalizowane meble. Dzięki najnowocześniejszej technologii wirtualny projekt można nanieść na rzeczywiste zdjęcie wnętrza, aby zobaczyć, w jaki sposób meble będą się komponowały z całym wystrojem. Głównymi inwestorami firmy był Izrael i Finlandia, a w trakcie pandemii udało jej się zwiększyć sprzedaż o 130%! To jeden z najbardziej inspirujących startupów na naszej liście.

5. Sonar Home

Sonar Home to startup, który oferuje bezpłatne narzędzie do wyceny mieszkań, usługę cyfrowego brokera oraz cyfrową sprzedaż mieszkań (IBuying). Takie rozwiązania potrafią skutecznie skrócić proces sprzedaży mieszkań nawet do kilku dni! W ramach rundy inwestycyjnej w 2021 r. firma pozyskała 25 mln zł, które przeznaczy na rozszerzenie działalności na rynki Europy Środkowej oraz pomoc w sprzedaży nieruchomości w kraju.

6. eStore Media

To startup, który dostarcza oprogramowanie SaaS do sprzedaży w sieci. Do niedawna działał tylko stacjonarnie, obecnie zaś posiada klientów na 50 rynkach międzynarodowych. Jego klientami są m.in. firma Logitech, Uniliever i Nestlé. W 2021 r. eStore Media powiększyło się dwukrotnie, dzięki wzrostowi popularności na usługi e-commerce.

7. Airly

Airly to znana i lubiana aplikacja, która służy do badania jakości powietrza i wskazuje jak wysoki jest poziom smogu w real time. Wiktor Warchałowski, CEO firmy, współpracuje z prywatnymi firmami, a także z samorządami. W 2021 r. Airly pozyskał 3,3 mln dolarów, a wśród inwestorów znalazł się nawet Garrett Camp, CEO Ubera. Pozyskane pieniądze startup przeznaczy na mobilne czujniki jakości powietrza, które wspomogą rozwój globalnego ekologicznego transportu.

8. PsiBufet

Masz psiaka? To świetnie! Na pewno dbasz o to, by Twój pupil dostawał pełnowartościową karmę każdego dnia. Jak wiedzą właściciele psów, karma karmie nierówna, dlatego często poszukiwania najodpowiedniejszego pożywienia dla psiaka, trwają miesiącami. PsiBufet to startup, który oferuje nowoczesny catering żywieniowy dla zwierząt, opracowywany z dietetykami zwierzęcymi i polecany przez lekarzy weterynarii. W skład karmy wchodzą głównie naturalne składniki, jest więc pożywna i dostosowana do potrzeb zwierzęcia. W PsimBufecie tkwi potencjał na bezproblemowy dobór karm dla szczególnie wymagających zwierząt z alergiami i chorobami przewlekłymi.

9. Codility

To startup z długą historią. Istnieje na rynku już od 13 lat, pomagając firmom z branży IT rekrutować najlepszych specjalistów. Łączna wartość inwestycji Codility to 22 mln dolarów, a z ich usług korzystały między innymi takie korporacje, jak PayPal, Microsoft, czy Amazon. Jak można przeczytać na stronie firmy, Codility powstało z myślą o tym, by przyspieszyć rekrutację do branży IT i zatrudniać jedynie dobrych specjalistów, a odzyskany czas przeznaczyć na kreatywne kodowanie. Jak można zauważyć, od 13 lat ten model rektrutacji się sprawdza!

10. Nomagic

Nomagic to startup, który testuje rewolucyjne techniczne rozwiązania w logistyce i przemyśle. Dostarcza firmom oprogramowanie do modeli robotów „pick and place”, które rozpoznają konkretne typy przedmiotów, mogą je przenosić w inne miejsce. To rozwiązanie powoduje oszczędność czasu i etatów, jest także świetnym przykładem realnego wykorzystania potencjału nowoczesnych technologii.

Wszystkie polskie startupy, którym udało się osiągnąć międzynarodowy sukces, zaczynały od kreatywnych pomysłów i inspiracji. Trzymamy kciuki za Twój przyszły, innowacyjny biznes!

>> PRZECZYTAJ CZĘŚĆ I <<

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej