Z tego wpisu dowiesz się:
- jakie korzyści niesie ze sobą pisanie technicznego bloga?
- w jaki sposób może pomóc programiście w karierze?
Programowanie jest twoją pasją? Pisanie przychodzi ci z łatwością? Chcesz dać innym dostęp do twojej wiedzy? Szukasz nowych pomysłów na rozwój zawodowy? Rozważ prowadzenie eksperckiego bloga! Ta forma dzielenia się swoim know-how zyskuje w ostatnich latach coraz większą popularność. Nie bez powodu. Dołączenie do blogosfery otwiera wiele nowych możliwości i może mieć ogromny wpływ na przebieg zawodowej ścieżki. Przyjrzyjmy się bliżej największym korzyściom, jakie płyną z prowadzenia programistycznego bloga.
Wizerunek eksperta
Jeśli chcesz stać się cenionym ekspertem w danym języku programowania lub po prostu w branży IT, prowadzenie osobistego bloga to najlepszy sposób na osiągnięcie tego celu. W końcu wizerunek w sieci buduje się tekstem. Prezentując przykłady programistycznych problemów, z jakimi się zetknąłeś i pokazując sposoby ich rozwiązania, stajesz się źródłem wiedzy dla innych developerów. Wpisy blogowe kompleksowo omawiające konkretne zagadnienia i zawierające odpowiedzi na wiele pytań, cieszą się dużym zaufaniem. Pewne źródło, do którego w razie potrzeby zawsze można sięgnąć to dla innych programistów prawdziwa skarbnica wiedzy.
Projekty w jednym miejscu
Podczas pracy nad dużymi projektami opensourcowymi lub też własnymi mniejszymi projektami, niezwykle użyteczne może się okazać posiadanie jednej przestrzeni, gdzie można podzielić się efektami swoich działań. Wprawdzie zawsze można pochwalić się stworzonym przez siebie kodem na GitHub, nie jest to jednak odpowiednie miejsce, aby bliżej omówić swoje cele, uzasadnić decyzje i motywacje. Wpisy na technicznym blogu nie tylko mogą być przydatne dla innych programistów, potencjalnych klientów czy pracodawców, którzy będą mogli zorientować się, w jaki sposób rozwiązujesz problemy, ale mogą również stanowić sposób przechowywania informacji, do których możesz w każdej chwili sięgnąć.
Rozwijanie umiejętności komunikacyjnych
Nikogo nie trzeba przekonywać, że umiejętność precyzyjnego formułowania myśli jest dziś pożądana przez wszystkich pracodawców, niezależnie od branży. U specjalistów IT szczególnie ceniona jest zdolność do przedstawiania zawiłych, technicznych kwestii prostym, zrozumiałych dla innych językiem. Prowadzenie bloga to doskonały trening tych kompetencji. Tworząc wpisy, w których wyrażasz w słowach programistyczne problemy, prezentujesz innym swoje umiejętności komunikacyjne. Być może doceni je również potencjalny pracodawca?
Pozyskiwanie klientów / możliwość zatrudnienia
Ciekawie prowadzony blog techniczny bywa skuteczniejszą formą autopromocji niż strona internetowa. Ma to szczególne znaczenie w przypadku freelancerów i osób prowadzących działalność gospodarczą, gdyż przekłada się to bezpośrednio na zyskiwanie nowych klientów. Interesujące wpisy mogą również sprawić, że już nigdy nie będziesz musiał myśleć o szukaniu pracy. Pracodawcy znajdą cię sami! Co istotne, ominie cię skomplikowany proces rekrutacyjny.
Korzyści wynikające z dzielenia się z innymi swoją wiedzą i doświadczeniem na blogu, trudno przecenić. Tym bardziej, że nie jest to zajęcie czasochłonne. Wystarczy poświęcić zaledwie kilka godzin tygodniowo, aby móc zauważyć pozytywne efekty. Jeżeli zatem blogowanie chodzi ci po głowie, nie warto dłużej zwlekać!