Z tego wpisu dowiesz się:
- jak napisać CV programisty?
- co powinno się w nim znaleźć?
- czego nie warto wpisywać?
Sytuacja specjalistów IT na rynku pracy jest zdecydowanie uprzywilejowana. W większości wypadków to praca znajduje programistów a nie odwrotnie. To nie zwalnia jednak koderów z posiadania profesjonalnie przygotowanego CV. Tym bardziej, jeśli chcą być uwzględniani przy najciekawszych, dobrze płatnych projektach lub znaleźć zatrudnienie w prestiżowej firmie. W internecie można znaleźć wiele informacji na temat zasad pisania zawodowych życiorysów. Każda branża jednak, jak wiadomo, swoimi prawami. Jak zatem napisać CV programisty?
Dane osobowe
Imię i nazwisko i numer telefonu to obowiązkowe elementy każdego CV. Nie może również zabraknąć emaila. Kwestią, na którą warto zwrócić uwagę jest nazwa adresu mailowego. Udziwnione nazwy typu koksu_82@, marcin500@ nie świadczą o profesjonalizmie i mogą zniechęcić do kandydata niejednego rekrutera. Najlepiej, aby adres mailowy zawierał imię i nazwisko. Jeśli nazwa konta jest już zajęta, dobrym rozwiązaniem jest wykupienie własnej domeny. Podawanie wieku lub adresu zamieszkania choć nieobowiązkowe, są dla rekrutera bardzo cenne. Pozwalają zorientować się, czy kandydat będzie pasował do kultury organizacyjnej lub czy potrzebna będzie relokacja.
Edukacja
Życiorys programisty powinien obejmować informacje o kierunku ukończonych studiów oraz nazwie uczelni. Warto również pamiętać, aby obowiązkowo uwzględnić lata odbytej edukacji oraz uzyskane tytuły. W tym miejscu powinny zostać także opisane studia podyplomowe i certyfikaty. Jeśli mamy ich dużo, można pomyśleć o stworzeniu osobnej sekcji „Certyfikaty i szkolenia”.
Doświadczenie
Poprzednie miejsca pracy to jeden z najważniejszych akapitów w CV programisty. O ile w przypadku specjalistów doświadczonych specjalistów, sekcja ta nie stanowi problemu, o tyle uzupełnienie jej może stanowić kłopot dla absolwentów i osób poszukujących swojej pierwszej pracy w IT. Jak z tego wybrnąć? Przede wszystkim nie warto wpisywać informacji o pracach dorywczych, niezwiązanych z informatyką. Wakacyjne zbieranie owoców za granicą z pewnością nie będzie interesować rekrutera. W pozytywnym świetle postawią natomiast kandydata wszelkie działania, choćby hobbystyczne, dotyczące kodowania, takie jak własne niekoniecznie komercyjne projekty, uczestnictwo w hackatonie, blog, publikacje, projekty na GitHub czy udział w uczelnianym kole naukowym.
Technologie
Znajomość konkretnych języków programowania i narzędzi IT to bez wątpienia kluczowa kwestia jeśli chodzi o CV każdego kodera. Technologie dobrze jest mądrze pogrupować według swojego poziomu zaawansowania oraz przeznaczenia. Wymienianie języków skryptowych obok obiektowych czy frameworków nie tylko jest mało czytelne, ale również wygląda nieestetycznie. Podając nazwy technologii należy pisać również o ich wersji. To daje rekruterowi szersze spojrzenie na profil kandydata i świadczy o profesjonalizmie.
Znajomość języków obcych
W branży IT znajomość języków obcych jest umiejętnością niezwykle istotną. Dobry programista musi znać angielski bardzo dobrze w mowie i piśmie. Dlatego kluczowe jest, aby w jego życiorysie znalazła się informacja na temat. Do dobrych praktyk należy również przygotowanie całego CV programisty w tym języku. Oczywiście umiejętność posługiwania się innymi językami jest dodatkowym atutem, który nierzadko przekłada się na wysokość wynagrodzenia.
CV, bez względu na branżę, jest zawsze wizytówką kandydata. Stworzenie jej wymaga odpowiedniego zaangażowania i czasu. Warto jednocześnie pamiętać, aby nie przesadzić z ilością informacji. CV nawet doświadczonego programisty nie powinno mieć więcej niż trzy strony.