Blog IT, Blog Marketing

Nie bierz wolnego od kariery! Jak wykorzystać wakacje do zawodowego rozwoju?

Nie bierz wolnego od kariery! Jak wykorzystać wakacje do zawodowego rozwoju?

TeamQuest 11.07.2018 r.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • dlaczego lato to dla programisty dobry okres na rozszerzanie swoich kompetencji i wiedzy?
  • jak wykorzystać wakacyjne miesiące z korzyścią dla swojej kariery?
  • co zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na lepszą pracę w IT?

Czasy, kiedy wakacje były wyłącznie synonimem urlopu dawno się skończyły. Na odpoczynek wyjeżdżamy w końcu równie chętnie nie tylko w lipcu i sierpniu, ale również poza sezonem. Wbrew pozorom, letnie spowolnienie, jakie panuje w wielu firmach IT to dobry czas na podjęcie działań, zwykle odkładanych „na później”, które pomogą nadać rozpędu naszej karierze. Dlaczego więc nie wykorzystać tych miesięcy do własnego rozwoju? Przedstawiamy garść pomysłów, jak to zrobić.

Budowanie sieci kontaktów

Social Media

O tym, jak ważne jest budowanie sieci zawodowych kontaktów dla rozwoju kariery nie trzeba nikogo przekonywać. Networking, aby był skuteczny, jest jednak czasochłonny i wymaga dużego zaangażowania. Pośród codziennych obowiązków działania te często schodzą na dalszy plan. Wakacje to dobra pora nie tylko, aby odświeżyć swój profil na LinkedIn, ale również przyjrzeć się swoim znajomościom pod kątem zawodowych celów. Być może niektóre kontakty warto odświeżyć, aby wzmocnić swój obraz osoby wiarygodnej i zasługującej na zaufanie.

Kurs językowy

Kursant

Programista bez angielskiego? Trudno sobie to w ogóle wyobrazić. Choć teoretycznie do kodowania nie jest potrzebna znajomość języków obcych, w praktyce większość dokumentacji jest wykonywana i udostępniana właśnie w języku Szekspira. Uczestniczenie polskich pracodawców w licznych zagranicznych projektach a także międzynarodowy charakter wielu firm sprawiają, że równie często pożądana jest znajomość drugiego języka obcego. Dlaczego nie wykorzystać letnich miesięcy na podszlifowanie swoich kompetencji w tym obszarze, by zapewnić sobie większą wartość na rynku pracy?

Staż lub praktyki

Praktyki wstęp do kariery

To propozycja dla koderów stawiających swoje pierwsze kroki na rynku pracy. Liczba firm IT, które coraz staranniej przygotowują ofertę wakacyjnych praktyk zawodowych, z roku na rok rośnie. Jakość przygotowywanej oferty również jest coraz wyższa. Nic dziwnego. W obliczu rosnącego niedoboru specjalistów IT o odpowiednich kompetencjach, pracodawcy sami przyznają, że letnie staże to dla nich jedna z form selekcji potencjalnych przyszłych pracowników. Wykorzystanie wakacji na zdobycie praktycznych zawodowych doświadczeń, może być dobrym wstępem do kariery a być może również zaowocuje zatrudnieniem w wymarzonej firmie.

Zmiana pracy

Zmiana pracy

Jeszcze do niedawna wakacje były okresem dużego rozluźnienia na rynku rekrutacyjnym. Obecnie, zwłaszcza w nieustanie spragnionej „świeżej krwi” branży IT, martwe sezony po prostu nie istnieją – rekrutacje trwają cały rok. Wakacyjne miesiące to dobry czas na analizę swojej kariery i zastanowienie się, czy chcemy ją kontynuować w obecnej firmie. Być może warto poświęcić czas na uaktualnienie swojego CV, napisanie porządnego listu motywacyjnego i dobre przygotowanie do rozmowy z rekruterem. Dodatkowym atutem zmiany pracy latem jest mniejsza konkurencja. Większość osób mimo wszystko odkłada poważne zawodowe decyzje na okres powakacyjny.

Dłuższy odpoczynek przynajmniej raz w roku to konieczność, aby zachować work-life balance. Średni urlop trwa jednak tylko dwa tygodnie. Jeśli zależy nam na tym na przyspieszeniu swojej kariery, warto pozostałą część lata dobrze wykorzystać.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej