Blog IT, Blog Marketing

Dziesięć najbardziej niebezpiecznych zawodów.

Dziesięć najbardziej niebezpiecznych zawodów.

TeamQuest 05.09.2016 r.

Praca związana z IT to z reguły praca biurowa, wykonywana w godzinach między 9 a 17. Wstajemy z łóżka, swój dzień zaczynamy od kubka gorącej kawy i zabieramy się do pracy. Często narzekamy na nadmiar obowiązków, złego szefa etc. Jednak tak naprawdę czujemy się na swoim stanowisku pracy bezpieczni. Często nie mamy nawet świadomości tego, że ludzie wokół nas mogą wykonywać zawody, które zagrażają ich zdrowiu, a nawet życiu.

najbardziej niebezpieczne zawody

Poniżej chciałbym Wam przedstawić listę 10 najbardziej niebezpiecznych zawodów. Lista co prawda dotyczy rynku pracy Stanów Zjednoczonych, jednak daje nam pewne wyobrażenie na temat zawodów, które funkcjonują wokół nas:

1. Drwal

Osoba zatrudniona do wyrębu lasu najczęściej pracuje z wykorzystaniem ciężkiego sprzętu, w tym również pił łańcuchowych. Zaawansowane maszyny nieprawdopodobnie ułatwiają tę ciężką pracę; jednak mogą być również źródłem uszkodzeń ciała, czy życia. W tym zawodzie pojawia się również ryzyko bycia przygniecionym przez drzewo.

2. Rybak

Pozornie zawód ten nie kojarzy się nam z dużym ryzykiem. W sieci możemy jednak napotkać na wiele filmów, które pokazują, jak połowy ryb na pełnym morzu mogą być niebezpieczne. Ryzyko tym większe, im bardziej ekstremalne są warunki pogodowe. Dodatkowo, narzędzia, jakie wykorzystują rybacy są ostre, tym samym mogą przyczyniać się do obrażeń ciała osób je używających.

3. Pilot

W roku 2013 zginęło 63 pilotów. Często nie jesteśmy świadomi, że piloci giną nie tylko w katastrofach samolotów pasażerskich. O wiele więcej pilotów ginie wskutek działań wojennych. Również nagłe zmiany wysokości i prędkości negatywnie odbijają się na zdrowiu osób pracujących w powietrzu. Do tego należy również dodać fakt, że zawód pilota traci na swoim prestiżu.

4. Dekarz

drwal - niebezpieczny zawód

Zawód dekarza wymaga nie tylko siły, ale również dużej uwagi podczas krycia dachów. Wystarczy chwila nieuwagi, aby spaść ze znacznej wysokości i w najlepszym wypadku połamać sobie kości. Dodatkowo należy pamiętać o tym, że dekarz pracuje w różnych warunkach atmosferycznych, również w trakcie upałów, które osłabiają organizm.

5. Śmieciarz

Osoby zajmujące się wywózką nieczystości muszą codziennie operować ciężkimi kontenerami. Jest to praca, która wymaga dużej siły fizycznej, bowiem śmieciarka nie dojedzie w każde miejsce. Jest to praca niebezpieczna, której rola jest wciąż niedoceniana.

6. Górnik

Ostatnimi czasy dużo mówiło się o ryzyku związanym z pracą górnika. Nie są to opinie na wyrost. Praca pod ziemią, w ciągłym pyle nie jest zdrowa. Do tego dochodzi stosunkowo duże ryzyko utraty życia związane z przysypaniem, czy też wybuchem w tunelu kopalni.

7. Kierowca TIRa

W Stanach Zjednoczonych w roku 2013 zginęło 748 kierowców ciężarówek. Myślę, że na rynku europejskim liczby mogą być podobnie. Kierowcy często jeżdżą przemęczeni. Zasnąć w trakcie monotonnej jazdy jest bardzo łatwo i tym samym ulec wypadkowi nawet ze skutkiem śmiertelnym. Oczywiście o wiele częściej giną osoby, których pojazdy uległy zderzeniu z ciężarówką. Oznacza to jednak, że kierowca TIRa, często do końca życia musi zmagać się ze stresem spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym.

8. Policjant

niebezpieczny zawód - policjant

Pewnie nie uwierzycie, ale podobna liczba policjantów ginie na służbie, co górników. Wbrew obiegowej opinii to bardzo trudny zawód. Policjanci muszą interweniować wszędzie tam, gdzie naruszany jest porządek, demonstracje wymykają się spod kontroli. W takiej sytuacji, łatwo o bycie zaatakowanym przez rozwścieczony tłum, czy awanturników.

9. Elektyk

Szczególnie niebezpieczną odmianą tego zawodu jest elektryk pracujący na liniach wysokiego napięcia. Praca ta często wiąże się z naprawą zerwanych sieci trakcyjnych. W takich sytuacjach należy pracować sprawnie, aby szybko usunąć awarię. W sytuacji stresującej, często w złych warunkach atmosferycznych o wiele łatwiej o porażenie prądem o wysokim napięciu, które może skutkować śmiercią.

10. Pracownik budowy

Niejednokrotnie można usłyszeć / przeczytać, że pracownik budowy zginął w trakcie wznoszenia danego obiektu. Praca na wysokości, używanie niebezpiecznego sprzętu, może być źródłem potencjalnych wypadków. Do tego należy również dodać sytuacje, w których kierownicy inwestycji zaniedbują plac budowy i tym samym narażają swoich podwładnych na ryzyko związane z brakiem odpowiednich zabezpieczeń.

Często narzekamy na swoją pracę, a jednocześnie nie mamy refleksji, że ludzie wokół nas często narażają swoje zdrowie i życie, aby to właśnie nam żyło się spokojniej i bezpieczniej. Należy mieć również świadomość tego, że również nasza praca może stać się dla nas niebezpieczne, jeżeli nie będziemy stosowali się do zasad BHP.

Na podstawie: The Undercover Recruiter

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej