W sieci istnieje niezliczona ilość blogów prowadzonych przez programistów. Wśród nich znajdziemy zarówno blogi prowadzone przez ekspertów posiadających wieloletnie doświadczenie w programowaniu w różnych językach, jak i blogi osób, które dopiero rozpoczynają swoją karierę w branży IT. Najczęściej poruszanymi tematami na blogach programistycznych są raporty z pracy nad aktualnymi projektami, przemyślenia związane z codzienną pracą programisty, czy informacje o najnowszych wydarzeniach ze świata IT. Co sprawia, że blogowanie jest tak popularne wśród programistów?
Blog jako element motywacyjny w dalszej pracy
Opisywanie wyzwań przed jakimi stajemy w pracy może być świetnym sposobem na zmotywowanie się do realizacji powierzonych nam zadań. Wyznaczanie sobie celów na kolejne tygodnie i opisywanie postępów w ich realizacji, krok po kroku pomaga w zachowaniu rutyny. Choć z jednej strony podświadomie możemy wytworzyć w sobie presję związaną z odpowiedzialnością wobec osób nas obserwujących, możemy także czerpać z ich pomocy. Być może bardziej doświadczeni programiści obserwujący naszego bloga pokażą nam alternatywne opcje rozwiązania newralgicznych problemów lub podzielą się swoimi przemyśleniami związanymi z pracą programisty.
Blog jako sposób na organizowanie własnej wiedzy i dokumentacja rozwoju
Blogowanie jest również świetnym sposobem na zorganizowanie wiedzy. Publikując posty z linkami odsyłającymi do dobrych źródeł wiedzy, bibliotek, czy kursów, będziemy mogli podzielić się nimi z innymi, ale również sami do nich wracać. Prowadząc cyklicznie wpisy dokumentujące nasz rozwój będziemy mogli także śledzić własne postępy w programowaniu. Taka dokumentacja może posłużyć nie tylko własnemu rozwojowi, ale również może być wykorzystana jako element portfolio. Jeśli nie posiadamy dużego doświadczenia w pracy jako programista, raporty o naszych postępach w nauce kodowania w formie wpisów blogowych będą doskonałym materiałem pokazującym naszą chęć rozwoju i aktualne umiejętności praktyczne.