Blog IT, Blog Marketing

Jak dobrze przygotować się na prezentację programistyczną

Jak dobrze przygotować się na prezentację programistyczną

TeamQuest 15.03.2018 r.

W pracy programisty zdarzają się sytuacje, gdy musi przygotować prezentację multimedialną. Często prezentacje muszą być skierowane do osób o różnym stopniu wiedzy na temat programowania. Innym językiem będziemy posługiwać się mówiąc na spotkaniu raportującym postępy w naszym projekcie, innym językiem porozumiewać się podczas szkolenia dla innych pracowników, a jeszcze inaczej opisywać elementy projektu przy okazji wystąpienia dla klientów. Istnieje jednak kilka elementów, które sprawią, że twoja prezentacja będzie atrakcyjna i zrozumiała, niezależnie od tego, do kogo nią kierujesz.

Przemyśl plan i stronę graficzną prezentacji

Przygotowując prezentację zacznij od dokładnego zaplanowania jej przebiegu. Przemyśl dobrze historię, którą chcesz przekazać, od początku do końca. Nie twórz prezentacji slajd po slajdzie nie myśląc o całości. Slajd w prezentacji ma służyć wyłącznie wzmocnieniu tego co masz do przekazania, a nie informacją samą w sobie. Poświęcenie prezentacji dużo czasu na etapie jej planowania nie tylko gwarantuje nam, że zostanie ona finalnie dobrze wykonana, ale również automatycznie umacnia nas w przekonaniu o własnej wiedzy. Wiedząc co chcemy przekazać i w jaki sposób, z łatwością zapanujemy nad stresem związanym z występami publicznymi. Zadbaj także by prezentacja wyglądała atrakcyjnie od strony graficznej. Tworząc slajdy nie ograniczaj się jedynie do tekstu, wybieraj zdjęcia i ikony dopasowana do tematu prezentacji. Nie przytłaczaj tekstem i pamiętaj, że slajd powinien być dopełnieniem tego co mówisz, a nie streszczeniem twojej prezentacji.

Bądź otwarty na zmiany w planie prezentacji

Nie należy jednak zamykać planu prezentacji. Jeśli w ostatnim momencie przyjdzie nam do głowy jakiś pomysł, który znakomicie uzupełnia zawarte w niej treści, nie bójmy się go dołączyć do pierwotnej wersji. Nawet jeśli znakomite porównanie wpadnie Ci do głowy już podczas samej prezentacji i nie masz jak poprzeć go odpowiednim slajdem, spróbuj i tak je wykorzystać. Tym samym uatrakcyjnisz swoje wystąpienie i podkreślisz swoją wiedzę na wybrany temat.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej