Czym jest Salesforce? Najbardziej ogólnikowo rzecz ujmując, Salesforce jest największym na świecie systemem CRM (platforma do zarządzania klientami – Customer Relationship Management), który jako pierwszy został całkowicie zaprojektowany i rozwijany w chmurze. W miarę swojego rozwoju Salesforce przestał pełnić jedynie funkcję CRM, ale obecnie jest w stanie obsłużyć niemal wszystkie procesy w organizacji – HR, marketing, sprzedaż obsługa klienta z wykorzystaniem AI. Dzięki temu wszystkie ważne dane będą mogły być przechowywane w jednym miejscu, do którego będą miały dostęp dedykowane osoby. Czy Salesforce rzeczywiście ma szansę stać się technologią globalnie wykorzystywaną w przyszłości?
- Co może zyskać Twój biznes dzięki wdrożeniu technologii Salesforce?
- Co musisz umieć, by rozpocząć karierę jako programista Salesforce?
- Jak przebiega kariera Junior Salesforce Developera?
- Jakie obowiązki będziesz miał na stanowisku Mid Salesforce Developera? Sprawdź, czy im podołasz!
- Inne ścieżki kariery programistycznej: Konsultant Salesforce oraz Architekt Salesforce
- Jak wyglądają zarobki Salesforce Developerów w Polsce i za granicą?
- Czy opłaca się rozwijać zawodowo w kierunku Salesforce Developera?
- Salesforce Tower – najwyższy najlepszy wysoki budynek na świecie – co o nim wiesz?
Co Twój biznes zyska dzięki Salesforce?
Dzięki szerokiej gamie rozwiązań i całego spektrum narzędzi, dedykowanych platformie Salesforce każda organizacja będzie mogła wdrożyć skomplikowany system informatyczny od podstaw szybko i efektywnie. Dzięki Salesforce jest możliwa również centralizacja procesów, dzięki czemu dane z różnych działów mogą być bezpiecznie przechowywane w jednym miejscu, co usprawni prace projektowe i analizy biznesowej, jednocześnie pozwoli uniknąć chaosu informacyjnego i usprawni komunikację pomiędzy poszczególnymi działami.
Możliwości modułów, które oferuje technologia Salesforce, umożliwiają zaprojektowanie dowolnego procesu biznesowego, którego celem jest optymalizacja działań w konkretnej organizacji. Nic w tym dziwnego, że właśnie to narzędzie szybko staje się głównym narzędziem IT, używanym na co dzień. Łatwa integracja z rozwiązaniami Google oraz innych technologicznych korporacji sprawia, że Salesforce można bez problemu dostosować do bieżących potrzeb i możliwości firmowych.
Salesforce z roku na rok rozwija swoje aplikacje, powiększa rozwiązania i w taki sposób w ciągu 17 lat swojej działalności urósł do roli lidera CRM na rynku. Co więcej, aby zacząć korzystać z Salesforce potrzebujesz tylko przeglądarki i łącza internetowego. Żaden soft nie jest konieczny, a wszystkie rozwiązania są dostępne z poziomu przeglądarki (nawet rozwiązanie Developer Console, do projektowania stron www, klas, komponentów).
Out-of-the-box, czyli cloudowa rewolucja! Salesforce Clouds, czyli chmury dedykowane różnym obszarom rynku np. Sales Cloud do obsługi ticketów, Marketing Could do zarządzania strategią marketingową firmy, Pardot do automatyzacji działań marketingowych, a nawet Health Cloud, w którym można sprawnie zarządzać komunikacją pomiędzy pacjentami i lekarzami.
Pracując na platformie Salesforce, programiści nie muszą się przejmować integracją aplikacji firmowej z bazą danych czy implementacją danych użytkowników. W ramach rozwiązań out-of-the-box internalizacja języków aplikacji oraz ww. funkcjonalności są dostępne od ręki! Z pewnością koncepcje różnych chmurowych rozwiązań dla poszczególnych potrzeb biznesowych będą rozwijane przez Salesforce w przyszłości, dlatego warto obserwować najświeższe newsy o wypuszczanych przez tę platformę nowościach.
Bezpieczeństwo – dane serwerów Salesforce są zaszyfrowane i przechowywane w centrach danych w Azji, USA i Europie. Dzięki łatwej integracji z urządzeniami mobilnymi (smartfonami, tabletami, smartwatchami), co usprawni pracę projektową i zapewni wygodny dostęp do danych także w przypadku wykonywania pracy zdalnej. Aplikacje chmurowe Salesforce mają wbudowaną integrację z Facebookiem czy Twitterem oraz Heroku – platformą chmurową obsługującą języki programowania, takie jak: Java, Python czy PHP.
Co musisz umieć, by rozpocząć karierę jako Junior Salesforce Developer?
Jeśli myślisz o karierze Junior Salesforce Developera, przydatne będą m.in. te umiejętności:
– analityczne myślenie, dzięki któremu łatwo zrozumiesz potrzeby klientów i zaprojektujesz dla nich odpowiednie rozwiązanie;
– dobra komunikacja, aby sprawnie komunikować swoje potrzeby i rozwiązania;
– łatwość obsługi komputera i nauki programowania – to jedna z kluczowych umiejętności przyszłego programisty Salesforce;
– zdolności interpersonalne, dzięki którym łatwiej odnajdziesz się zarówno w negocjacjach z klientem, jak i w pracy zespołowej;
– umiejętność sprawnego rozwiązywania problemów, zwłaszcza nieszablonowe podejście, dzięki któremu nie tylko sprawnie rozwiążesz problemy z ☺– klientem, ale także z konkretnym oprogramowaniem lub procesem;
– kreatywność, dzięki której Twoje rozwiązania szybko i efektywnie usprawnią procesy firmowe klientów.
Od czego rozpocząć karierę zawodową jako programista Salesforce?
Podstawowe funkcje i narzędzia Salesforce nie wymagają znajomości kodu. Można z nich skorzystać, mając jedynie zapewniony stały dostęp do sieci internetowej, myszkę i klawiaturę. Niestety, podstawowa znajomość Salesforce’a jest również mocno ograniczona. W sytuacji, w której trzeba dostosować całe spektrum możliwości platformy Salesforce do działań konkretnej organizacji, zdecydowanie przyda się w zespole Salesforce Developer. Jak zacząć karierę zawodową w tym kierunku?
Kariera programisty Salesforce zaczyna się podobnie jak kariera każdego programisty, czyli od stanowiska Junior Developera. Rozpoczynając pracę z SF pamiętaj, że jest to platforma PaaS (Platform as a Service), dzięki czemu nie wymaga hostingu aplikacji oraz zarządzania nimi, bo wszystkie rozwiązania są dostępne w chmurze. Co więcej, w ramach funkcji Salesforce są dostępne także: środowisko produkcyjne do wdrażania aplikacji i sandboxy. W razie zagrożenia spadkiem wydajności aplikacji Salesforce automatycznie dostosuje limity do potrzeb, bez konieczności przeprowadzania dodatkowych testów obciążeniowych. Wydaje się więc, że programiści korzystający z możliwości tej platformy i dostosowujący ją do potrzeb konkretnej firmy, mają do swojej dyspozycji wiele przydatnych wbudowanych narzędzi, które przyspieszą ich pracę.
Wróćmy jednak do samego początku Twojej kariery, jako Junior Salesforce Developer. Dobrym zapleczem do podjęcia pracy programisty Salesforce są ukończone studia inżynierskie z informatyki na poziomie licencjatu lub znajomość solidnych podstaw obiektowych języków programowania, takich jak Java, czy .NET. Pracę w środowisku Salesforce znacznie ułatwi Ci przynajmniej podstawowa znajomość baz danych, algorytmiki, SQL.
Jako programista Salesforce będziesz odpowiedzialny za projektowanie aplikacji na tej platformie oraz dostosowywanie ich do potrzeb klienta lub Twojego pracodawcy. Twoją prace ułatwią Ci narzędzia, takie jak: Apex, Visualforce czy platforma do tworzenia aplikacji Lighting Component. Na etapie Junior Salesforce Developera poznasz narzędzia do tworzenia aplikacji oraz frameworki wykorzystywane przez platformę Salesforce oraz nauczysz się dostosowywać je do potrzeb i możliwości klientów – będziesz wiedział, w którym momencie trzeba napisać kod samodzielnie, by odpowiednio dostosować aplikację, a w którym wystarczą wbudowane w Salesforce narzędzia i funkcje.
Przykładowe obowiązki Mid Salesforce Developera
Jeśli spodoba Ci się praca w środowisku Salesforce, możesz rozwijać swoją ścieżkę zawodową w tym kierunku i wskoczyć na stanowisko Mid Salesforce Developer, które będzie wiązało się z konkretnymi wymaganiami. Przykładowe zadania Mid Salesforce Developera to:
– analiza potrzeb użytkowników (klientów);
– projektowanie, przetestowanie i opracowanie oprogramowanie spełniające te potrzeby;
– definicja, rozwój, wdrożenie aplikacji;
– opracowanie nowych aktualizacji oprogramowania dla istniejących aplikacji, programów i systemów klientów;
– opracowanie strategii na dostosowanie się do zmieniającego się otoczenia biznesowego i technologicznego platform Salesforce i .Net/Java;
– tworzenie i wdrożenie programów do użytku przez Internet, a także dla użytkowników wewnętrznych za pośrednictwem firmowego intranetu;
– udział w tworzeniu procesów, które zoptymalizują wszelkie potencjalne braki systemowe;
– tworzenie różnorodnych modeli i diagramów (na przykład schematy blokowe), które ułatwią pisanie dodatkowego potrzebnego kodu oprogramowania junior developerom;
– rutynowa konserwacja oprogramowania oraz testy wydajnościowe;
– dokumentacja każdej części całego spisu aplikacji i systemów firmy do wykorzystania w przyszłości, zwłaszcza w kontekście aktualizacji i konserwacji oprogramowania;
– sporządzanie raportów ze swoich działań.
Na tym stanowisku kariera programisty Salesforce się nie kończy. W zależności od Twoich umiejętności masz do wyboru jeszcze dwie inne ścieżki związane z programowaniem na platformie Salesforce.
Konsultant Salesforce
Jeśli Twoje umiejętności i doświadczenie związane z wykorzystaniem Salesforce są już na zaawansowanym poziomie, możesz ubiegać się o stanowisko konsultanta. Zadaniem konsultantów jest ścisła współpraca z klientem, która polega na omawianiu i projektowaniu takich rozwiązań systemowych, jakie usprawnią procesy firmowe klienta. Konsultant, który ma wystarczająco dużą wiedzę na temat działania platformy oraz umiejętności może zaprojektować optymalne usprawnienie aplikacji dla klienta, a także zminimalizować jego koszty.
Architekt Salesforce
To ścieżka zawodowa, która będzie wymagać od Ciebie nie tylko przyswojenia ogromnej ilości wiedzy o CRM Salesforce i jego możliwościach, ale także o technologiach ściśle z nią związanych, takich jak: Mulesoft czy Heroku. Zadaniem Architekta Salesforce jest opracowanie i optymalizacja architektury aplikacji, możliwości jej integracji z zewnętrznymi systemami klientów oraz archiwizacji danych. Architekci Salesforce pilnują także, by przy projektowaniu nowych aplikacji została użyta odpowiednia architektura, która zagwarantuje efektywność i niezawodność systemu i umożliwi jego dalszy rozwój, bez konieczności zmiany wcześniejszych rozwiązań. Ta ścieżka kariery jest dla najlepszych programistów Salesforce, którzy mają odpowiednie doświadczenie i umiejętności oraz nie boją się odpowiedzialności związanej z projektowaniem wydajnych aplikacji.
Średnie wynagrodzenie Salesforce Developera w Polsce i za granicą
W zależności od kompetencji, miasta docelowego i firmy, przeciętne zarobki Salesforce Developera w Polsce będą się od siebie różnić. Średnia pensja na tym stanowisku wynosi 12.500 zł miesięcznie. Junior Salesforce Developer może liczyć na startowe wynagrodzenie w wysokości 4800 zł miesięcznie, a najbardziej doświadczeni programiści zarabiają ok. 21.000 zł na miesiąc. Jak zarobki na stanowisku Salesforce kształtują się za granicą?
Według badań Glassdoor deweloper Salesforce w Stanach Zjednoczonych zarabia średnio 87 000 USD rocznie, czyli ok. 7250 USD miesięcznie. Istnieją również możliwości uzyskania dodatkowych premii itp., których średnia roczna wynosi około 8 000 USD. Można też znaleźć stanowisko, które płaci maksymalną roczną pensję w wysokości 117 000 USD lub tak niską, jak 62 000 USD rocznie. Maksymalna pensja programisty Salesforce może wynosić trochę ponad 130 000 USD rocznie. W odniesieniu do amerykańskich zarobków takie stawki plasują się nieco powyżej średniej krajowej.
Czy programista Salesforce to dobra ścieżka kariery?
Prognozy na rok 2020 zakładały rozszerzenie się Salesforce na więcej rynków SMB, zatem ścieżka kariery programisty Salesforce zapowiada się dość obiecująco. Platforma cały czas jest rozwijana i dostosowywana do najnowocześniejszych technologii, co sprawia, że powstaje coraz więcej narzędzi i usprawnień dla organizacji korzystających z CRM Salesforce na co dzień. Globalna pandemia, która wybuchła w 2020 roku, znacząco przyspieszyła proces cyfryzacji rynku. Niestety, trudno przewidzieć jak tocząca się wojna w Ukrainie wpłynie na rynek IT. Nawet gdy branżę IT czeka tymczasowe wyhamowanie, jedno jest pewne – technologie chmurowe typu Salesforce to technologie przyszłości, w które warto inwestować.
Salesforce Tower
Budynek Salesforce Tower w San Francisco został oddany do użytku w 2018 r., choć firma Salesforce już w 2014 r. ogłosiła się głównym najemcą budynku. Oprócz SF budynek wynajmują także m.in. Covington & Burling, WeWork, Bain & Company, Accenture, McDermott Will & Emery oraz Hellman & Friedman. Wieża składa się z 61 pięter z ozdobną koroną. Jej wysokość to 326 m. Początkowo miała być jeszcze wyższa, ale zrezygnowano z tego pomysłu.
Jest w całości wykonana ze szkła i stalowej konstrukcji, otoczonej rdzeniem ze zbrojonego betonu. Chociaż stoi na terenie szczególnie narażonym na osuwanie się podczas trzęsień ziemi, konstrukcja Salesforce Tower została specjalnie zaprojektowana i wzmocniona, by zapobiec zniszczeniom. Na 61 piętrze budynku znajduje się widokowy taras, wraz z punktem widokowym i salonem dla pracowników i gości najemców. Ostatnie piętro nazywa się „piętrem Ohana” i raz w miesiącu odbywają się tam publiczne wycieczki.
W 2019 r. Rada ds. Wysokich Budynków i Siedlisk Miejskich (CTBUH) uznała wieżę Salesforce za „Najlepszy wysoki budynek na świecie” w 2019 r. Co ciekawe, mimo oddania budynku do użytku w 2018 r. już cztery lata wcześniej wykorzystano gotowy projekt i pokazano Salesforce Tower w filmie animowanym Big Hero 6. Wielbiciele serialu „Dolina Krzemowa” (Silicon Valley) publikowanego przez HBO mogą zobaczyć Salesforce Tower w jednym z ostatnich odcinków, który jest niemal w całości poświęcony obiektowi.
Na koronie wieży znajduje się dziewięciopiętrowa elektroniczna rzeźba „Dzień za noc”, stworzona przez artystę Jima Campbella, która już w 2018 r. została ogłoszona najwyższym dziełem sztuki publicznej na świecie. W tym samym roku w ramach serii LEGO Architecture firma LEGO wypuściła model San Francisco Skyline z Salesforce Tower.