Blog IT, Blog Marketing

5 kompetencji, które powinien posiadać Senior Developer

5 kompetencji, które powinien posiadać Senior Developer

TeamQuest 13.03.2018 r.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • jakie umiejętności charakteryzują Senior Developera?
  • kto może nim zostać?
  • czego pracodawcy oczekują od seniora?

Ma na swoim koncie setki napisanych aplikacji. Brał udział w niejednym projekcie. Zwykle wystarczy mu rzut oka, aby w napisanym przez juniora kodzie wskazać błędy. Senior Developer, bo o nim mowa, w każdej firmie stanowi ogromną wartość. Co dokładnie oznacza prefix „senior” przed nazwą stanowiska programisty? Czy lata doświadczenia i biegłość techniczną wystarczą, aby nim zostać? Mimo że kompetencje wymagane na tym stanowisku mogą się różnić w zależności od pracodawcy, istnieją kluczowe umiejętności, bez których trudno wyobrazić sobie jakiegokolwiek Senior Developera.

Kilkuletnie doświadczenie

Kilkuletnie doświadczenie

Wspólnym elementem wszystkich ogłoszeń o pracę na stanowisko Senior Developera jest kilka lat doświadczenia w programowaniu. Ich ilość może się różnić w zależności od rodzaju technologii czy regulaminów wewnętrznych w firmach. Zwykle jest to 6-8 lat, choć w przypadku, gdy dany język czy framework jest krótko na rynku, może to być tylko 2-3 lata. Szerokie doświadczenie sprawia, że Senior Developer nie tylko posługuje się daną technologią, ale również ją rozumie. Wie, jakimi narzędziami się posłużyć, aby miały jak najbardziej pozytywny wpływ na projekt.

Kompetencje zespołowe

Starsi programiści są świadomi swojej wartości i nie muszą jej nikomu udowadniać. To pozwala im pomagać innym, zadawać pytania, kiedy czegoś nie wiedzą. Pisząc kod dokładają starań, aby był on zrozumiały dla innych. Cenią sobie współpracę i potrafią zachęcać do niej pozostałych członków teamu. Często stają się mentorami dla mniej doświadczonych kolegów lub zarządzają kilkuosobowym zespołem, dlatego pełniący rolę seniorów nie tylko wiedzą, jak motywować innych i dbać o dobrą atmosferę, ale potrafią również planować i rozdzielać prace.

Umiejętność debugowania

Kod pod specjalnym nadzorem

O byciu seniorem nie świadczy pisanie kodu pozbawionego bugów. To standard nieosiągalny dla nikogo. Starszy programista dysponuje jednak wiedzą, doświadczeniem i gotowymi narzędziami do diagnozowania i rozwiązywania dowolnego programistycznego problemu. Dzięki uczestniczeniu w różnorodnych projektach i współpracy z wieloma osobami Senior Developerowi wystarczy chwila, aby wskazać mniej doświadczonym kolegom błędy w kierunku myślenia.

Zdolność do szerokiego spojrzenia na projekt

W przeciwieństwie do programisty, który koncentruje się jedynie na pisanym przez siebie wycinku kodu, Senior Developer jest świetnie zorientowany w całym cyklu tworzenia oprogramowania. Ma doświadczenie i potrafi zrealizować projekt od samego początku aż do przekazania aplikacji testerom i dostarczenia zleceniodawcy. Uczestniczy w spotkaniach z klientem, podczas których jest w stanie w zrozumiały sposób wyjaśniać zawiłe techniczne kwestie.

Nieustanne dążenie do rozwijania wiedzy

Rozwój

Starszy programista każdego dnia uczy się czegoś nowego. Nie oznacza to jednak, że spędza kilka godzin dziennie oglądając tutoriale lub czytając branżowe artykuły. Chętnie natomiast czerpie wiedzę od innych angażując się w społeczności programistów i wymieniając się z nimi doświadczeniem. Senior nie koncentrują się również na jednym rodzaju umiejętności. Ma bowiem świadomość, że aby być dobrym programistą potrzebne jest szerokie zrozumienia dla konkretnego problemu. Chętnie zatem próbuje nowych narzędzi i rozwiązań.

Jak widać, nawet największa biegłość w programowaniu nie czyni z nikogo Senior Developera. Kompetencje osoby pełniącej tę rolę w zespole projektowym wybiegają znacznie poza umiejętności techniczne i z całą pewnością seniorem nie każdy ma szansę zostać.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej