Z tego wpisu dowiesz się:
- które z popularnych przekonań na temat pracy zdalnej w branży IT odbiegają od rzeczywistości?
- co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji o „remote workingu”?
Jeszcze do niedawna praca zdalna nie była w Polsce częstym zjawiskiem. Obecnie trend ten zyskuje coraz większą popularność a branżą, która jest niekwestionowanym liderem w tym obszarze, jest oczywiście IT. Programiści coraz częściej opowiadają się za pracą w domowym zaciszu a pracodawcy, dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym wspierającym ten model współpracy, coraz chętniej wychodzą naprzeciw tym oczekiwaniom. Wokół telepracy narosło wiele mitów, które nie ułatwiają podjęcia decyzji osobom dopiero rozważającym pracę z domu. W dzisiejszym wpisie bierzemy na warsztat kilka z nich.
Z domu pracują freelancerzy
Rzeczywiście, istnieje pewna grupa programistów, która prowadzi swoją działalność lub działa jako wolni strzelcy poszukujący klientów na własną rękę. Zwykle jednak pracujący z domu specjaliści IT są na stałe związani z jednym pracodawcą. Powód? Duża część dzisiejszych projektów IT to nie krótkie zlecenia, które może wykonać jedna osoba, ale złożone przedsięwzięcia wymagające długotrwałej współpracy nawet kilkudziesięciu osób. W rzeczywistości więc wielu programistów faktycznie pracuje na etacie, tyle że z domu.
Pracując zdalnie ciągle jesteś w pracy
Wiele osób w związku z telepracą obawia się o swój work-life balance. W rzeczywistości zachowanie równowagi między pracą a życiem prywatnym to kwestia indywidualnych cech oraz sprawnej organizacji. Jedni wolą zostawić zawodowe sprawy za zamkniętymi drzwiami firmy, inni potrafią w taki sposób zarządzać swoim czasem, że praca z dowolnego miejsca na świecie nie stanowi dla nich problemu. Jest to również argument za tym, że praca zdalna nie jest dla każdego.
Pracę zdalną łatwo jest znaleźć
Mimo że liczba ogłoszeń o pracę IT, w których pojawia się hasło „możliwość pracy zdalnej”, zdecydowanie wzrosła w ostatnich latach, wciąż jednak zdecydowanej większości firm wymagana jest obecność pracowników w biurze. Wynika to z faktu, że wcześniejszy model samodzielnej pracy programistycznej został zastąpiony przez pracę zespołową i nie zawsze możliwa jest realizacja swoich zadań bez codziennego kontaktu z pozostałymi członkami teamu. Jeżeli zatem ktoś oczekuje, że praca stuprocentowo zdalna bez konieczności pojawiania się w siedzibie firmy przynajmniej co jakiś czas, leży na wyciągnięcie ręki, może poczuć się rozczarowany.
Zdalny pracownik może pracować w dowolnych godzinach
Owszem, niektórzy freelancerzy mogą sobie na to pozwolić, choć brak dobrego planu dnia i nieuregulowany tryb życia prędzej czy później mogą sprawić, że praca zdalna stanie się przekleństwem. W rzeczywistości, w przypadku specjalistów IT, którzy są zatrudnieni w firmach, konieczność udziału w codziennych spotkaniach online, odpowiedzi na emaile oraz pozostawania w stałym kontakcie z resztą zespołu wymuszają obecność przed komputerem w określonych godzinach.
Koniec stania w korkach w drodze do pracy, brak sztywnego biurowego regulaminu, uciążliwych współpracowników i stałej kontroli szefa a z drugiej strony możliwość udziału w ciekawych projektach bez konieczności wyjazdu do innego miasta czy za granicę to tylko niektóre korzyści, jakie niesie ze sobą praca zdalna. Jednocześnie trzeba pamiętać, że nie wszyscy są na tyle zorganizowani i zdyscyplinowani, aby się w niej odnaleźć. Dlatego zanim ulegniemy modzie, warto dokładnie przemyśleć, czy praca z domu jest na dłuższą metę dla nas.