Blog IT, Blog Marketing

Mity na temat pracy zdalnej w IT

Mity na temat pracy zdalnej w IT

TeamQuest 06.03.2018 r.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • które z popularnych przekonań na temat pracy zdalnej w branży IT odbiegają od rzeczywistości?
  • co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji o „remote workingu”?

Jeszcze do niedawna praca zdalna nie była w Polsce częstym zjawiskiem. Obecnie trend ten zyskuje coraz większą popularność a branżą, która jest niekwestionowanym liderem w tym obszarze, jest oczywiście IT. Programiści coraz częściej opowiadają się za pracą w domowym zaciszu a pracodawcy, dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym wspierającym ten model współpracy, coraz chętniej wychodzą naprzeciw tym oczekiwaniom. Wokół telepracy narosło wiele mitów, które nie ułatwiają podjęcia decyzji osobom dopiero rozważającym pracę z domu. W dzisiejszym wpisie bierzemy na warsztat kilka z nich.

Z domu pracują freelancerzy

Rzeczywiście, istnieje pewna grupa programistów, która prowadzi swoją działalność lub działa jako wolni strzelcy poszukujący klientów na własną rękę. Zwykle jednak pracujący z domu specjaliści IT są na stałe związani z jednym pracodawcą. Powód? Duża część dzisiejszych projektów IT to nie krótkie zlecenia, które może wykonać jedna osoba, ale złożone przedsięwzięcia wymagające długotrwałej współpracy nawet kilkudziesięciu osób. W rzeczywistości więc wielu programistów faktycznie pracuje na etacie, tyle że z domu.

Pracując zdalnie ciągle jesteś w pracy

Work-life balance

Wiele osób w związku z telepracą obawia się o swój work-life balance. W rzeczywistości zachowanie równowagi między pracą a życiem prywatnym to kwestia indywidualnych cech oraz sprawnej organizacji. Jedni wolą zostawić zawodowe sprawy za zamkniętymi drzwiami firmy, inni potrafią w taki sposób zarządzać swoim czasem, że praca z dowolnego miejsca na świecie nie stanowi dla nich problemu. Jest to również argument za tym, że praca zdalna nie jest dla każdego.

Frontend Developer (React) 14400 - 21500 PLN

Praca zdalna
Aplikuj

Google Ads Freelancer

Praca zdalna
Aplikuj

Mid Account Manager

Warszawa
Aplikuj

Senior Cloud DevOps Engineer (Azure)

Praca zdalna
Aplikuj

Senior .Net Programmer

Praca zdalna
Aplikuj

Pracę zdalną łatwo jest znaleźć

Mimo że liczba ogłoszeń o pracę IT, w których pojawia się hasło „możliwość pracy zdalnej”, zdecydowanie wzrosła w ostatnich latach, wciąż jednak zdecydowanej większości firm wymagana jest obecność pracowników w biurze. Wynika to z faktu, że wcześniejszy model samodzielnej pracy programistycznej został zastąpiony przez pracę zespołową i nie zawsze możliwa jest realizacja swoich zadań bez codziennego kontaktu z pozostałymi członkami teamu. Jeżeli zatem ktoś oczekuje, że praca stuprocentowo zdalna bez konieczności pojawiania się w siedzibie firmy przynajmniej co jakiś czas, leży na wyciągnięcie ręki, może poczuć się rozczarowany.

Zdalny pracownik może pracować w dowolnych godzinach

Zarządzanie czasem

Owszem, niektórzy freelancerzy mogą sobie na to pozwolić, choć brak dobrego planu dnia i nieuregulowany tryb życia prędzej czy później mogą sprawić, że praca zdalna stanie się przekleństwem. W rzeczywistości, w przypadku specjalistów IT, którzy są zatrudnieni w firmach, konieczność udziału w codziennych spotkaniach online, odpowiedzi na emaile oraz pozostawania w stałym kontakcie z resztą zespołu wymuszają obecność przed komputerem w określonych godzinach.

Koniec stania w korkach w drodze do pracy, brak sztywnego biurowego regulaminu, uciążliwych współpracowników i stałej kontroli szefa a z drugiej strony możliwość udziału w ciekawych projektach bez konieczności wyjazdu do innego miasta czy za granicę to tylko niektóre korzyści, jakie niesie ze sobą praca zdalna. Jednocześnie trzeba pamiętać, że nie wszyscy są na tyle zorganizowani i zdyscyplinowani, aby się w niej odnaleźć. Dlatego zanim ulegniemy modzie, warto dokładnie przemyśleć, czy praca z domu jest na dłuższą metę dla nas.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej