Blog IT, Blog Marketing

Top 5 ulubionych przez programistów frameworków, bibliotek i technologii

Top 5 ulubionych przez programistów frameworków, bibliotek i technologii

TeamQuest 04.03.2018 r.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • które narzędzia wzbudzają wśród programistów największą sympatię?
  • z jakimi technologiami developerzy najchętniej pracują?
  • jakich frameworków warto się uczyć?

Dzień bez nowego frameworku to dzień stracony – to stwierdzenie najtrafniej oddaje tempo pojawiania się kolejnych rozwiązań w świecie IT. To oczywiste, że część z nich spotyka się z niechęcią koderów, inne wręcz przeciwnie – okazują się strzałem w dziesiątkę i zostają dodane do repertuaru ulubionych przez programistów narzędzi. Aby dowiedzieć się, które frameworki, biblioteki i inne technologie należą do najbardziej cenionych wśród developerów, sięgnijmy do dobrze nam już znanego raportu Stack Overflow Developer Survey 2017.

React.js

React.js

Nie jest to kompletny framework, ale raczej biblioteka do budowania interfejsów w JavaScript, stworzona przez Facebooka. Swoją ogromną popularność wśród programistów zawdzięcza m.in. postawieniu na komponenty, które nie tylko zapewniają wysoką czytelność kodu , ale również znacznie ułatwiają pracę nad dużymi projektami. React wykorzystuje również wirtualny DOM, dzięki czemu aplikacja jest wydajna i szybka. Programiści, którzy złapali już Reactowy flow, twierdzą wręcz, że to najsympatyczniejsza bibliotek w dziejach ludzkości. Na Stack Overflow ma aż 66,9% zwolenników.

Node.js

Node.js

To jedna z ulubionych technologii dla 62,1% programistów. Co szczególnie cenią w tej open source’owej platformie do tworzenia aplikacji webowych? Przede wszystkim szybkość działania, wysoką skalowalność a także ogromną społeczność, która nie tylko dba o jej nieustanny rozwój, ale również udostępnia ogromną liczbę tutoriali, zasobów i przykładowych projektów. Nic dziwnego, że to środowisko uruchomieniowe w ostatnich latach zyskało wielką popularność, a dziś jest jedną z najczęściej używanych technologii.

.NET Core

Na tę technologię stawia 60,9% koderów, biorących udział w ankiecie. Najistotniejszą kwestią w związku z .NET Core jest możliwość „hostowania” aplikacji na różnych systemach operacyjnych. To niewątpliwy przełom, biorąc pod uwagę fakt, że do tej pory, aby uruchomić pochodzące od Microsoft produkty, wymagany był Windows. Programiści doceniają również pełną otwartość zarówno samej platformy, jak i skupionych wokół niej narzędzi. Słowem .NET Core pozwala w pełni tworzyć, budować, testować, uruchamiać lub publikować aplikacje.

Spark

Apache Spark jest technologią, którą jako swoją ulubioną wskazało 60,1% programistów. Jest to open source’owa platforma służąca do analizowania zbiorów danych, które są zbyt duże do przetwarzania w tradycyjnych hurtowniach danych czy relacyjnych bazach danych. Dzięki wyposażeniu w pamięć operacyjną, Spark przyspiesza operacje analityczne nawet stukrotnie porównaniu obecnymi technologiami. Dodatkowo ceniony jest za łatwość obsługi.

Firebase

Firebase cieszy się sympatią 52,9% biorących udział w ankiecie Stack Overflow developerów. Ta rewolucyjna technologia od Google swoją popularność zapewniła sobie przede wszystkim wszechstronnością i wyjściem naprzeciw potrzebom developerów. Platforma ta to nie tylko bowiem pomoc w tworzeniu aplikacji mobilnej, ale również m.in. narzędzie do doprowadzenia jej kampanii reklamowej.

Zapotrzebowanie rynku pracy, ciekawość, szansa na wyższe zarobki, popularność – powodów, dla których programiści sięgają po nowe technologie jest całe mnóstwo. Tylko nieliczne z nich mają jednak szansę trafić do repertuaru ulubionych narzędzi. To, czy tak się stanie jest kwestią gustu, a o nim, jak wiadomo, się nie dyskutuje.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej