Blog IT, Blog Marketing

Amazon Sidewalk

Amazon Sidewalk

Marcin Sarna , 01.06.2021 r.

Gdy moda na wspólne użytkowanie wejdzie zbyt mocno… a może to dobry pomysł?

Domyślnie współdzielony Internet

Jeśli korzystasz z Alexy, Echo lub innego urządzenia Amazon, masz tylko 10 dni na rezygnację ze swoistego eksperymentu na Twojej prywatności i bezpieczeństwie. Spokojnie, na razie dotyczy to tylko Stanów Zjednoczonych.

8 czerwca 2021 roku urządzenia zostaną zarejestrowane w usłudze Amazon Sidewalk. Nowa usługa bezprzewodowej sieci mesh udostępni niewielką część przepustowości Twojego Internetu pobliskim sąsiadom, którzy nie mają łączności i pomoże Ci zwiększyć swoją przepustowość gdy Ty z jakichś przyczyn nie masz połączenia.

Domyślnie urządzenia Amazon, w tym Alexa, Echo, Ring, kamery bezpieczeństwa, światła zewnętrzne czy czujniki ruchu zostaną zarejestrowane w systemie. A ponieważ tylko niewielka część ludzi poświęca czas na zmianę ustawień domyślnych, oznacza to, że miliony ludzi zostaną dokooptowane do programu, niezależnie od tego, czy coś o nim wiedzą, czy nie.

O co chodzi z tym „chodnikiem”?

Amazon Sidewalk to sieć współdzielona, która ma za zadanie pomóc urządzeniom Amazona lepiej działać zwłaszcza w warunkach ograniczonego połączenia sieciowego. Rozszerzy zasięg działania urządzeń, pomoże w znajdowaniu zwierząt domowych, kluczy czy kosztowności za pomocą trackerów Tile a także pomoże urządzeniom pozostać online, nawet jeśli znajdują się poza zasięgiem swojego domowego WiFi.

W jaki sposób Amazon Sidewalk wpłynie na przepustowość naszej sieci? Maksymalna przepustowość Sidewalk Bridge do serwera Sidewalk wynosi 80 Kb/s, co stanowi około 1/40 przepustowości używanej do przesyłania strumieniowego typowego wideo o wysokiej rozdzielczości. Do tego dochodzi łączne miesięczne ograniczenie ilości danych używanych przez Sidewalk do 500 MB na jedno konto.

Dołączenie do Sidewalk jest bezpłatne. Amazon chwali się, że będzie można, po utracie Wifi, nadal otrzymywać alerty o ruchu z kamer Ring Security, utrzymany zostanie dostęp do zdalnej obsługi klienta a szereg urządzeń będzie działał na znacznie większych odległościach (np. inteligentne oświetlenie Ring, lokalizatory zwierząt czy inteligentne zamki).

Key Account Manager

Warszawa
Aplikuj

Frontend Developer (React) 14400 - 21500 PLN

Praca zdalna
Aplikuj

Customer Support Engineer 4600 - 5144 EUR

Ulm
Aplikuj

IT Recruiter

Warszawa
Aplikuj

Mid Account Manager

Warszawa
Aplikuj

Bezpieczeństwo

Amazon opublikował białą księgę szczegółowo opisującą podstawy techniczne i warunki świadczenia usługi. Dokument jest dość obszerny i jak dotąd nie widać w Internecie analiz wskazujących na konkretne luki, które osłabiają szyfrowanie czy inne wprowadzone zabezpieczenia. Ale istnieje wystarczająco dużo zagrożeń związanych z kwestiami niezależnymi od samego Amazona, aby zalecić poważne zastanowienie się nad dołączeniem do Sidewalka.

Technologie bezprzewodowe, takie jak Wi-Fi i Bluetooth, mają wady leżące u podstaw ich technologicznego stacku. Pamiętasz WEP? A czytałeś nasz artykuł o FragAttacks? Bluetooth też przez lata borykał się z szeregiem luk. Jeśli technologie bezprzewodowe będące standardem branżowym mają takie luki, dlaczego mamy uwierzyć, że zastrzeżony system łączności bezprzewodowej będzie działał lepiej?

Wszechmocny moloch

Do tego zastanów się nad tymi wszystkimi informacjami, które posiadają urządzenia Amazon. Wiedzą, kto puka do drzwi, zaglądają do naszych salonów. Słyszą rozmowy, które prowadzimy z przyjaciółmi i rodziną. Sterują zamkami i innymi systemami bezpieczeństwa w naszym domu. Wyprowadzenie tych wszystkich (choćby i zaszyfrowanych) danych na chodniki i pokoje sąsiadów wymaga poziomu pewności, który nie jest gwarantowany w przypadku technologii, która nigdy nie była szeroko testowana. Pytanie, czy w ogóle istnieje taki poziom pewności do dzieł programistów, który graniczyłby z „dałbym sobie rękę uciąć”…

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej