Blog IT, Blog Marketing

Czy leci z nami pilot?

Czy leci z nami pilot?

Marcin Sarna , 01.07.2021 r.

Copilot od GitHuba ma nam pomóc w pisaniu mniejszej ilości kodu.

Sztuczna inteligencja wspomoże prawdziwą

GitHub to jedna z najpopularniejszych platform do budowania i hostowania projektów programistycznych ale stale się rozwija. W zeszłym roku uruchomiła wbudowane zintegrowane środowisko programistyczne (IDE), które umożliwia kodowanie bezpośrednio w przeglądarce. Teraz wprowadza oparte na sztucznej inteligencji narzędzie do autouzupełniania o nazwie GitHub Copilot.

Celem tej funkcji jest nauczenie się pisania kodu oraz automatyczne sugerowanie konkretnych linii i funkcji. Co więcej, narzędzie Copilot pomaga znaleźć alternatywne sposoby rozwiązania problemu i łatwo korzystać z nowych interfejsów API. GitHub opracował tę funkcję we współpracy z OpenAI, ale – o dziwo - nie jest oparta na wspieranym przez nią GPT-3.

[quote]OpenAI Codex ma szeroką wiedzę na temat tego, jak ludzie używają kodu i jest znacznie bardziej przydatny niż GPT-3 do generowania kodu. Jest tak po części dlatego, że został on przeszkolony na zbiorze danych, który zawiera znacznie większą ilość publicznie dostępnego kodu źródłowego.

Co nam da drugi pilot?

Copilot jest w stanie automatycznie wypełniać kod, który się powtarza, zamieniać komentarze lub opisy w działający kod i pomagać w tworzeniu testów dla projektu. Jest dostępny jako rozszerzenie do Visual Studio Code, zarówno w przypadku gdy korzystamy z instalacji Visual Studio Code na swoim jak i gdy korzystamy z chmurowego GitHub Codespaces.

Pamiętajmy, że jest to tylko „ko-pilot” a więc nadal to my dowodzimy. Możesz więc przełączać się między alternatywnymi sugestiami, wybierać te które akceptujesz lub odrzucasz i ręcznie edytować podsunięty Ci przez AI kod. Copilot adaptuje się do zmian, jakie czynimy – ucząc się ich próbuje następnym razem lepiej oddawać twój styl programowania. Tak więc, niezależnie od tego, czy jest to dokument, komentarz, nazwa funkcji, czy sam kod, GitHub Copilot rozpoznaje zastany kontekst i syntetyzuje kod tak aby był dopasowany do już istniejących linijek.

Najciekawsze wydaje się zamienianie komentarzy w kod. Wystarczy napisać komentarz opisujący żądaną logikę i GitHub Copilot proponuje odpowiednie zapisy. Na przykład // Get average runtime of successful runs in seconds będzie skutkowało zaproponowaniem nam gotowej funkcji func averageRuntimeInSeconds(runs []Run) float64 { }.

Do szybkiego tworzenia schematów (boiler plate’ów) i powtarzalnych wzorców kodu wystarczy nakarmić AI kilkoma przykładami – potem Copilot będzie w stanie generować sobie resztę samodzielnie.

GitHub Copilot

Na razie Copilot nie jest „w standardzie”

Obecnie funkcja jest dostępna tylko jako technical preview więc musisz zawnioskować o dostęp do niej na stronie copilot.github.com. Już na obecnym etapie rozwoju Copilot obsługuje wiele języków, ale GitHub twierdzi, że działa szczególnie dobrze z Pythonem, JavaScript, TypeScript, Ruby i Go.

Autouzupełnianie oparte na sztucznej inteligencji istnieje już od jakiegoś czasu. W zeszłym roku założyciele konkurencyjnego rozwiązania Codata twierdzili, że pomaga ono w ten sposób, że konieczne jest napisanie aż o 25% mniej kodu — a używało go już ponad milion programistów. W tym czasie inne takie narzędzie o nazwie Kite — skupiające się głównie na programowaniu w języku Python — miało ponad 250 000 użytkowników.

Wejście GitHub na ten rynek da programistom więcej możliwości wykorzystania sztucznej inteligencji do szybszej realizacji ich projektów.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej