Blog IT, Blog Marketing

Jak zwiększyć motywację zespołu w okresie jesienno – zimowym?

Jak zwiększyć motywację zespołu w okresie jesienno – zimowym?

TeamQuest 27.09.2015 r.

Słoneczne i cieple dni wpływają pozytywnie na nasze samopoczucie. Deszczowe, pochmurne i chłodne dni działają na nas negatywnie. Mamy mniejszą ochotę na poranne wstawanie z łóżka, czy rozpoczęcie pracy; stajemy się ospali. Należy pamiętać, że zadowolony pracownik, to dobry pracownik.

Spadek motywacji w zespole to duże wyzwanie dla menedżerów, którzy odpowiedzialni są realizację harmonogramów, budżetów zarządzanych projektów. To również wyzwanie dla działów hr, dla których kreowanie polityki motywacyjnej, to element codziennego działania.

Jak zwiększyć motywację zespołu w okresie jesienno – zimowym?

Można stosować skomplikowane metody zwiększania motywacji w zespole, czy stworzyć skuteczną politykę motywacyjną. Takie działania na pewno przyniosą ogromną korzyści, między innymi wpłyną na wzrost efektywności nie tylko w okresie jesienno – zimowym. Można również zastosować mniej zaawansowane działania, które również mogą przeciwdziałać spadkowi motywacji. Takie przykłady poniżej:

Rozjaśnij pomieszczenie

Sprawdź pomieszczenie, w którym pracuje Twój zespół. Czy jest dostateczny dostęp do światła dziennego? Jeżeli nie, to zadbaj o odpowiednie oświetlenie w pochmurne dni. Światło nie powinno mieć zimnej barwy, która męczy nasze oczy. Usuń zbędne elementy, które mogą ograniczać dostęp do światła. Jeżeli masz taką możliwość zadbaj o jasny wystrój biura, w tym również o jasny kolor ścian.

Energetyczny pokarm

Zapewniasz swoim pracownikom codziennie świeże owoce? W okresie jesienno – zimowym warto zadbać o dostęp do orzechów, czekolady i innych energetycznych produktów. Twoi pracownicy nie tylko otrzymają porcję dodatkowej energii do pracy, ale również poprawią swój nastrój. Czekolada świetnie się sprawdza w tej roli!

Imprezy integracyjne

Jesień, kiedy wszyscy pracownicy są już po urlopach, to doskonały czas na organizowanie imprez integracyjnych. Tego typu eventy to doskonała forma zwiększania motywacji w zespole. Jako menedżer możesz również zadbać o inne rozrywki; dobrym rozwiązaniem są piłkarzyki, darty, które można umieścić w pomieszczeniach firmowych.

Muzyka

Nie zabraniaj swoim podwładnym słuchać muzyki jeżeli ich charakter pracy pozwala na jej słuchanie za pomocą słuchawek. Dźwięki ulubionej muzyki pozytywnie wpływają na nastrój, a tym samym przeciwdziałają spadkowi motywacji w zespole.

Elastyczny czas pracy

Jesień i zima kojarzy nam się z opuszczaniem biura po zmroku. Nie każdy z nas dobrze odbiera taki stan rzeczy. O ile jest taka możliwość, to warto wprowadzić elastyczny czas pracy. Pracę można wykonywać między 9 a 17, ale również między 8 a 16. Opuszczenie pracy w piątek przed zmrokiem może być na wagę złota. Twoi pracownicy na pewno to docenią.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej